English versionDeutsch version
Polska 	zwolnienieMagyar változat
??????? ??????Versión en espa?ol
Rally-Mania.cz

/ Zpět na přehled článků

Portugalsko po RZ 13: Dopolední zkáza pro Latvalu, Ogier se drží

Zařazeno : MS1304, Ogier

Jakub Fenzl, 14.04.2013 11:31
Tisknout článek
Kategorie : WRC; zobrazeno : 4158x


Dvě etapy soutěži vládnou jezdci továrního Volkswagenu, kteří mají na nejbližšího pronásledovatele náskok přes půl minuty. Ale dnešní den zahrnuje mnoho kilometrů a zkoušku dlouhou bezmála 53 kilometrů. Zdaleka tak nebylo rozhodnuto.
Portugalsko po RZ 13:  Dopolední zkáza pro Latvalu, Ogier se drží
Portugalsko po RZ 13: Dopolední zkáza pro Latvalu, Ogier se drží

Dnes na posádky čeká téměř 150 ostrých kilometrů, které jsou rozděleny do čtyř rychlostních testů, z nichž nejdelší je test Almodovar, který měří 52,30 kilometrů. Dva průjezdy tímto testem budou pro posádky klíčové. Defekt, opotřebení pneumatik, nastavení vozu, drobný technický problém nebo jezdecká chyba jako třeba hodiny můžou rozhodnout. Včera na tratích rally dominoval tovární tým VW. Seb Ogier jen upevnil své vedení a J. - M. Latvala jen potvrdil formu speciálu Polo R WRC průběžnou druhou příčkou. Jejich tempu byl nejblíže tovární jezdec Citroenu, Mikko Hirvonen, který přebral roli nejrychlejšího Citroenu hned potom, co jeho kolega Dani Sordo havaroval. Kategorii WRC2, a vlastně i třídě 2, dominuje k radosti českých fandů tovární Škoda Esapekka Lappiho, který disponuje bezpečným náskokem 4 minut na Seppa Wieganda, rovněž se Škodou Fabia S2000. WRC3 vládne s náskokem skoro 8 minut Bryan Bouffier s Citroenem DS3 R3T. Kategorii JWRC, tedy kategorii s vozy Fiesta R2, opanuje Pontus Tidemand a slovenský talen Martin Koči je na pátém místě se ztrátou 6 minut.

Portugalsko po RZ 13:  Dopolední zkáza pro Latvalu, Ogier se drží
Portugalsko po RZ 13: Dopolední zkáza pro Latvalu, Ogier se drží

První rychlostní zkouška dne, 21 kilometrový test Silves, hned při pohledu na splity nabídla drama. Na prvním měřeném splitu u Latvalova jména blikla větší ztráta 16 vteřin na Mikko Hirvonena, který startoval před ním. Ztráta také nabíhala při splitech druhého jezdce VW Sebastiana Ogiera. Vypadalo to dost děsivě a v cíli jezdci ztratili dost času. Ogier v cíli nebyl vůbec sdílný, ale zřejmě jej netrápil stejný problém jako Latvalu a to rozbitá poloosa, tedy dost nepříjemná komplikace před superdlouhou rychlostkou. Latvala svou druhou příčku ztratil, Ogierovi sice vedení zůstalo, ale Mikko Hirvonen se přiblížil už na půl minuty, což nebylo zrovna moc před RZ Almodovar. Zkoušku vyhrál Mads Ostberg, pěkný třetí čas si připsal Nasser Al-Attiyah. O průběžné dvě příčky výše poskočil i Matrin Prokop, když zajel osmý nejlepší čas.
Portugalsko po RZ 13:  Dopolední zkáza pro Latvalu, Ogier se drží
Portugalsko po RZ 13: Dopolední zkáza pro Latvalu, Ogier se drží

Před Almodovarem fanoušci čekali na počínání týmu VW. Zdali jen Ogier šetřil pneumatiky a na 52 kilometrech ukáže dokonalost své strategie, nebo jej trápí technické problémy, podobně jako Latvalu, který jede jen s náhonem na jednu nápravu. Před startem zkoušky se potvrdilo, že Ogiera trápí prokluzování spojky. První do cíle dojel Neuville, jehož čas na 52 kilometrech byl 34:10,0, a pro zajímavost jeho rychlostní průměr byl 91,8 kilometrů za hodinu. Velmi rychle zajel zkoušku čtvrtý muž na trati Mads Ostberg (ten zkoušku vyhrál), ale hlavní pozornost se upírala k trojici Hirvonen-Latvala-Ogier. Hirvonen už od startu hodlal jet rychle, aby případné problémy VW náležitě využil. Latvala ztrácel, na čtvrtém splitu, přibližně v půlce tratě, dokonce už přes minutu. Ogier naopak i přes informace o problému jel velmi svižně, rychleji než Hirvonen a vypadalo to tak, že svou vedoucí pozici uhájí. Tak se také stalo, Ogier ve zkoušce předčil Hirvonena (i přes šetření spojky, jak sám zmínil ve stopce testu), a navýšil tak svůj náskok na čele soutěže před poslední rundou III. etapy a celé soutěže. Druhá tovární posádka VW Latvala - Anttila výrazně ztratila, ale stálo je to pouze jednu pozici a do servisu tak míří s problémy a umístěním na třetí průběžné příčce. Snad se týmu VW podaří eliminovat problémy jejich vozů a zajistit si tak dva vozy na pódiu Portugalské soutěže. Odpolední průjezdy zkouškami Silves a Almodovar odstartují ve 13:31 našeho času.

Výsledky po RZ 13
1. Ogier S. / Ingrassia J. VW Polo R WRC
2. Hirvonen M. / Lehtinen J. Citroen DS3 WRC +49.3
3. Latvala J. / Anttila M. VW Polo R WRC +4:01.9
4. Novikov E. / Minorová I. Ford Fiesta R WRC +4:43.3
5. Al-Attiyah N. / Bernacchini G. Ford Fiesta R WRC +6:39.1
6. Mikkelsen A. / Markkula M. VW Polo R WRC +7:43.3
7. Kuipers D. / Buysmans R. Ford Fiesta R WRC +10:17.7
8. Prokop M. / Ernst M. Ford Fiesta RS WRC +12:23.2
9. Lappi E. / Ferm J. Škoda Fabia S2000 +13:19.9
10. Al-Qassimi K / Martin S. Citroen DS3 WRC +13:23.3

/ Zpět na přehled článků

/Související články

Rychlé hledání
ČSOB Pojišťovna
Nejvýhodnější povinné ručení online. s 10% slevou
Srovnejto.cz - výhodné pojištění vozidel s možností porovnání
Nejlevnější povinné ručení online od největšího poskytovatele online pojištění v ČR - ePojisteni.cz.
Najděte si nejlevnější operativní leasing pro soukromé osoby snadno a rychle.
Kalkulačka povinného ručení - ušetřilo s námi 91 % řidičů, buďte mezi nimi i Vy.

/WRC - Rally Portugal 2011 - Loeb and Ogier (Citroën)

/ Další video...