English versionDeutsch version
Polska 	zwolnienieMagyar változat
??????? ??????Versión en espa?ol
Rally-Mania.cz

/ Zpět na přehled článků

Acropolis - Kvalifikaci vyhrál Petter Solberg

Zařazeno : WRC1206, Solberg, Ford

Zdeněk Zelenka, 24.05.2012 10:56
Tisknout článek
Kategorie : WRC; zobrazeno : 5630x


Petter Solberg si bude jako první vybírat startovní pořadí do úvodní etapy Rally Acropolis 2012. Norský jezdec továrního týmu Ford ve čtvrtek dopoledne vyhrál kvalifikační erzetu, která se od letošního roku jede před každou šotolinovou soutěží mistrovství světa v rally.
Kvalifikační erzetu v Řecku ovládly tovární Fordy. Foto: V . Maschl
Kvalifikační erzetu v Řecku ovládly tovární Fordy. Foto: V . Maschl

Kvalifikační erzeta se jela nedaleko Loutraki na trati dlouhé 6,20 km. Nedlouho před začátkem kvalifikace sprchlo, trať byla vlhká a místy byly k vidění i louže. Ovšem samotní jezdci hlásili, že ideální stopu tato přeháňka nijak zásadně neovlivnila. Petter Solberg navigovaný Chrisem Pattersonem si na tomto měřeném úseku s továrním Fordem Fiesta RS WRC připsal čas 4:11,976 min, který už žádný z jeho soupeřů nedokázal překonat.

"Být první je moc dobré, vlastně to je hodně důležité," komentuje výsledek kvalifikační erzety letošní Řecké rally Petter Solberg. "Auto funguje skvěle a my bychom na této rally měli být silní. Věřím si a v tuhle chvíli bych řekl, že budu startovat víc vzadu. I kdyby pršelo, budou tratě velmi rychle znovu osychat, pokud zase pršet přestane. Nejlepším řešením je určitě startovat víc vzadu."

V dobré formě se do šampionátu vrací také Solbergův týmový kolega Jari-Matti Latvala, jenž musel kvůli zranění vynechat předchozí podnik v Argentině. Ve čtvrteční kvalifikaci se Fin blýskl druhým nejrychlejším časem (4:12,074 min).

"V jedné zatáčce jsem si myslel, že jedu na jedničku, ale měl jsem tam dvojku a omylem jsem přeřadil na trojku," popisuje Jari-Matti Latvala své jediné zaváhání. "Na výjezdu do kopce mi pak málem chcípnul motor, ale rychle jsem si s tím poradil. Ztratili jsme tím jen několik desetin. Po delším čase, kdy jsem za volantem příliš neseděl, je to příjemné povzbuzení."

Třetí čas (4:12,702 min) patřil v kvalifikaci úřadujícímu mistru světa Sébastienu Loebovi s továrním Citroënem a svou rychlost znovu potvrdil i Jevgenij Novikov s Fiestou týmu M-Sport. Čas 4:13,018 min stačil ruskému jezdci na čtvrtou příčku. První šestku zkompletovali Mikko Hirvonen s druhým továrním Citroënem a Thierry Neuville, který hájí barvy "juniorky" francouzské automobilky.

Martin Prokop si bude svou startovní pozici vybírat jako devátý, když jej na kvalifikační vložce překonali ještě Mads Ostberg a Ott Tanak. Naopak Nasser Al-Attiyah byl pomalejší než český závodník a uzavírá tak elitní desítku.

13 nejlepších posádek si vybralo startovní pořadí pro úvodní etapu již několik minut po kvalifikaci. Oficiální ceremoniál proběhl v 11:30 našeho času. Dle očekávání byly pozice vybírány konzervativně, tedy první volil poslední pozici na trati, druhý předposlední a tak dále.

/ Zpět na přehled článků

/Související články

Racing-Mania.cz

Acropolis - Kvalifikaci vyhrál Petter Solberg

24.05.2012 10:56

Článek Zdeněk Zelenka, WRC

Racing-Mania.cz

Petter Solberg navštívil M-Sport

25.08.2009 10:35

Článek Ondřej Krajča, WRC

Racing-Mania.cz

Petter Solberg se připravuje na Finsko [VIDEO]

24.07.2012 22:54

Video Honza Froněk, WRC

Racing-Mania.cz

Ford vylučuje vstup do IRC

17.11.2009 19:33

Článek Ondřej Krajča, IRC

Henning Solberg nakonec ve Švédsku s Fabií R5

Henning Solberg nakonec ve Švédsku s Fabií R5

06.02.2017 17:52

Článek Honza Froněk, WRC

Racing-Mania.cz

Petter Solberg: Sen o titulu nekončí

29.06.2012 15:40

Článek Antonín Straka, WRC

Rychlé hledání
ČSOB Pojišťovna
Nejvýhodnější povinné ručení online. s 10% slevou
Srovnejto.cz - výhodné pojištění vozidel s možností porovnání
Nejlevnější povinné ručení online od největšího poskytovatele online pojištění v ČR - ePojisteni.cz.
Najděte si nejlevnější operativní leasing pro soukromé osoby snadno a rychle.
Kalkulačka povinného ručení - ušetřilo s námi 91 % řidičů, buďte mezi nimi i Vy.

/WRC Onboards: Wales Rally GB 2010 - Petter Solberg SS20

/ Další video...