English versionDeutsch version
Polska 	zwolnienieMagyar változat
??????? ??????Versión en espa?ol
Rally-Mania.cz

/ Zpět na přehled článků

ŠKODA je nejúspěšnější značkou v IRC

Zařazeno : Škoda

Škoda Motorsport, 14.12.2012 17:36
Tisknout článek
Kategorie : IRC; zobrazeno : 8971x


ŠKODA se stala nejúspěšnější značkou historie Intercontinental Rally Challenge (IRC). V roce 2012 vyhrála ŠKODA potřetí v řadě titul mezi výrobci i jezdci a s 27 vítězstvími v soutěžích IRC drží rekord šampionátu.
ŠKODA je nejúspěšnější značkou v IRC
ŠKODA je nejúspěšnější značkou v IRC

Stejně jako v předešlých letech dominovala ŠKODA v IRC i letos. Suverénně získala titul mezi značkami a posádka Andreas Mikkelsen/Ola Floene obhájila s tovární Fabií Super 2000 jako první v historii titul mezi jezdci. S tituly IRC, vítězstvím v mistrovství Evropy (ERC), asijsko-pacifickém šampionátu (APRC) a šesti národních šampionátech se rok 2012 řadí k nejúspěšnějším ve 111leté historii motorsportu značky.

Andreas Mikkelsen, který jako jediný dokázal v historii IRC obhájit titul (2011-2012) a zvítězil v celkem čtyřech soutěžích, je z působení v IRC nadšený: „Jsem velmi pyšný, že jsem se stal prvním jezdcem, který obhájil titul IRC a pomohl značce ŠKODA k zisku dvou ze tří titulů mezi výrobci. Tovární Fabia Super 2000 byla skutečně rychlá a spolehlivá. Společně s Olou vděčíme značce ŠKODA mnoho za podporu a možnost jezdit s tak výtečným vozem. Nikdy nezapomenu na skvělé roky v týmu ŠKODA UK Motorsport, naučil jsem se toho velmi mnoho a získal spoustu přátel.“

Dvojitým triumfem potvrdila ŠKODA výjimečnou pozici v rámci šampionátu IRC: ŠKODA vstoupila do soutěží IRC v roce 2009 a od té doby slavili jezdci s vozem ŠKODA Fabia Super 2000 celkem 27 vítězství – nejvíce ze všech výrobců. „Účinkováním v IRC jsme napsali úspěšnou kapitolu historie našeho motorsportu,“ říká Michal Hrabánek, šéf týmu ŠKODA Motorsport. „IRC byla od samého počátku skvělou platformou a naše výsledky v ní dokazují, že i správnou volbou. Chtěl bych tímto poděkovat všem, kdo se na úspěších podíleli. Věřím, že naše výsledky jsou tou nejlepší motivací do budoucích projektů týmu ŠKODA Motorsport.“ V roce 2013 se šampionát IRC spojí s mistrovstvím Evropy a vytvoří jeden kontinentální seriál – ERC.

Juho Hänninen, vítěz IRC 2010, se stal navždy nejúspěšnějším jezdcem IRC – společně s Mikko Markkulou slavili prvenství v 11 rally. Společně s Mikko Markkulou se stali zároveň vůbec nejúspěšnější posádkou v historii motorsportu značky ŠKODA. Za dobu svého čtyřletého působení v továrním týmu ŠKODA Motorsport se stali jeho nejúspěšnější posádkou. S vozem ŠKODA Fabia Super 2000 získali titul v IRC (2010), SWRC (2011) a letos přidali titul evropských šampionů. Stali se tak zároveň jedinou posádkou na světě, která drží tituly všech těchto šampionátů.

Juho Hänninen své skvělé účinkování komentuje: „Chtěl bych poděkovat celé značce ŠKODA za perfektní podmínky a skvělý vůz, na který se bylo možné vždy plně spolehnout. Vyhráli jsme spoustu soutěží a titulů a uplynulé čtyři roky byly nejskvělejší v našich kariérách. Šampionát IRC byl opravdu kvalitní, napínavé byly souboje i s místními piloty. Jsem rád, že jsem mohl být součástí této skvělé rodiny.“

Jan Kopecký, čtyřnásobný vicemistr IRC z let 2009-2012 a vítěz celkem sedmi soutěží IRC, skončil i letos celkově druhý: „Byli jsme každý rok blízko vítězství, ale je třeba vidět kvalitu ostatních jezdců – vždy byla vysoká a to je hlavní atribut celého IRC. Každá soutěž se jela v podstatě o vteřiny, to v jiném šampionátu nenajdete. Být čtyřikrát druhý považuji za potvrzení konstantní výkonnosti celé posádky i spolehlivosti našeho vozu.“

Předání cen vítězům šampionátu IRC za sezónu 2012 se uskutečnilo v Paříži. Rok 2012 se řadí k nejúspěšnějším v historii motorsportu značky ŠKODA:

› Letos potřetí v řadě získal tým značky ŠKODA titul v IRC a ŠKODA se tak stala nejúspěšnější značkou tohoto šampionátu v její historii.

› Potřetí v řadě získala posádka továrního vozu ŠKODA Fabia Super 2000 titul mezi jezdci - v roce 2010 Juho Hänninen/Mikko Markkula, letos obhájili svůj loňský primát Andreas Mikkelsen/Ola Floene.

› Hänninen s Markkulou triumfovali v evropském šampionátu.

› Úspěšnou sezonu završilo vítězství značky ŠKODA v asijsko-pacifickém šampionátu (APRC).

› Tovární posádka Jan Kopecký/Pavel Dresler triumfovala v českém šampionátu.

› V letošním roce získali jezdci vozu ŠKODA Fabia Super 2000 ještě tituly v národních šampionátech Rakouska (Raimund Baumschlager), Německa (Mark Wallenwein), Slovinska (Aleks Humar), Turecka (Luca Rossetti) a Bulharska (Dimitar Iliev).

/ Zpět na přehled článků

/Související články

ŠKODA předala 200. vůz ŠKODA FABIA R5

ŠKODA předala 200. vůz ŠKODA FABIA R5

16.05.2018 13:20

Článek Škoda Motorsport, WRC

Racing-Mania.cz

ŠKODA slaví na Novém Zélandu double

19.05.2013 11:36

Článek Škoda Motorsport, Ostatní

Racing-Mania.cz

Den s týmem ŠKODA Motorsport již tuto sobotu

04.06.2013 17:01

Článek Škoda Motorsport, Ostatní

Škoda představí v Německu koncept Fabie R5 [FOTO]

Škoda představí v Německu koncept Fabie R5 [FOTO]

26.11.2014 12:45

Článek Škoda Motorsport, ME

Rychlé hledání
ČSOB Pojišťovna
Nejvýhodnější povinné ručení online. s 10% slevou
Srovnejto.cz - výhodné pojištění vozidel s možností porovnání
Nejlevnější povinné ručení online od největšího poskytovatele online pojištění v ČR - ePojisteni.cz.
Najděte si nejlevnější operativní leasing pro soukromé osoby snadno a rychle.
Kalkulačka povinného ručení - ušetřilo s námi 91 % řidičů, buďte mezi nimi i Vy.

/Nejrychlejší taxi v Praze: Rallyový šampión Jan Kopecký s...

/ Další video...