English versionDeutsch version
Polska 	zwolnienieMagyar változat
??????? ??????Versión en espa?ol
Rally-Mania.cz

/ Zpět na přehled článků

Rally Catalunya v cíli: Dramatická soutěž nakonec kořistí Ogiera!

Zařazeno : MS1312

Jakub Fenzl, 27.10.2013 15:36
Tisknout článek
Kategorie : WRC; zobrazeno : 7429x


Odpolední sekce na šotolině již nebude tolik poznamenaná rozdíly mezi startujícími a tak je zřejmé, že na spadnutí jsou velmi těsné souboje. Latvala vedl, Ogier útočil a vystrčení růžků se dalo čekat od domácího Daniho Sorda. Finále španělské soutěže jak se patří!
Rally Catalunya v cíli: Dramatická soutěž nakonec kořistí Ogiera!
Rally Catalunya v cíli: Dramatická soutěž nakonec kořistí Ogiera!

Odpolední průjezdy zahájil Jari-Matti Latvala, který se na trať testu Gandesa vydal jako první. V souboji s nejbližším pronásledovatelem Danim Sordem vyšel Latvala jako vítěz, ale o pouhé 2 desetiny a celkový rozdíl mezi nimi činil 11.7 sekund. Opět raketově zkoušku proletěl Sebastian Ogier a celkově zaznamenal postup před Sorda na 2. místo. Šťastný ze svého času byl Thierry Neuville, který si připsal druhý dílčí čas a jen tak potvrdil pozici nejrychlejšího jezdce s vozem z dílen M-Sportu. Krizovku na trati prožil Mikko Hirvonen, což pro něj nebylo nejlepší, když hájil náskok 21 vteřin před Neuvillem, který se zdál být v tempu a při chuti o pozici si celkově přilepšit. Opět hezký čas si připsal Haydon Paddon s Fiestou, když zajel o 2 desetiny lepší čas než Martin Prokop. Oba dva tak jen upevňovali své pozice na konci první desítky.

Rally Catalunya v cíli: Dramatická soutěž nakonec kořistí Ogiera!
Rally Catalunya v cíli: Dramatická soutěž nakonec kořistí Ogiera!


Pořádné drama přivezl do cíle následující rychlostky Latvala, když ve stopce jeho Polo R WRC hořelo. Pořadatelé oheň uhasili a Jari-Matti odjel vstříc poslednímu testu. Ale drama nekončilo! Jezdec továrního Citroenu Dani Sordo v RZ14 odstoupil! V testu poškodil zavěšení a pro domácího miláčka tak skončila Rally Catalunya dost neslavně. A jako třešničku na dortu dokončil drama Sebastian Ogier, který skvělým časem v testu poskočil na vedoucí pozici. Mikko Hirvonen si zřejmě nebezpečí z Neuvillovy strany uvědomil a v testu jel na jeho splity, což se ve výsledku vyplatilo, protože si připsal jen o desetinu horší čas než belgický mladík. Rychlým časem se v testu bleskl také Mads Ostberg, který zajel 2. čas, když na 27 kilometrech ztratil 6 vteřin na vítěze testu Ogiera. V kategorii WRC2 se schylovalo k poklidnému dojetí do cíle, když Robert Kubica vedl vcelku bezpečně před Al Rajhim (na testu číslo 13 havaroval Sepp Wiegand). Kubica tak mířil vstříc titulu mistra kategorie WRC2, stejně jako tým VW kráčel sebevědomě k zisku titulového double.

Rally Catalunya v cíli: Dramatická soutěž nakonec kořistí Ogiera!
Rally Catalunya v cíli: Dramatická soutěž nakonec kořistí Ogiera!

V cíli zkoušky Terra Alta již mohly vypuknout oslavy týmu VW Motorsport. Ten k titulu Sebastiana Ogiera přidal po Rally Catalunya i titul v poháru konstruktérů a tým tak završil veleúspěšnou sezónu, ve které bylo jejich Polo R WRC jen těžko k poražení. Ostatně triumf na předposlední soutěži sezóny, kde posádky týmu Jose Capita opanovaly dvě nejvyšší příčky pódia, to jen potvrdil. Ná pódiu spolu s Ogierem a Latvalou, stane také jezdec Citroenu Mikko Hirvonen. Ten, byť tento víkend nepatřil k nejrychlejším, těžil ze smůly svého parťáka Sorda a defektu Thierryho Neuvilla a v hodnocení sezóny se posunul na 4. místo (což není pro několikanásobného vicemistra MS nejlepší vizitka). Na poslední zkoušce si připsal druhý čas Mads Ostberg, jezdec M-Sportu, týmu, který na Rally Catalunya obsadil 4., 5. a 6. místo. I když v případě čtvrtého Neuvilla to mohlo být podstatně lepší nebýt defektu (ale na kdyby se nehraje). Hezky se v této soutěži umístil i náš Martin Prokop (7. místo), když v prvních dvou etapách sváděl těsný boj s Haydonnem Paddonem. Haydona je také důležité zmínit, neboť takto povedená premiéra (8. místo) s vozem WRC si poklonu zaslouží. Robert Kubica svým umístěním v TOP10 ukázal, že je fenomenální závodník a titul v kategorii WRC2 mu náleží právem. Nyní však bude svět WRC sledovat Kubicu mnohem bedlivěji, jen co usedne poprvé do aktuálního vozu WRC na následující a zároveň poslední soutěži letošní sezóny. V dalších kategoriích uspěli domácí jezdci. Juniorský šampionát ovládl Yeray Lemes s Fiestou R2 a šampionát WRC3 Enrique Garcia Ojeda s Citroenem DS3 R3T.


Sezónu Mistrovství světa 2013 uzavře 13. – 17. listopadu Wales Rally GB.

 

Výsledky RACC Rally Catalunya – Costa Daurada 2013:
1. Ogier S. / Ingrassia J. VW Polo R WRC
2. Latvala J. / Anttila M.  VW Polo R WRC  +32.9
3. Hirvonen M. / Lehtinen J. Citroen DS3 WRC  +1:13.7
4. Neuville T. / Gilsoul N. Ford Fiesta R WRC  +1:33.9
5. Novikov E. / Minorová I. Ford Fiesta R WRC  +2:01.0
6. Ostberg M. / Andersson J. Ford Fiesta RS WRC +2:26.0
7. Prokop M. / Ernst M. Ford Fiesta RS WRC +4:55.8
8. Paddon H. / Kennard J. Ford Fiesta RS WRC +6:55.7
9. Kubica R. / Baran M. Citroen DS3 RRC +11:24.1
10. Al-Kuwari A. / Duffy K. Ford Fiesta RS WRC +13:26.8

/ Zpět na přehled článků

/Související články

Paddon: Chtělo to více času v autě

Paddon: Chtělo to více času v autě

03.11.2013 09:54

Článek Radek Vojtěchovský, WRC

Martin Prokop po druhém dni španělské Rally Catalunya

Martin Prokop po druhém dni španělské Rally Catalunya

27.10.2013 05:55

Článek Martin Prokop Official Media, WRC

Citroën hází ručník do ringu [+VIDEO]

Citroën hází ručník do ringu [+VIDEO]

22.10.2013 18:00

Článek Honza Froněk, WRC

Sordo – Chci vyhrát právě tady!

Sordo – Chci vyhrát právě tady!

21.10.2013 13:36

Článek Lenka Martinová, WRC

Více souvisejících článků! Více souvisejících článků!

Rychlé hledání
ČSOB Pojišťovna
Nejvýhodnější povinné ručení online. s 10% slevou
Srovnejto.cz - výhodné pojištění vozidel s možností porovnání
Nejlevnější povinné ručení online od největšího poskytovatele online pojištění v ČR - ePojisteni.cz.
Najděte si nejlevnější operativní leasing pro soukromé osoby snadno a rychle.
Kalkulačka povinného ručení - ušetřilo s námi 91 % řidičů, buďte mezi nimi i Vy.

/Macík na Dakaru dojel etapu bez předního náhonu a brzdy [...

/ Další video...