English versionDeutsch version
Polska 	zwolnienieMagyar változat
??????? ??????Versión en espa?ol
Rally-Mania.cz

/ Zpět na přehled článků

Martin Koči vstoupí v Portugalsku do JWRC 2016

Zařazeno : MS1605, Koči

Top Media, 12.05.2016 09:13
Tisknout článek
Kategorie : WRC; zobrazeno : 3183x


Portugalskou rally (19. - 22. května) odstartuje šestídilný seriál juniorských mistrovství světa v rally 2016 (JWRC). Mezi jedenácti posádkami nebudou chybět ani Martin Koči s Lukášem Kostkou a jejich letošní závodní speciál Citroën DS3 R3T MAX, oděný do barev stáje Styllex motorsport a jeho partnerů.
Martin Koči vstoupí v Portugalsku do JWRC 2016
Martin Koči vstoupí v Portugalsku do JWRC 2016

Portugalská rally byla v posledních několika letech spojena s regionem Algarve, až loni se promotér závodu rozhodl vrátit ji na místo, kde soutěž získala svou prestiž a popularitu. Na sever Portugalska, do okolí Porta. Pořadatelé při přípravě letošního ročníku vycházeli z loňského formátu, a tak se většina rychlostních zkoušek shoduje. Novinkou je pouze divácká speciálka v ulicích Porta a drobnou úpravou prošla nedělní zkouška Vieira do Minho.   

„Když jsme loni startovali na severu Portugalska poprvé, extra rozdíly proti tratím na jihu jsem nevnímal. Charakter zkoušek byl podobný jako na pobřeží Algarve. Stále je to prostě Portugalsko, kde se závodí převážně po pěkné šotolině. I když i tady se najdou úseky, které jsou hodně rozbité. Portugalská rally je celkově krásným závodem a historie této soutěže patří na sever. Takže je dobře, že se tam soutěž po několikaleté pauze vrátila,“ tvrdí Martin Koči.

Posádce Styllexu motorsport Koči – Kostka bylo v Portugalsku přiděleno startovní číslo 71. Včetně košicko - zlínského tandemu je do JWRC 2016 přihlášeno celkem jedenáct dvojic. Koho Martin vnímá za největšího soupeře?
„Dobře se poznám se Simonem Tempestinim, který jezdil v juniorech společně s námi už v roce 2014. Na letošním Monte jsme se utkali s Norem Olem Christianem Veibym. Ten bude určitě hodně rychlý a bude patřit k velkým favoritům. Velkou neznámou jsou francouzští mladíci, stejně jako Polák Lukasz Pieniazek, jenž opanoval juniorské hodnocení při evropské rally Circuit of Ireland. Na soupeře se však nijak nezaměřuji, každý rok se v juniorech schází kvalitní konkurence a vyhraje prostě ten nejlepší,“ říká 23letý košický jezdec.

Harmonogram Portugalské rally startuje pro posádku Styllexu motorsport už o tomto víkendu, kdy absolvuje oficiální test v okolí kultovního místa Fafe. Ve dnech 17. - 18. května jsou na programu dva dny seznamovacích jízd a poslední přípravu obstará 19. května testovací shakedown. Ale už ve čtvrtečním podvečeru čekají na Martina s Lukášem první ostré kilometry na rallykrosové trati v Lousadě. Celkem čeká na účastníky 19 rychlostních zkoušek (368 km).   

„Věřím, že jsme na závod dobře připraveni a s Lukášem i dobře naladěni. Před Portugalskem jsme se připravovali na testu v Maďarsku, potom jsme startovali v Itálii na šotolinové Liburna Rally Terra, kde se nám podařilo vyhrát mezi místní konkurencí hodnocení dvoukolek. S ´déestrojkou´ stáje Gekon Racing jsem už měl předloni něco najeté, ale přece jen jsem se díky těmto kilometrům ještě více sžil s výkonnější verzí MAX. Po nedávném prvenství ve dvoukolkách na asfaltové Šumavě se musím rychle přeorientovat zase na šotolinu, k čemuž mi poslouží oficiální test. V jeho průběhu plánujeme najezdit kolem stovky kilometrů,“ popisuje Martin Koči.

Letošní kalendář JWRC 2016 obsahuje kromě Portugalska závody v Polsku, ve Finsku, v Německu, na Korsice a ve Walesu. Seriál je vypsán pro jezdce do 28 let, do konečného hodnocení budou započítány výsledky všech závodů. A vítěz se v příští sezoně může těšit na starty s vozem Citroën DS3 R5 ve světovém seriálu WRC2.

„Jelikož vycházím z toho, jak sezona probíhala v roce 2014, věřím, že máme šanci bojovat o vítězství. Citroën mi sedí, hrozně mně to s ním baví. Na tuto sezonu se skutečně moc těším. Bude to vše jen a jen na nás s Lukášem.
Do portugalského závodu půjdeme s taktikou najít kompromis mezi rychlostí a spolehlivostí. Určitě bych chtěl odstartovat sezonu v Top3,“ věří Martin Koči.

Počínání posádky stáje Styllex motorsport můžete v průběhu Portugalské rally sledovat na týmových informačních kanálech:
internetová stránka: www.styllex.com
youtube: www.youtube.com/user/StyllexMotorsport
facebook: www.facebook.com/MartinKociFanClub, www.facebook.com/martin.koci.79

Vizitka Martina Kočiho:
Narozen: 5. dubna 1993
Bydliště: Košice, Slovenská republika

Jeho záliba v rally je úzce spjatá s otcem Michalem Kočim a strýcem Petrem, kteří Martina v jeho vášni odmalička aktivně podporovali. Martin začal v disciplíně minikáry, ale už jako šestiletý usedl za volantem 125 ccm buggy Havel, jako devítiletý si osvojil jízdu v 250 ccm buggy Havel. Svoji kariéru v závodní buggy odstartoval jako třináctiletý v maďarském Nyiradu.
Martina ovšem lákaly automobilové soutěže, do kterých naskočil v roce 2009 v rámci českého seriálu Pohár mládeže. O rok později už Martin tento pohár opanoval a následně přeskočil z vozu Škoda Fabia N1 do Citroënu C2 R2 MAX, se kterým se zúčastnil podniků Citroën Racing Trophy CZ 2011. A v roce 2012 se už objevil na třech závodech světového šampionátu (na Rally Acropolis zvítězil v hodnocení tř. 6). Přes účast  ve světovém klání Ford Fiesta Trophy se Martin v sezoně 2014 objevil v juniorském šampionátu. S vozem Citroën DS3 R3T dominoval ve Finsku, v konečném hodnocení obsadil výtečné třetí místo. Loňské angažmá pod hlavičkou Peugeot Sportu Slovakia ve WRC2 nevyšlo Martinovi podle představ, proto se v letošním roce rozhodl opět navázat spolupráci se stájí Gekon Racing a zúčastnit se JWRC 2016.

Spolujezdec: Lukáš Kostka (27. března 1988)
Debut: Rally Vyškov 2010, WRC: Rally de France 2013.

/ Zpět na přehled článků

/Související články

  Výtečný vstup Martina Kočiho do JWRC 2016

Výtečný vstup Martina Kočiho do JWRC 2016

23.05.2016 00:35

Článek Kateřina Ptáčková, WRC

Racing-Mania.cz

Martin Koči v Junior WRC 2013

13.03.2013 17:09

Článek Honza Froněk, WRC

Martin Koči  testoval Citroën DS3 R3T

Martin Koči testoval Citroën DS3 R3T

31.01.2014 08:21

Článek Peter Sisák, WRC

Racing-Mania.cz

Koči – Zámečník druhí v triede A6

22.07.2012 10:06

Článek Anna Podlesná, Ostatní

Racing-Mania.cz

Koči a Zámečník poprvé ve světě

24.05.2012 21:23

Článek Kateřina Juráňová, WRC

Rychlé hledání
ČSOB Pojišťovna
Nejvýhodnější povinné ručení online. s 10% slevou
Srovnejto.cz - výhodné pojištění vozidel s možností porovnání
Nejlevnější povinné ručení online od největšího poskytovatele online pojištění v ČR - ePojisteni.cz.
Najděte si nejlevnější operativní leasing pro soukromé osoby snadno a rychle.
Kalkulačka povinného ručení - ušetřilo s námi 91 % řidičů, buďte mezi nimi i Vy.

/Martin Koči testoval s Marcusem Grönholmem [VIDEO]

/ Další video...