English versionDeutsch version
Polska 	zwolnienieMagyar változat
??????? ??????Versión en espa?ol
Rally-Mania.cz

/ Zpět na přehled článků

Rally Catalunya po I. etapě: Za tmy panoval Ogier

Zařazeno : MS1312

Jakub Fenzl, 25.10.2013 23:30
Tisknout článek
Kategorie : WRC; zobrazeno : 5719x


Letošní sezóna se chýlí ke konci, mistr je již znám, ale většina jezdců touží po jeho „skalpu“. Poslední soutěže se tak stávají živnou půdou pro souboje a jízdu na vítězství, po kterém mnozí jezdci touží. Dneškem tak startuje Španělská rally, ale ne zrovna jednoduše. Na úvod posádky prověří přes 60 ostrých kilometrů, ty se pojedou na asfaltu a jako bonbónek se rychlostky odjedou za tmy.
Rally Catalunya po I. etapě: Za tmy panoval Ogier
Rally Catalunya po I. etapě: Za tmy panoval Ogier

Prvním testem 49. RACC Rally Catalunya – Costa Daurada byla rychlostka s názvem Querol. Test o délce 21 kilometrů startoval po osmé hodině, a tak se celý odjel již za tmy. S těmito podmínkami se nejlépe vypořádal Seb Ogier, když byl rychlejší o 3 vteřinky než domácí Dani Sordo. Neuville podle svých slov nevstoupil do rally úplně ideálně a svůj podíl na tom měl i malý déšť, který zkoušku po osmé hodině zkrápěl. Zajímavý byl i komentář Jariho-Mattiho Latvaly, který se pozastavil nad skutečností, že fanoušci házeli po jeho speciálu kamení, ale i přes tuto skutečnost zajel 3. čas v testu. Vlažnější začátek měli jezdci M-Sportu Ostberg a Novikov, kteří tempo nejrychlejších nezachytili a Nor si postěžoval jak sám na sebe, tak na nastavení vozu. Martin Prokop na Ogiera ztratil bezmála 24 vteřin, ale zajímavý čas zajel Haydon Paddon. Jeho premiéra s vozem WRC dopadla 8. časem v testu a pomyslným „skalpem“ zkušenějších borců. V kategorii WRC2 se vstříc titulu vydal Robert Kubica. Ten s Citroenem DS3 RRC zajel velmi slušný čas a soupeře v kategorii, Seppa Wieganda Fabii S2000, překonal o zhruba 26 vteřin.

Rally Catalunya po I. etapě: Za tmy panoval Ogier
Rally Catalunya po I. etapě: Za tmy panoval Ogier


Rychlostní test El Montmell (24,14 km) byl opět v režii Sebastiana Ogiera následovaného Danim Sordem. Opět je na pomyslné bedně doplnil Latvala. Průběžně byl na 4. pozici Thierry Neuville, který ztrácel na pódiovou pozici 6,3 vteřin. Mnoho posádek ve stopce zmiňovalo složité podmínky, tmu, ve které je těžké nasadit tempo a uklouzaný asfalt. Seveřané Ostberg a Hirvonen nebyli se svou jízdou vůbec spokojeni, naopak Novikov ve zkoušce zabral a vyneslo mu to posun pořadím před Mikkelsena. Opět hezký čas zajel Haydon Paddon a jak zmínil ve stopce, dobře se jízdou s vozem WRC bavil. Robert Kubica byl velmi soustředěný, a jak sám ve stopce řekl, snažil se své smysly udržet ve střehu, protože podmínky noční rychlostky jsou velmi náročné. To mu opět pomohlo k nejlepšímu času mezi účastníky WRC2. V pořadí jej následovali Elfyn Evans (Ford Fiesta R5) a Sepp Wiegand (Škoda Fabia S2000). Na tratích Rally Catalunya se odehrával také boj kategorií WRC3 a JWRC. Oběma šampionátům vévodili po druhém testu domácí borci. Juniorskou kategorii vedl Yeray Lemes, kterého těsně následoval José Suaréz. WRC3 vedl vcelku s přehledem Enrigue Garcia Ojeda s Citroenem DS3 R3T, domácí jezdec, který je v kruzích rally znám hlavně svým titulem mistra IRC roku 2007.

Rally Catalunya po I. etapě: Za tmy panoval Ogier
Rally Catalunya po I. etapě: Za tmy panoval Ogier

Konec první etapy ovládl tovární jezdec VW Seb Ogier, když rychlostku Riudecanyes vyhrál o 1 desetinu před týmovým parťákem Latvalou. Ten si svým časem zajistil posun na průběžně druhou příčku, na které tak přenocuje do druhé etapy. Třetím časem ve zkoušce Andreas Mikkelsen doplnil své týmové kolegy na pomyslném pódiu. Zajímavý byl i souboj mezi tovární dvojicí M-Sportu. Tento souboj vyzněl lépe pro Novikova, který v testu pokořil Ostberga o 10 vteřin, celkově už na Ostberga hájil náskok 39 vteřin. Náš Martin Prokop v testu chyboval a minul odbočení a tak po první etapě ztrácí na vedoucího Ogiera více než minutu. Pozici před Prokopem byl celkově na 9. místě Haydon Paddon, který se po tomto testu propadl o pozici níže. Škoda, ale i přesto skvělá premiéra s vozem WRC. Ve vedení WRC2 byl stále Robert Kubica s Citroenem DS3 RRC.


Druhá etapa startuje v sobotu, v 9:05 našeho času a to druhým průjezdem dnešní poslední rychlostky Riudecanyes.

Výsledky RACC Rally Catalunya – Costa Daurada 2013 po I. etapě:
1. Ogier S. / Ingrassia J. VW Polo R WRC
2. Latvala J. / Anttila M. VW Polo R WRC  +8.8
3. Sordo D. / Del Barrio C. Citroen DS3 WRC  +12.6
4. Neuville T. / Gilsoul N. Ford Fiesta R WRC  +19.1
5. Hirvonen M. / Lehtinen J. Citroen DS3 WRC  +27.3
6. Mikkelsen A. / Markkula M. VW Polo R WRC  +27.8
7. Novikov E. / Minorová I. Ford Fiesta R WRC  +28.5
8. Ostberg M. / Andersson J. Ford Fiesta RS WRC +1:07.7
9. Paddon H. / Kennard J. Ford Fiesta RS WRC +1:09.0
10. Prokop M. / Ernst M. Ford Fiesta RS WRC +1:13.0

/ Zpět na přehled článků

/Související články

Paddon: Chtělo to více času v autě

Paddon: Chtělo to více času v autě

03.11.2013 09:54

Článek Radek Vojtěchovský, WRC

Martin Prokop po druhém dni španělské Rally Catalunya

Martin Prokop po druhém dni španělské Rally Catalunya

27.10.2013 05:55

Článek Martin Prokop Official Media, WRC

Citroën hází ručník do ringu [+VIDEO]

Citroën hází ručník do ringu [+VIDEO]

22.10.2013 18:00

Článek Honza Froněk, WRC

Sordo – Chci vyhrát právě tady!

Sordo – Chci vyhrát právě tady!

21.10.2013 13:36

Článek Lenka Martinová, WRC

Více souvisejících článků! Více souvisejících článků!

Rychlé hledání
ČSOB Pojišťovna
Nejvýhodnější povinné ručení online. s 10% slevou
Srovnejto.cz - výhodné pojištění vozidel s možností porovnání
Nejlevnější povinné ručení online od největšího poskytovatele online pojištění v ČR - ePojisteni.cz.
Najděte si nejlevnější operativní leasing pro soukromé osoby snadno a rychle.
Kalkulačka povinného ručení - ušetřilo s námi 91 % řidičů, buďte mezi nimi i Vy.

/Khalid Al-Qassimi poprvé testoval DS3 RRC

/ Další video...