English versionDeutsch version
Polska 	zwolnienieMagyar változat
??????? ??????Versión en espa?ol
Rally-Mania.cz

/ Zpět na přehled článků

Suverénním vítězem Světlé Pavel Gajar

Zařazeno : VP1206

Radek Vojtěchovský, 10.10.2012 17:27
Tisknout článek
Kategorie : Česká rally; zobrazeno : 6078x


Sporadicky startující Pavel Gajar vyhrál závěrečný podnik Volného Poháru 2012. Již jistý celkový vítěz seriálu Martin Šikl ze souboje o vítězství odpadl s porouchanou převodovkou a cíl tak neviděl.
Suverénním vítězem Světlé Pavel Gajar
Suverénním vítězem Světlé Pavel Gajar

Důstojnou tečku za letošním Volným Pohárem připravil pořadatelský tým Zdeňka Seckého ale i Svatý Petr, který pro Rallye Světlá nachystal nádherný podzimní den. O něco méně si již dařilo zúčastněným posádkám, díky několika větším ranám byl program soutěže několikrát narušen. Hlavně havárie Radomíra Kupce a Martina Dusíka (v obou případech náraz do stromu) vypadaly ošklivě, ale nakonec se obešly bez zranění. Jiří Grim při svém třetím startu se Subaru Impreza narazil na RZ 4 do plotu v jedné z obcí tak důkladně, že RZ musela být zrušena, Imprezu musel zvednout nákladní vůz s hydraulickou rukou a nepříjemný zástupce majitelů nemovitosti nadělal pořadatelům pěkné dusno. Nicméně plot bude z pojištění soutěžícího opraven a na akci dohlédne ředitel soutěže osobně.

Suverénním vítězem Světlé Pavel Gajar
Suverénním vítězem Světlé Pavel Gajar

Rallye Světlá vycházela z klasického formátu 3x3 RZ, které byly mírně modifikované nebo obrácené oproti minulému ročníku. Na trať prvního testu vyrazilo 57 posádek a 44 dvojic absolvovalo kompletní kilometráž až na cílovou rampu. Do soutěže nejlépe vstoupil Pavel Gajar s Mitsubishi Lancer EVO V, který letos startoval na své teprve druhé soutěži. Vyhrál první test, na druhém Martin Šikl s vozem o čtyři generace novějším jeho náskok téměř smazal, ale Gajar na trojce opět další vteřiny získal. Začínající souboj bohužel na čtvrté RZ ukončila Šiklova stávkující převodovka a tak si Gajar dojel nikým neohrožován pro vítězství, přičemž náskok natáhl až na téměř minutu. Jako druhý byl klasifikován Štěpán Zabloudil, který se přijel svézt s navigátorkou Alenou Krausovou a chtěli získat především pohárek pro nejrychlejší smíšenou posádku, což se jim podařilo a udrželi za zády i pekelně rychlého Zdeňka Němce, který s předokolkou VW Golf finišoval jako třetí. Nepopulární brambora pak zbyla na manžele Kopáčkovi s nádhernou replikou Subaru Impreza WRC 98 a první pětici uzavřel Dušan Bánský s Lancerem, který tentokrát nejel tak agresivně, jako na předchozích soutěžích. Desítku nejlepších pak doplnil vítěz třídy A2 Pawel Bis, trojice Lancerů Milowského, Nešetřila a Maňovské a Karel Kupec s Peugeotem.

Suverénním vítězem Světlé Pavel Gajar
Suverénním vítězem Světlé Pavel Gajar

Vozy nejsilnější třídy A4 tentokrát neobsadily kompletní stupně vítězů, pro pořádek tedy doplňme pódium nejsilnější třídy: Gajar, Zabloudil, Kopáček. Vítěz dvoulitrové třídy Zdeněk Němec naopak na stupně vítězů v absolutním pořadí vystoupal. Pro druhé místo si dojel Karel Kupec, který uzavíral první desítku celkového pořadí a těsně za ním dojel Polák Tomasz Cecot s Fiatem 131 Abarth. Také vítěz třídy A2 promlouval do výsledků v první desítce, od Pawla Bise je to ale celkem obvyklé. Stříbrný věnec si ze Světlé odváží jezdec s pseudonymem Přemek Podlaha, který stejně jako vítěz startoval s Citroenem C2 R2. Třetí na bedně byl také jezdec s Citroenem, ale jednalo se o starší a slabší Saxo VTS Karola Karwota. Rychlá trať – průměrná rychlost vítěze 133,4 km/h – nepřála slabším vozům a tak vítěz třídy A2 Petr Michálek se Suzuki Swift mezi prvních deset nenakoukl. Na stupně vítězů třídy ho doprovodili David Kovář s Felicií a Pavel Bokůvka se Swiftem. Mezi historiky kraloval Jaroslav Míča s VW Golf, který ve své třídě H2 předčil i oba jezdce se silnými přeplňovanými Fordy – Koutného (Escort Cosworth) a Powalku (Sierra Cosworth). Slabší třída H1 byla početnější a plná vozů značky Škoda. Z vítězství se radoval Dan Zmijarov s Favoritem, který těsně udolal Tomáše Zemana (130 L) a pro zelený věnec si dojel Josef Urban (1000 MB).

Rallye Světlá 2012
1. Gajar - Vanický Mitsubishi Lancer Evo V 36:01,7
2. Zabloudil - Krausová Subaru Impreza STi +59,7
3. Němec - Dostál Volkswagen Golf +1:09,3 (1. A3)
4. Kopáček - Kopáčková Subaru Impreza WRX STi +1:42,8
5. Bánský - Stanček Mitsubishi Lancer Evo IX +1:53,5
6. Bis - Majewski Citroen C2 R2 +2:19,7 (1. A2)
7. Milowský - Šofr Mitsubishi Lancer Evo VI +2:49,8
8. Nešetřil - Středa Mitsubishi Lancer Evo IX +2:55,3
9. Maňovská - Blahoutová Mitsubishi Lancer Evo VI +3:21,2
10. Kupec - Hojgr Peugeot 206 RC +3:22,1
14. Míča - Jecha Volkswagen Golf +3:50,2 (1. H2)
18. Michálek - Maryška Suzuki Swift GTi +4:11,1 (1. A1)
24. Zmijarov - Kohout Škoda Favorit 136L +5:58,1 (1. H1)

/ Zpět na přehled článků

/Související články

Racing-Mania.cz

Suverénním vítězem Světlé Pavel Gajar

10.10.2012 17:27

Článek Radek Vojtěchovský, Česká rally

Racing-Mania.cz

Volný Pohár zakončen na bedně

10.10.2012 14:55

Článek Radek Vojtěchovský, Česká rally

Rychlé hledání
ČSOB Pojišťovna
Nejvýhodnější povinné ručení online. s 10% slevou
Srovnejto.cz - výhodné pojištění vozidel s možností porovnání
Nejlevnější povinné ručení online od největšího poskytovatele online pojištění v ČR - ePojisteni.cz.
Najděte si nejlevnější operativní leasing pro soukromé osoby snadno a rychle.
Kalkulačka povinného ručení - ušetřilo s námi 91 % řidičů, buďte mezi nimi i Vy.

/Dakar - 14. etapa [AKTUALIZUJEME]

/ Další video...

/Nejnovější fotogalerie

Hothess Mikuláš Rally 2019

Česká rally, Caga Radek
Hothess Mikuláš Rally 2019 - Česká rallyHothess Mikuláš Rally 2019 - Česká rallyHothess Mikuláš Rally 2019 - Česká rally

Hothess Mikuláš Rally 2019

Česká rally, Staněk Lukáš
Hothess Mikuláš Rally 2019 - Česká rallyHothess Mikuláš Rally 2019 - Česká rallyHothess Mikuláš Rally 2019 - Česká rally

W4 Rallye 2019

Ostatní, Červ Jaroslav
W4 Rallye 2019 - OstatníW4 Rallye 2019 - OstatníW4 Rallye 2019 - Ostatní