English versionDeutsch version
Polska 	zwolnienieMagyar változat
??????? ??????Versión en espa?ol
Rally-Mania.cz

/ Zpět na přehled článků

Martin Prokop v cíli Rally Catalunya a své první WRC sezony

Zařazeno : MS1213, Prokop

CFNT, 11.11.2012 19:26
Tisknout článek
Kategorie : WRC; zobrazeno : 5220x


Pilot Czech Ford National Teamu Martin Prokop s narychlo povolaným spolujezdcem Michalem Ernstem dokončili poslední závod světového šampionátu, jímž byla 48. Rally RACC Catalunya - Costa Daurada.
Martin Prokop v cíli Rally Catalunya a své první WRC sezony
Martin Prokop v cíli Rally Catalunya a své první WRC sezony

Té se zúčastnili, stejně jako na jaře v Argentině, v barvách anglicko-čínského výrobce pneumatik Dmack. V páteční etapě se za silného deště a v extrémním bahně soutěžilo na šotolinovém povrchu, kdežto v sobotu a v neděli se rychlostní zkoušky odehrávaly na asfaltu.

V pátek se podařilo české posádce dokončit pouze dva měřené úseky, když se vinou poškozeného zavěšení ocitla těsně za cílem druhé RZ mimo trať a musela se do závodu vrátit s velikou ztrátou až v sobotu v rámci pravidla superrally. Za deštivého sobotního rána tak vyrážel Prokop na trať z pozic na přelomu třetí a čtvrté desítky celkového pořadí.

"Během čtyř víkendových sekcí jsme vyzkoušeli různé směsi materiálu pneumatik. Někde se volba ukázala jako velmi dobrá, jinde musí výrobce ještě zapracovat, protože se občas není možné naplno spolehnout na grip a oporu na gumě. Dmack už je hodně slušný na šotolině a nyní mu pomáháme v praxi doladit i asfaltové pneumatiky.  Asfalt mě tedy ve Španělsku bavil a snažil jsem se vydrápat co nejvíce vzhůru v celkovém pořadí. Včera večer jsme končili jako třináctí, s čímž jsem byl spokojen," popisuje jihlavský závodník.

Dnešních šest rychlostních zkoušek se jelo již na kompletně suchém povrchu a během dopoledne se Prokop s Ernstem posunuli o další místa vpřed na jedenáctou pozici. Bohužel za sebou během odpoledne nedokázali udržet další dotahující rychlé jezdce jedoucí rovněž v rámci superraly - Solberga, Neuvilla, Sorda - a tak po hávárii Estonce Tänaka své katalánské účinkování zakončili na třináctém místě celkové klasifikace.

Krátké ohlédnutí za právě zakončenou sezonou přidává manažer Quirin Müller. "Jsme na konci našeho prvního roku ve WRC. Na začátku jsme si přáli tu a tam sebrat nějaký bod, nakouknout do top 10. Nakonec jsme nebodovali pouze v jediném dokončeném závodě, Martin se vyvaroval kritických jezdeckých chyb a sbíral zkušenosti s novým autem. Zaznamenal rovněž nejlepší výsledek českého jezdce v MS, takže i přes dramatické Německo, kde nám shořelo auto a teď Španělsko bez bodového zisku, to pro nás byla dobrá sezona. Samozřejmě už jednáme o programu na příští rok. Do soutěže přichází nové automobilky, bude to velice zajímavé a atraktivní. Již zítra máme naplánován první test přímo tady na Španělské šotolině."

"Chtěl bych za celý tým poděkovat našim fanouškům za podporu, které se nám přes celou sezonu dostávalo, nejčastěji přes náš Facebookový profil a samozřejmě i přímo na tratích světových soutěží. Jsme hrdí na to, že můžeme reprezentovat Česko v nejvyšší světové soutěži," dodává pilot Fordu Fiesta WRC Martin Prokop.

/ Zpět na přehled článků

/Související články

Racing-Mania.cz

Martin Prokop v Austrálii [VIDEO]

02.05.2010 15:11

Video Honza Froněk, WRC

Racing-Mania.cz

Martin Prokop aktuálně z Austrálie

04.09.2009 00:00

Článek Jipocar Racing, WRC

Rychlé hledání
ČSOB Pojišťovna
Nejvýhodnější povinné ručení online. s 10% slevou
Srovnejto.cz - výhodné pojištění vozidel s možností porovnání
Nejlevnější povinné ručení online od největšího poskytovatele online pojištění v ČR - ePojisteni.cz.
Najděte si nejlevnější operativní leasing pro soukromé osoby snadno a rychle.
Kalkulačka povinného ručení - ušetřilo s námi 91 % řidičů, buďte mezi nimi i Vy.

/WRC Onboards: Spain 2009: Prokop SS01

/ Další video...