Monte: Triple Volkswagenu na úvod sezóny

Zařazeno : MS1501

Filip Červenka, Martina Zikmundová, 25.01.2015 14:30
Tisknout článek
Kategorie : WRC; zobrazeno : 3869x

Úvodní podnik mistrovství světa v rally ovládli piloti Volkswagenu v pořadí Ogier, Latvala a Mikkelsen. Alespoň bonusové body ze závěrečné Power Stage ukořistili dřívě vypadnuvší piloti Citroënu, když tento test vyhrál Meeke před Loebem. Poslední bonusový bod získal Latvala.

První dnešní test vyhrály dva Citroeny, Meeke porazil Loeba o 1,1s. "Bylo to zrádné, kombinace suchého a vlhkého povrchu. Diváci tlačí sníh na silnice a dělají to do zatáček, kam není vidět," komentoval situaci Meeke. Col Saint Jean - Saint Laurent (10,16km) se pojede dnes ještě jednou, jako závěrečná power stage a tak pro mnohé posádky byl průjezd tréninkem před PS. Třetí dojel Španěl Sordo na Hyundai, vedoucí Ogier byl pátý: "Opět jsme vybíral pneumaticky na jistotu, na bezpečnou jízdu. Nejsou optimální pro tuhle zkoušku, ale pro náš celkový cíl. Nejdůležitější věc je vyhrát tuhle soutěž."

Pořadí prvních 13 vozů se nijak nezměnilo, na Martina Prokopa dotírá Loeb, který jej stáhl na 26 sekund, což by pro bývalého mistra světa nemusel být problém smazat.

Tuhý boj se odehrává ve WRC2. Po včerejších problémech - prasklé poloose - se Martin Kočí propadl ze souboje o první místo do skupinyky bojující v povzdálí o třetí pozici, čímž se tento souboj povýšil na souboj o stříbro. Dnes je mezi jezdci na druhém až pátém místě 22 vteřin. Po RZ 13 se Kočí propadl až na místo páté za Breena a Francouze Camilli, ale ztácel jen 2,4 na čtvrté, resp. 7 sekund na třetí místo.

Následovala zkouška La Bollene Vésubie - Sospel (31,66km), přes legendární Col de Turini, která byla přeci jen zrádnější než úvodní dnešní úsek. Na problémy s brzdami si v cíli RZ stěžoval Latvala. Kubica na obdobné problémy doplatil havárií za cílovou fotobuňkou, kde urazil kola své Fiesty. Tuto RZ vyhrál opět Loeb, který se tak posunul před Martina Prokopa na 8. místo celkově. Druhým místem zvýšil tlak na celkově třetího Mikkelsena Ostberg. Další dvě pozice v cíli RZ patřily pilotům Hyundaie, kteří spolu svádí souboj o pátou pozici. Ogier kontroluje situaci na čele pátou pozicí.

Ze soubojů o druhé místo ve WRC 2 vypadl francouz Camilli, který poškodil záď svého vozu o skálu. Hůře dopadl Martin Kočí, který havaroval a soutěž pro něj tak na předposlední RZ skončila. V souboji o druhé místo této skupiny tak zůstal Breen a Kremer, které dělila pouhá vteřina před poslední RZ.

Jak již bylo zmíněno nejvíce bodů si na Power Stage připsal Meeke s náskokem 0,2s před Loebem a poslední bod zbyl na Latvalu, který těsně porazil kolegu Ogiera. Ostberg se opět potýkal s problémy s motorem a v cíli tak může být rád za čtvrtou pozici. Souboj Hyundaiů dopadl lépe pro Neuvilla, který porazil svého kolegu o 0,8s a získal tak konečnou pátou pozici. Devátý Martin Prokop si v cíli postěžoval, že poslední RZ se snažil jet naplno, ale s časem nebyl vůbec spokojený (obsadil až 15. místo v RZ). Obdobně hodnotil také svůj výkon za poslední dva dny.

Ve WRC 2 s přehledem zvítežil Stéphane Lefebvre. Druhé místo a poslední RZ ovládl Breen, který nadělil Kremerovi více jak 12 vteřin a odsunul Němce na třetí pozici. Čtvrtý Camilli může být po chybě na Col de Turini být rád, že má alespoň nepolulární "bramboru".

1. Ogier - Ingrassia (Volkswagen Polo R WRC) 3:36:40,2