English versionDeutsch version
Polska 	zwolnienieMagyar változat
??????? ??????Versión en espa?ol
Rally-Mania.cz

/ Zpět na přehled článků

Tratě klatovských soutěží mají kompaktní podobu

Zařazeno : MMCR1501

Karel Špaček, 23.04.2015 09:27
Tisknout článek
Kategorie : Česká rally; zobrazeno : 3980x


Ročník 2015 klatovských soutěží bude pro diváky i závodníky v mnoha směrech velmi atraktivní. Jednak už je zřejmé, že se na 50. Rallye Šumava Klatovy i na 24. Historic Vltava Rallye sejde velmi pestré závodní pole, jednak budou rychlostní zkoušky více než v minulých letech soustředěny u centra dění.
Tratě klatovských soutěží mají kompaktní podobu
Tratě klatovských soutěží mají kompaktní podobu

Již čtvrteční slavnostní představení vybraných posádek na klatovském náměstí Míru bude letos pravou přehlídkou soutěžácké kvality. Divákům ukáží sebe i své sportovní speciály jak obhájce prvenství i mistrovského titulu Václav Pech, tak i slavný Francouz Bryan Bouffier, vrcholem by mělo být představení světové novinky – vozu Škoda Fabia R5 s tovární posádkou týmu Škoda Motorsport, tedy Janem Kopeckým a Pavlem Dreslerem.  Ti všichni (a s nimi desítky jejich soupeřů) se v pátek vydají na těžkou trať letošní 50. Rallye Šumava Klatovy, kterou si teď ve stručnosti představme.

První její vůz sjede dle upraveného harmonogramu ze startovní rampy přesně v pátečních 17 hodin, přičemž o 18 minut později by se měl vydat na tři a půl kolečka Klatovského okruhu, který se letos jede nezvykle proti směru hodinových ručiček. Páteční etapa soutěže se tradičně dělí na dvě sekce, které ale letos budou premiérově mít shodný počet rychlostních zkoušek. Okruh bude totiž párován novinkou – tzv. „Městskou“ rychlostní zkouškou (s pořadovým číslem 4), která bude polookruhového charakteru a bude zahájena dvojitým technickým obkroužením poněkud přizpůsobeného prostoru Erbenova náměstí. Tato zkouška by měla být ideálním cílem pro diváky odcházející od „špice“, kterým se tak naskytne další možnost vidět posádky v akci.

Pro fanoušky, preferující klasické rychlostní zkoušky, budou v pátek připraveny další dva páry rychlostních zkoušek. První z nich je navinuta mezi Svrčovcem a Řakomí, kde na úzkou úvodní pasáž navazuje svižnější druhá polovina s několika technickými složitostmi ve vesnicích a u retardéru. Každou ze sekcí uzavře kultovní erzeta Buková – Kdyně, kterou zahajuje zajímavá partie vedená převážně po zemědělských komunikacích mezi polemi a která je završena těžkým klikatým sjezdem z vrchu Koráb.

Ve druhé etapě čekají na posádky dva průjezdy trojicí rychlostních zkoušek. Hned úvod každé ze sekcí bude nadmíru obtížný – pojede se nejdelší rychlostní zkouška celé soutěže, Žichovice – Dobrš. Pro její úvodní část bude důležité zejména zvolit správné tempo. Trať je tu totiž velmi svižná, přitom ale náročná a zpestřená několika technickými partiemi. Druhá polovina erzety je již typicky „šumavská“, vyplněná úzkými úvozy a zatáčkami mezi podhorskými chaloupkami, kdy každá jezdecká chyba může mít za následek vylomené kolo nebo jiné škody na vozidle. Zpět k servisní zóně se začnou posádky vracet další technickou rychlostkou Hoslovice – Mačice, bohužel na větší část této erzety bude i letos opět divákům přístup omezen. Naopak fanoušci budou vítáni zejména v Tedražicích na závěrečném testu každé ze sekcí. V této vsi si již loni závodníci užili pěkného skoku, který je přibližně v polovině technické pasáže, fotografové tady tradičně mívají žně. Poté, co závodníci odtud dojedou i podruhé do cíle RZ v nedalekých Čejkovech, bude je čekat už jen cesta na vytouženou slavnostní cílovou rampu, která bude opět stát na klatovském náměstí Míru.
 
Zcela shodnou trať jako jubilejní „Šumava“ bude mít také 24. Historic Vltava Rallye, ke které teď jen ve stručnosti dodejme, že její největší favorité se vydají na trať přibližně 90 minut před soudobými vozy. Obhájce loňského prvenství Švéd Myrsell tak sjede ze startovní rampy už v pátečních 15.30 a skoro přesně o 24 hodin později dosáhne nejúspěšnější posádka této soutěže i cílové rampy. Doplňme ještě, že mezi startovním polem obou soutěží budou ještě na většině erzet vetknuty zajímavé vozy 1. Rallye Šumava Legend.

/ Zpět na přehled článků

/Související články

Šumava - Videa ze shakedownu

Šumava - Videa ze shakedownu

24.04.2015 15:42

Video Honza Froněk, WRC

Premiéra Fabie R5 na domácí půdě?

Premiéra Fabie R5 na domácí půdě?

09.03.2015 18:13

Článek Honza Froněk, Česká rally

Rychlé hledání
ČSOB Pojišťovna
Nejvýhodnější povinné ručení online. s 10% slevou
Srovnejto.cz - výhodné pojištění vozidel s možností porovnání
Nejlevnější povinné ručení online od největšího poskytovatele online pojištění v ČR - ePojisteni.cz.
Najděte si nejlevnější operativní leasing pro soukromé osoby snadno a rychle.
Kalkulačka povinného ručení - ušetřilo s námi 91 % řidičů, buďte mezi nimi i Vy.

/Dakar 2018: 6.etapa [AKTUALIZUJEME]

/ Další video...