English versionDeutsch version
Polska 	zwolnienieMagyar változat
??????? ??????Versión en espa?ol
Rally-Mania.cz

/ Zpět na přehled článků

Safari Classic Rally 2015 - Příprava běží na plné obrátky

Zařazeno : Coufal

Zdeněk Weiser, 06.05.2015 22:58
Tisknout článek
Kategorie : Historici; zobrazeno : 5852x


Ondřej Coufal, který loni úspěšně absolvoval s historickým Datsunem 240 Z maraton Sydney – London, se letos zúčastní proslulé East African Safari Classic Rally v Keňi. I když legendární desetidenní soutěž startuje až v listopadu, přípravy jsou v plném proudu. Se spolujezdcem Romanem Maděrou strávili čtyři dny v Norsku na Zimní rally škole Johna Hauglanda, dokončují druhý soutěžní datsun a chytají se testovat tlumiče.
Safari Classic Rally 2015 - Příprava běží na plné obrátky
Safari Classic Rally 2015 - Příprava běží na plné obrátky

Czech National Datsun Rally Team
Historie nového českého národního soutěžního týmu se začala psát v roce 2013, kdy Ondřej Coufal a Roman Maděra zahájili pod firmou Karosář.cz  stavbu atraktivního japonského vozu Datsun 240 Z. V začátcích hodně pomohl bývalý člen továrního týmu Škoda Jiří Kotek, který měl potřebné kontakty na správné lidi se zkušenostmi se stavbou tohoto modelu vozidla. Postupně vznikl tým lidí s dlouholetými zkušenostmi v rallysportu, a s nimi se podařilo připravit legendární historický soutěžní vůz do takové podoby, že loni úspěšně absolvoval kompletní maraton Sydney – London (délka 16tisíc km). Ondřej Coufal dokonce bojoval při své rally premiéře o stupně vítězů, i když nakonec dojel pátý.

Na základě získaných zkušeností se jezdec a majitel týmu v jedné osobě rozhodl zúčastnit East African Safari Classic Rally 2015 v Keňi pod hlavičkou Czech National Datsun Rally Teamu. Tým zároveň zahájil stavbu druhého soutěžního Datsunu 240 Z. Prestižní africký maraton přímo navazuje na tradici legendární Safari Rally, která byla v minulosti právem považována za nejnáročnější soutěž mistrovství světa. Skutečnost, že mohou startovat pouze historické vozy, obtížnost soutěže na Černém kontinentě ještě násobí.

Listopadové Safari  Rally se zúčastní posádka Coufal – Maděra. Účast týmu CNDRT bude probíhat pod záštitou ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka. Součástí je také spolupráce s neziskovou organizací Adra formou přímé podpory české nemocnice v Itibu, kterou vede Aleš Bárta.

Přípravy na všech frontách
Tým Ondřeje Coufala se na svoji africkou misi pilně připravuje už od začátku roku. Vedle repase stávajícího soutěžního vozu probíhá paralelně i stavba dalšího exempláře legendárního Datsunu 240 Z. Zesílená karoserie s vestavěným ochranným rámem je nalakována a připravena na montáž. Tým dolaďuje motory, převodovky a doplňuje zásoby náhradních dílů. Pro náročné africké tratě je důležitá nejenom robustnost a spolehlivost, ale i jízdní vlastnosti vozu. V nejbližší době proto proběhne testování tlumičů pérování na šotolinovém povrchu za účasti technika holandského výrobce Proflex.

Technika je jedna věc, ale jezdecké umění, sbírání zkušeností a zdokonalování rozpisu druhá. Ondra Coufal navštívil v únoru už podruhé zimní rally školu bývalého továrního jezdce Škody Johna Hauglanda. Zatímco loni sbíral zkušenosti z jízdy na sněhu se zapůjčeným vozem Ford Escort Mk2, letos si na zamrzlém jezeře a zledovatělých silnicích v Norsku vyzkoušel svůj Datsun 240 Z. „Chování auta na nezpevněném povrchu v Africe je dost podobné. Je jasné, že sníh a led má blíž k šotolinovému povrchu než asfalt. Africké cesty jsou ovšem hodně rozbité. Navíc je přilnavost na ledě s pneumatikami s hroty podstatně větší než na šotolinových gumách na nezpevněných cestách. Jezdili jsme na patnáctipalcových pneumatikách s dlouhými hroty, které používají soudobá auta. Jednalo se v podstatě o stejnou gumu, na které se závodí při Švédské rally.“

„Datsun 240 Z nás na sněhu příjemné překvapil. Je skvěle ovladatelný a krásně se na sněhu choval. Je to čitelné vyvážené auto s dobrými brzdami. Co se týče motoru, na Safari rally bychom potřebovali posunout průběh krouticího momentu podstatně níž. To je teď náš největší úkol. I kdyby to mělo být na úkor maximálního výkonu.“
O dalším dění v týmu vás budeme průběžně informovat, podíváme se také blíž na techniku a historii Datsunu 240 Z. Diváci mají nejbližší příležitost prohlédnout si „na živo“ soutěžní vůz připravený pro legendární africkou soutěž v rámci Rally Legend už v květnu v Českém Krumlově.

Plánované starty týmu CNDRT v sezoně 2015:
22. – 23. 5.    Rally Legend (Rallye Český Krumlov)
13. – 14. 6.     Legendy 2015 (Praha)
10. – 12. 7.     Rally Bohemia (ME historiků, Ml. Boleslav)
28. – 30. 8.    Star Rally Historic (Barum Rally, Zlín)
19. – 27. 11.    East African Safari Classic Rally (Keňa)

/ Zpět na přehled článků

/Související články

Vychází časopis Rally 2/2015

Vychází časopis Rally 2/2015

26.03.2015 14:32

Článek Jaroslav Jugas, Trafika

Vychází časopis Rally 10/2015

Vychází časopis Rally 10/2015

16.12.2015 18:02

Článek Jaroslav Jugas, Trafika

Rychlé hledání
ČSOB Pojišťovna
Nejvýhodnější povinné ručení online. s 10% slevou
Srovnejto.cz - výhodné pojištění vozidel s možností porovnání
Nejlevnější povinné ručení online od největšího poskytovatele online pojištění v ČR - ePojisteni.cz.
Najděte si nejlevnější operativní leasing pro soukromé osoby snadno a rychle.
Kalkulačka povinného ručení - ušetřilo s námi 91 % řidičů, buďte mezi nimi i Vy.

/Doleva či do prava, to je ta otázka...

/ Další video...