English versionDeutsch version
Polska 	zwolnienieMagyar változat
??????? ??????Versión en espa?ol
Rally-Mania.cz

/ Zpět na přehled článků

Yalta Rally po I. etapě: Ranní přetahovaná a odpolední kopa problémů

Zařazeno : IRC1210, Protasov

Jakub Fenzl, 15.09.2012 20:49
Tisknout článek
Kategorie : IRC; zobrazeno : 5151x


Prime Yalta Rally už při zveřejnění startujících nijak neoslnila a na šampionát IRC byla velkým zklamáním, co se obsazení týče. Ale abych zase někomu nekřivdil, i zde na ukrajinské soutěži, startuje pár zajímavých posádek.
Foto: IRC
Foto: IRC

Etapa čítala celkem 145,13 ostrých kilometrů a začala již dvěma rychlostními zkouškami v pátek. Dva krátké testy Yalta a Livadija si mezi sebe rozdělili domácí Yuriy Protasov (ten zvítězil na RZ1 Yalta, která měla něco přes 2 km) a Mikko Pajunen s legendárním Kajem Lindströmem. Oba závodí ve speciálech Ford Fiesta, ale každý s jinou specifikací. Zatímco Mikko jede s atmosférickou S2000, Yuriy dal přednost RRC, tedy vozu s motorem 1.6T. Třetí byla po RZ2 turecká posádka  Fordu Fiesta S2000 Yagiz Avci a navigátor Bahadir Gücenmez. Na celkovém 8. místě byl Robert Consani a Nicolas Klinger, tehdy průběžně první posádka klasifikace vozů s jednou poháněnou nápravou. Ti po tratích Yalta Rally vodí Renault Mégane RS. Na osmikilometrovém „prologu“ se nic moc zvláštního neudálo a rally pokračovala dnešním dnem.

Ten začal průjezdy zkouškami Ai-Petri (17,26 km), Plato (22,55 km) a Orlinoje (28,95 km), poté servisem a pokračoval druhou „rundou“ těch samých rychlostních zkoušek, a hned ráno na prvních zkouškách se rozpoutal boj mezi průběžně prvními dvěma posádkami soutěže. Na RZ Ai-Petri si první čas s náskokem 12.6 vteřiny připsal domácí Yuriy Protasov, ale ihned na rychlostní zkoušce RZ Plato, mu to Mikko Pajunen vrátil, když zkoušku vyhrál o rovných 18 vteřin. Přetahovaná však pokračovala i na posledním testu první sekce, kde opět nejrychlejší čas zajel Protasov a to dokonce o 20.6 vteřin. Po posledním prohození pozic byla průběžně první ukrajinská posádka Yuriy Protasov a Kyrylo Nesvit. Druzí byli s Fiestou S2000 Mikko Pajunen a Kaj Lindström, kteří prohlašovali, že špatně zvolili pneu a proto takové časové výkyvy (+ 14.2 s). Třetí příčku po pěti zkouškách okupoval Turek Yagiz Avci, avšak se ztrátou minuty a půl na druhého Pajunena. Na této zkoušce také havaroval Simone Tempestini, který šel se svým Subaru přes střechu, ale nijak závažně jej nepoškodil a dojel do servisu. Nejrychlejším produkčním vozem v tu chvíli byl Mitshubishi Lancer Evo VII Yuriye Kochmara na 5. místě a jako nejrychlejší posádka dvoukolky odjížděli do servisu Robert Consani a Nicolas Klinger s Renaultem Mégane RS. Ti po pátém testu Orlinoje byli na 9. místě.

Po pauze v servisu se na rychlostní zkoušky odpolední sekce nejrychleji vrhl domácí Yuriy Protasov, který vyhrál o 44.8 vteřin před druhým ve zkoušce Yagizem Avcim. Avšak po servise už se ve výsledcích neobjevil největší konkurent Yuriye Protasova Mikko Pajunen. Ten na testu trefil kámen, poškodil chlazení a zavěšení kola své Fiesty a neslavně odstoupil, ale podle všeho by měl odstartovat do II. etapy. Hned na následující zkoušce Plato 2 postihly problémy v podobě defektu i Yuriye Protasova, který sice zkoušku dokončil, ale s obrovskou ztrátou bezmála tří minut a klesl tak celkově na 2. místo za Turka Yagize Avciho. Tomu vedení o 24.8 vteřin v soutěži dá se říct spadlo do klína. Problémům se neubránil ani Valeriy Gorban s produkčním Mitshubishi Evo IX, kterému správně nefungovala převodovka. V té samé zkoušce se pěkným třetím časem prezentoval Robert Consani , ale neméně zajímavý čas zajela i průběžně druhá posádka hodnocení dvoukolek Vlad Cosma a Dorca Florin. Rumunská posádka s Citroenem C2 R2 Max zajela čtvrtý čas. Poslední rychlostní test dne, RZ8 Orlinoje 2, vyhrál Yuriy Protasov a to se senzačním náskokem 1 minuty a 3.1 vteřin před druhým ve zkoušce Yagizem Avcim a opět tak převzal vedení v soutěži. Robert Consani s navigátorem Nicolasem Klingerem opět zajeli skvělý čas a v průběžném pořadí přenocují na 4. pozici i jako nejrychlejší posádka vozu s jednou poháněnou nápravou. Produkčním vozům po etapě vévodí domácí Mykola Chmykh se Subaru Impreza Sti, před M. Tempesinim s Imprezou Sti s kitem R4. Do TOP 10 se dostala také bulharská závodnice Ekaterina Stratieva s Citroenem C2 R2 Max.

To by bylo pro dnešní den a I. etapu Prime Yalta Rally 2012 vše. Zítra bude všechna akce pokračovat šesti rychlostními testy a vítěze budeme znát po RZ14 přibližně kolem 14:00. Většinu toho co se událo na zkouškách I. etapy můžete shlédnout na oficiálním webu šampionátu IRC v krátkých výstižných sestřizích jednotlivých rychlostek.

Výsledky po I. etapě
1. Y. Protasov / K. Nesvit, Ford Fiesta RCC
2. Y. Avci / B. Gücenmez, Ford Fiesta S2000, +38.3
3. L. Vizin / G. Zsiros, Škoda Fabia S2000, +4:12.1
4. R. Consani / N. Klinger, Renault Mégane RS, +5:32.7
5. V. Cosma / F. Dorca, Citroen C2 R2 Max, +6:35.0
6. M. Chmykh / O. Vilchynskyy, Subaru Impreza Sti, +7:10.1
7. M. Tempestini / D. Pulpea, Subaru Impreza Sti R4, +7:12.6
8. O. Panov / O. Yakushev, Honda Civic Type-R, +9:44.5
9. M. Cavigioli / M. Fortunato, Mitshubishi Lancer Evo IX R4, +10:24.1
10. E. Stratieva / C. Poenaru, Citroen C2 R2 Max, +11:45.0

/ Zpět na přehled článků

/Související články

Racing-Mania.cz

Yuri Protasov míří do PWRC

31.12.2010 11:13

Článek Radek Vojtěchovský, WRC

Racing-Mania.cz

Protasov vytáhl z problémů Prokopa

23.10.2012 15:44

Článek Honza Froněk, WRC

Racing-Mania.cz

Rally Class míří do sezóny 2013

20.11.2012 11:33

Článek Honza Froněk, WRC

Racing-Mania.cz

Zápisy do historie IRC na Ukrajině

17.09.2012 14:04

Seriál Radek Vojtěchovský, IRC

Mexiko - cíl: 2:1 pro Ogiera

Mexiko - cíl: 2:1 pro Ogiera

09.03.2014 20:21

Článek Antonín Straka, WRC

Rychlé hledání
ČSOB Pojišťovna
Nejvýhodnější povinné ručení online. s 10% slevou
Srovnejto.cz - výhodné pojištění vozidel s možností porovnání
Nejlevnější povinné ručení online od největšího poskytovatele online pojištění v ČR - ePojisteni.cz.
Najděte si nejlevnější operativní leasing pro soukromé osoby snadno a rychle.
Kalkulačka povinného ručení - ušetřilo s námi 91 % řidičů, buďte mezi nimi i Vy.

/Dakar 2017: poslední 12.etapa [KOMPLETNÍ VÝSLEDKY]

/ Další video...