English versionDeutsch version
Polska 	zwolnienieMagyar változat
??????? ??????Versión en espa?ol
Rally-Mania.cz

/ Zpět na přehled článků

Ve znamení sbírání zkušeností

Zařazeno : MMCR1601, Štajf

Libor Hlisnikovský, 02.05.2016 21:33
Tisknout článek
Kategorie : Česká rally; zobrazeno : 3163x


Nový závodní tým Klokočka ŠKODA Czech National Team projektu Racing 21 vstoupil do své premiérové sezony soutěží Rallye Šumava Klatovy.
Ve znamení sbírání zkušeností
Ve znamení sbírání zkušeností

Zatímco první etapu posádka Štajf – Rajnoha zakončila na solidním 12. místě absolutně, ve druhém dni vyřadila vůz ŠKODA Fabia R5 z boje poškozená spojovací tyč řízení. Nedokončená soutěž sice představuje pro jezdce i tým zklamání, výborné dojmy z fungování a nastavení vozu stejně jako perfektní práce týmu slibují čtyři týdny před druhou soutěží – Rallye Český Krumlov – zajímavou bitvu o první desítku absolutního pořadí.

„Přípravám na první soutěž sezóny věnoval celý tým velké úsilí. Sám jsem se poslední měsíc téměř nezastavil a kromě dvou testování jsem řešil ještě mnoho organizačních záležitostí. Přesto jsem se před startem cítil jistě a odhodlaně. První etapu jsem jel s takovou rezervou, abych dokázal poznávat auto a nevyvolával jsem si krizové situace. To se mi kromě mnou nezaviněné chvíle, kdy jsem na první rychlostní zkoušce málem narazil do vozu Jana Jelínka, když zůstal stát napříč silnice za zatáčkou, dařilo až do pátečního cíle. V sobotu ráno jsme se s Františkem rozhodli přidat na tempu a zřejmě to bylo ještě brzy. Návyky na produkční vůz mám v sobě stále příliš zakořeněné a Fabia R5 reaguje poněkud odlišně. I když jsme si na Šumavu neplánovali konkrétní umístění, chtěl jsem dojet až do cíle a co nejvíc se s vozem naučit. To se nám bohužel nepovedlo, alespoň ale nemáme vozidlo poškozené. Kilometry z nedokončené soutěže tak věnujeme dalšímu testování, abychom byli pro reparát na druhém podniku sezóny co nejlépe připraveni. Chtěl bych poděkovat všem našim partnerům a také fanouškům za pozitivní ohlasy na naši jízdu. Dodává mi to po této sice malé, ale podstatné chybičce odhodlání do další fáze učení se s novou technikou,“ tak okomentoval své premiérové účinkování v Mistrovství České republiky v rallye 2016 pilot speciálu ŠKODA Fabia R5 dealerského týmu Klokočka ŠKODA Czech National Team Vojtěch Štajf. Se svým tradičním navigátorem Františkem Rajnohou sice první soutěž s novou technikou nedokončili, před zraky spoluzakladatele závodního projektu Racing 21 Karla Janečka ale zejména první den bojovali statečně a na sklonku první etapy panovala s časy vzhledem k okolnostem první ostré soutěže spokojenost – ztráta Vojty na průběžného i pozdějšího celkového vítěze Jana Kopeckého byla v pátek méně než 1,5 sekundy na kilometr.

První etapa 51. Ročníku Rallye Šumava Klatovy odstartovala tradičním „Činovským okruhem“, který se letos jel v opačném směru než v letech minulých. První průlet zeleno-šedé Fabie R5 „kosou“ v divácky atraktivním místě na okraji Klatov odměnily stovky diváků nadšeným potleskem, aby pak byly svědky situace, kdy se v inkriminovaném místě přetočila Fabia S2000 posádky Jelínek – Machů a Vojta Štajf musel řešit první krizovou situaci: „Činovský okruh se nám povedl až na to, že jsme hned na úvod auto málem rozbili. Honza Jelínek přetáhl smyk a zůstal stát uprostřed silnice, takže jsme ho málem trefili. Naštěstí jsme se jízdou po mezi těsně vyhnuli, ale vyvedlo nás to na chvíli z koncentrace. Učení s novým autem pak není vůbec snadné, protože je ve více ohledech odlišné než produkční vůz. Zejména 15 let zafixovanému brzdění s těžkým 'enkem' bych potřeboval co nejdříve odvyknout, abych využil možností speciálu R5, také si postupně musím zažít správné rychlostní stupně pro průjezdy konkrétních zatáček, se sekvencí si navíc můžu dovolit řadit i v zatáčce pod plným plynem a těch věcí k učení je samozřejmě o mnoho víc“, dodal Štajf k první etapě. Tu Vojta s Františkem dokončili na 8. místě ve třídě 2 a 12. absolutně, přičemž za sebou nechala několik dalších vozů Fabia R5. „Asi se nedalo čekat víc, to auto je pro mě úplně nové, ale jede se s ním parádně. S Frantou nám Fabia R5 vyhovuje po všech stránkách kromě trochu stísněného interiéru, na který si musíme zvykat. Každopádně auto má na to jet mnohem rychleji, než s ním jedu já, navíc mě nijak nestraší a nastavení máme v tuto chvíli solidní,“ dodal na závěr prvního dne Vojta Štajf.

A protože rallye je boj o čas a každý závodník chce být co nejrychlejší, zkusila posádka Štajf – Rajnoha zrychlit a posunout Fabii R5 Klokočka ŠKODA Czech National teamu výš v pořadí a atakovat první desítku. Po efektním průjezdu pravotočivou zatáčkou na RZ6-Strašínská sice diváci aplaudovali, pravé přední kolo vozu se ale dostalo do kontaktu s „protikatovací“ zábranou a rána od betonového jehlanu poškodila spojovací tyč řízení. „S Františkem jsme byli rozhodnuti přidat a posunout se s časy nahoru, do odbočky asi 3 km po startu první sobotní zkoušky jsem auto poslal smykem a jeho reakce na vytahaném štěrku mne trochu překvapila. Počítal jsem s tím, že se předek více na výjezdu sveze, Fabia ale zahnula jak po kolejích a tak jsem zavadil o betonovou zábranu na krajnici, přestože jsem o ní měl v rozpisu poznámku. Čekal jsem defekt pneumatiky, ale pneumatika Pirelli vydržela. Zato se nám ohnula spojovací tyč řízení, volant byl nakřivo, auto začalo trochu plavat, ale vypadalo to, že zkoušku dokončíme. Bohužel asi čtyři kilometry před jejím cílem spojovačka praskla, vzpříčilo se kolo a auto se stalo neovladatelným. Přestože jsme si náhradní díl vezli v autě a dokázali spojovačku vyměnit, po více než dvaceti minutách ztráty nemělo cenu dál v soutěži pokračovat, protože bychom byli stejně vyloučeni pro překročení časového limitu,“ zklamaně popsal události odstoupení samotný jezdec. „Je mi to líto, časy z pátečního večera byly pozitivní, s autem se mi jede moc hezky, jen s ním ještě úplně neumím jet dost rychle. V učení s novou technikou budeme pokračovat na Krumlově, kde doufám, že se posuneme výš a napodruhé závod dokončíme,“ zhodnotil Vojtěch Štajf vystoupení na Šumavě a zároveň pozval ke druhému podniku Mistrovství České republiky 2016, kterého se posádka Štajf – Rajnoha v barvách Klokočka ŠKODA Czech National teamu zúčastní opět s vozem ŠKODA Fabia R5. Rallye Český Krumlov se uskuteční poslední květnový víkend v termínu 27.-28. 5., když první etapu otevře divácky atraktivní speciálka na výstavišti v Českých Budějovicích, kde se očekává i přítomnost prezidenta FIA Jeana Todta.

/ Zpět na přehled článků

/Související články

Ve znamení sbírání zkušeností

Ve znamení sbírání zkušeností

02.05.2016 21:33

Článek Libor Hlisnikovský, Česká rally

Vojtěch Štajf: R5 je velkou výzvou

Vojtěch Štajf: R5 je velkou výzvou

30.03.2016 18:40

Článek Libor Hlisnikovský, Česká rally

Štajf otevřel účast v MERC druhým místem

Štajf otevřel účast v MERC druhým místem

30.04.2018 07:42

Článek Tomáš Vaněk, WRC

Racing-Mania.cz

Reprezentant Štajf se chystá na jih

12.05.2011 14:16

Článek Karel Špaček, Ostatní

Hustopeče: Štajf se chystá do vinic

Hustopeče: Štajf se chystá do vinic

16.06.2016 10:11

Článek Libor Hlisnikovský, Česká rally

Racing-Mania.cz

Štajf za polárním kruhem uspěl

30.01.2012 01:03

Článek Karel Špaček, Ostatní

Rychlé hledání
ČSOB Pojišťovna
Nejvýhodnější povinné ručení online. s 10% slevou
Srovnejto.cz - výhodné pojištění vozidel s možností porovnání
Nejlevnější povinné ručení online od největšího poskytovatele online pojištění v ČR - ePojisteni.cz.
Najděte si nejlevnější operativní leasing pro soukromé osoby snadno a rychle.
Kalkulačka povinného ručení - ušetřilo s námi 91 % řidičů, buďte mezi nimi i Vy.

/JTRT: Olga Lounová už má doma pohár i z Rally Bohemia

/ Další video...