English versionDeutsch version
Polska 	zwolnienieMagyar változat
??????? ??????Versión en espa?ol
Rally-Mania.cz

/ Zpět na přehled článků

Pohár Pirelli zažil vrchol sezony rally v ČR

Zařazeno : IRC1209, Černý

Petr Eliáš, 07.09.2012 18:55
Tisknout článek
Kategorie : IRC; zobrazeno : 2313x


Značkový pohár pro soutěžící, kteří používají osvědčené pneumatiky italského výrobce Pirelli, se objevil i na největší a nejnavštěvovanější soutěži rally v České republice. To je totiž Barum Rally.
Pohár Pirelli zažil vrchol sezony rally v ČR
Pohár Pirelli zažil vrchol sezony rally v ČR

Na zdejší soutěži se objevují špičkoví soutěžní jezdci, závodící v mistrovství Evropy, v IRC - Intercontinental Rally Challenge, ale také samozřejmě v Mediasport.cz Mezinárodním mistrovství České republiky v rally. Právě zde se kromě bodů v jednotlivých třídách také závodí v Poháru Pirelli, kde jsou oceňováni jezdci, kteří jsou úspěšní ve své třídě a celkovým vítězem Poháru Pirelli tedy může být někdo úplně jiný, než ta absolutně nejrychlejší posádka s nejsilnějším vozem. Pneumatiky Pirelli jsou totiž dostupné ve všech velikostech a pro všechny vozy ve startovním poli.

I při Barum Rally mnozí z účastníků sáhli po pneumatikách Pirelli a ocenili zejména jejich odolnost proti průrazu, která byla na dlouhých a dost často i hodně rozbitých rychlostních zkouškách podstatnou a oceňovanou vlastností. Velmi často jsme v případě předešlých rally v České republice mluvili o nestálých povětrnostních podmínkách, ale počasí, které panovalo během populární "Barumky" lze snad nejlépe označit jako aprílové. I zde ale pneumatiky Pirelli uspěly. Bohužel, vzhledem k nešťastné havárii na 13. rychlostní zkoušce, se Barum Rally neodjela ve své plánované podobě.

Účastníky poháru Pirelli v nejsilnější kategorii 3 byli opět s vozem Subaru Impreza Vojtěch Štajf a Marcela Ehlová. Ti, byť se starší specifikací vozu, odjeli kvalitní závod a spolehlivý výkon je přivedl na vrchol hodnocení Poháru Pirelli. Na Barum Rally jim patřilo 19. místo absolutně, ale v Poháru Pirelli se ocitli na špici se čtyřiceti body. Dělí se tak o průběžné vedení. Za nimi s dalším Subaru skončili také po spolehlivém výkonu Tuček s Králem. Už jsme si trochu zvykli na to, že v kategorii 4, tedy vozů s pohonem přední nápravy, jsou hvězdami Jan Černý s Pavlem Kohoutem. Ti s Citroënem DS3 R3T zcela ovládli kategorii 5 a zvítězili celkově i v Citroën Racing Trophy. Jejich největším úspěchem bylo ale absolutní vítězství Barum Czech Rally mezi dvoukolkami, kde zcela dominovali. "Počasí bylo hodně nestálé a trefit správně pneumatiky byl téměř nadlidský výkon. My jsme během Barum Rally na autě vystřídali několik druhů různě řezaných slicků, ale ke slovu přišla i pneumatika média od Pirelli. S výkonem pneumatik jsem byl naprosto spokojený," říkal v cíli barum Czech Rally pilot nejrychlejší dvoukolky Jan Černý. Ten spolu s Vojtěchem Štajfem vede v průběžném hodnocení poháru Pirelli a o celkovém vítězi se nejspíše bude rozhodovat mezi těmito dvěma jezdci. Druhou posádkou v Poháru Pirelli ve třídě 5 byli nakonec Egon Smékal s Monikou Hýbnerovou, také s Citroënem DS3 R3T.

I v dalších kategoriích byly pneumatiky Pirelli hojně zastoupeny. Bohužel ale náročnost Barum Rally se podepsala nejvíce na posádkách se slabšími auty, a tak nakonec třeba ve třídě 6 nedojela jediná posádka zařazená do Poháru Pirelli. Ve třídě sedm se z plného bodového přídělu radovali tradiční účastníci Hodaň s Poláčkem, kteří svou Škodu Felicia KIT car dovedli bezpečně až do cíle dlouhé soutěže. Mezi nejslabšími šestnáctistovkami třídy 9 se z vítězství v Poháru Pirelli a plného bodového zisku mohli radovat Kobliha s Žáčkem, za nimiž skončili Bisaha se Zacharem a Blaťák s Vichtorou.

Dalším závodem MMČR v rally, kde se bude rozhodovat i o bodech do Pirelli Poháru, bude Rally Příbram, která se odehraje až 5.-7. října 2012.

/ Zpět na přehled článků

/Související články

Jan Černý na Velikonoce v zeleném Irsku

Jan Černý na Velikonoce v zeleném Irsku

17.04.2014 11:22

Článek Radka Matthey, ME

Racing-Mania.cz

Černý Kohout odstartoval na ostrovech

26.04.2013 07:51

Seriál Petr Eliáš, ME

Jan Černý prodal Fabii S2000

Jan Černý prodal Fabii S2000

08.08.2013 09:02

Článek Martin Klik, ME

Jan Černý před Valašskou rally v roli favorita

Jan Černý před Valašskou rally v roli favorita

23.03.2017 18:14

Článek MOGUL ŠKODA ACA RACING, Česká rally

Rychlé hledání
ČSOB Pojišťovna
Nejvýhodnější povinné ručení online. s 10% slevou
Srovnejto.cz - výhodné pojištění vozidel s možností porovnání
Nejlevnější povinné ručení online od největšího poskytovatele online pojištění v ČR - ePojisteni.cz.
Najděte si nejlevnější operativní leasing pro soukromé osoby snadno a rychle.
Kalkulačka povinného ručení - ušetřilo s námi 91 % řidičů, buďte mezi nimi i Vy.

/Černého premiéra na bílém sněhu?

/ Další video...