English versionDeutsch version
Polska 	zwolnienieMagyar változat
??????? ??????Versión en espa?ol
Rally-Mania.cz

/ Zpět na přehled článků

Trojan s Chlupem se po roce vrátili na šumavské tratě

Zařazeno : MMCR1302, Trojan

Karel Trojan, 26.04.2013 14:00
Tisknout článek
Kategorie : Česká rally; zobrazeno : 5157x


Při pohledu na legendárního navrátilce by člověk čekal, že se na voze budou místo tradičních partnerů Urban Pneu nebo IBG skvět reklamy  na dietní stravu, případně sítě očních optik. Karel Trojan viditelně zhubnul a zpod přilby se na startu zaleskly dioptrické brýle.
Trojan s Chlupem se po roce vrátili na šumavské tratě
Trojan s Chlupem se po roce vrátili na šumavské tratě

„Je to nezvyk, ale věk prostě nezastavíš. Váhou jsem s ním sice zabojoval, ale možná jsem měl do svého jídelníčku přidat ještě dvoukolák mrkve, abych měl tratě ostré i bez dioptrických skel,“ komentoval patrné změny před startem lakonicky.

Dobrý výhled měl být o minulém víkendu v okolí Klatov a Vimperka věru ceněným zbožím. Počasí se totiž rozhodlo napomoci budování pověsti Šumavy jako náročné soutěže a na silničky již tak uklouzané tradičními zbytky zimních posypů seslalo vytrvalý déšť, který se přihnal přesně se startem úvodní RZ, populárního činovského okruhu. Zatímco technika byla připravena skvěle a jak pilot tak Petr Chlup na postu spolujezdce měli tu správnou závodnickou motivaci, meteorologické schopnosti týmu se ukázaly jako prachmizerné – vůz se vydal úvodní RZ vstříc obut do slušivých závodnických slicků! „Tušil jsem, že je zle a snažil se je ohřát jako nikdy. Každý stupeň má v takové situaci cenu zlata. Snad za celou soutěž jsem pak nezatočil tolikrát, jako cestou na start Činova,“ říká Karel Trojan. Očekávání proto nebyla velká a dvojice navrátilců hledala své soupeře pro úvodní test spíše v neformálním Memoriálu doktora Chocholouška, což byl narychlo vypsaný závod mezi blázny, kteří se na start postavili v lijáku na suchých gumách. Citlivý styl se snahou o co nejčistší stopu ale přinesl nečekaný výsledek – 4.čas v absolutním pořadí!

Rady bazilišků vyzývající  k pokračování na slicku „když Ti to přece tak jde“  zůstaly nevyslyšeny – cílem bylo „přežít“ pátek a užít si sobotu. Na EVO tak putovalo správné obutí, jízdní styl však pro zbytek dne zůstal zachován. „Závodit s Vojtou Štajfem pro nás s citelným mankem ostrých kilometrů nemělo smysl,“  odůvodňuje svou páteční rozvahu pilot. To těžké totiž teprve mělo přijít. Technicky hodnotné rychlostní testy v okolí Vimperka jsou výzvou samy o sobě. Co teprve „okořeněné“ vydatným deštěm a množstvím vytahaných nečistot, které se chystají zamotat pilotům ruce bezmála v každé zatáčce. „Karel se i přes těžké podmínky začal zřetelně rozjíždět. Já se po dlouhé pauze také cítil líp a líp. Věci do sebe začaly správně zapadat,  jízda i časy byly jedna radost a my si jeli pro krásný výsledek,“ komentuje průběh těžké sobotní etapy spolujezdec Petr Chlup. Krásný? Přímo skvělý! Kdo by čekal, že bude před poslední RZ dvojice při svém comebacku figurovat na druhém místě mezi produkčními vozy a spolehlivě kontrolovat náskok před třetím Votavou?

Nikdy nejezdit poslední jízdu, taky znáte z lyží tohle pravidlo? Asi na něm fakt něco bude – minimálně pro Karla Trojana s Petrem Chlupem. Poslední RZ, úzký, rozbitý, rovný úsek s blátivou kolejí se stal dějištěm mikropříběhu, o kterých rally bývá a které ji často rozhodují. EVO svého pilota na malou chvilku „přepralo“, dostalo se částečně mimo trať do vrstvy velkých kamenů, kterými byla lemována. Oba ráfky v této zkoušce odolnosti neobstály, naštěstí však vzala za své pouze levá zadní pneumatika a následovalo šest kilometrů na defektu s úpornou snahou ubránit alespoň třetí pódiovou pozici, ale hlavně dovézt vůz i sebe do cíle.

„Pneumatika se ne a ne utrhnout. Postupně ničila vše, co se vzadu zničit dalo a my se začali bát, jestli vůbec dokážeme dojet do cíle. Ale pánové, když se to povedlo, všechno to napětí z nás spadlo, my byli třetí, trochu zklamaní z té ztráty, ale hodně šťastní že jsme nepřišli o všechno – to se snad jinde zažít nedá!“, popisuje své bezprostřední dojmy spolujezdec Petr Chlup.

„Mé tradiční přání – bezeškodní průběh – vzalo bohužel na poslední zkoušce za své. Jinak jsem ale nadšený. Petr se zlepšoval s každým ujetým kilometrem, auto fungovalo a já měl pocit, že to ve mně pořád někde je. Děkuji svým partnerů za možnost ukázat, že snad do starého železa ještě nepatřím,“ říká na závěr Karel Trojan.

Chtělo by se po vzoru seriálů napsat „Karel Trojan v české rally – to be continued…“. Šumavský pilotní díl by si takový dovětek určitě zasloužil!


/ Zpět na přehled článků

/Související články

Racing-Mania.cz

Šumavský debut Ondřeje Bisahy

26.04.2013 17:49

Seriál Jakub Hofbauer, Česká rally

Více souvisejících článků! Více souvisejících článků!

Racing-Mania.cz

V Klatovech už jsou všichni favorité

18.04.2013 18:21

Článek Karel Špaček, Česká rally

Racing-Mania.cz

Návrat z pauzy

18.04.2013 18:17

Článek Vlastimil Dědic jun., Česká rally

Racing-Mania.cz

Klatovský organizační tým omlazen

24.01.2013 17:14

Seriál Karel Špaček, Česká rally

Rychlé hledání
ČSOB Pojišťovna
Nejvýhodnější povinné ručení online. s 10% slevou
Srovnejto.cz - výhodné pojištění vozidel s možností porovnání
Nejlevnější povinné ručení online od největšího poskytovatele online pojištění v ČR - ePojisteni.cz.
Najděte si nejlevnější operativní leasing pro soukromé osoby snadno a rychle.
Kalkulačka povinného ručení - ušetřilo s námi 91 % řidičů, buďte mezi nimi i Vy.

/Karel Trojan Třebíč RZ13

/ Další video...