English versionDeutsch version
Polska 	zwolnienieMagyar változat
??????? ??????Versión en espa?ol
Rally-Mania.cz

/ Zpět na přehled článků

ŠKODA Motorsport odstartuje v Portugalsku do další náročné části MS

Zařazeno : MS1605, Tidemand, Kopecký

Škoda Motorsport, 16.05.2016 12:04
Tisknout článek
Kategorie : WRC; zobrazeno : 3549x


ŠKODA Motorsport odstartuje na Portugalské rally do další náročné části FIA Mistrovství světa v rally (WRC 2). Pontus Tidemand/Jonas Andersson a Jan Kopecký/Pavel Dresler (CZ/CZ) budou při druhém startu továrního týmu na mistrovství světa bojovat o co nejlepší umístění.
ŠKODA Motorsport odstartuje v Portugalsku do další náročné části MS
ŠKODA Motorsport odstartuje v Portugalsku do další náročné části MS

Od čtvrtka do neděle bude muset tým i technika ze sebe vydat vše na 368 měřených kilometrech na 19 rychlostních zkouškách, včetně legendární zkoušky Fafe.

„Před rokem jsme premiéru našeho vozu ŠKODA Fabia R5 na mistrovství světa rally oslavili druhým a třetím místem na Portugalské rally,“ vzpomíná šéf ŠKODA Motorsportu Michal Hrabánek. „Samozřejmě bychom chtěli na tento výsledek navázat. Jako tým se cítíme být pro extrémní výzvy této náročné rally dobře vyzbrojeni a chceme v těžké konkurenci obstát,“ uvedl Hrabánek.

Ke startu v kategorii WRC 2 se na Portugalské rally přihlásilo celkem 25 posádek. Vedle obou továrních jezdců značky ŠKODA Tidemanda a Kopeckého nastoupí i další piloti s vozem ŠKODA Fabia R5. „Oblíbenost u našich zákazníků je důkazem toho, jak spolehlivý a rychlý rallyový speciál naše Fabia R5 je,“ dodává Hrabánek. A navíc je to úspěšný vůz: na 51. Rally Šumava Klatovy oslavili koncem dubna Jan Kopecký s Pontus Tidemand dvojitým vítězstvím zdařilou generální zkoušku na mistrovství světa v rally v Portugalsku.

Tamější šotolinové tratě výborně zná asijsko-pacifický šampion Tidemand ze svého startu v minulém roce. V květnu 2015 se umístil za svým kolegou z týmu ŠKODA Esapekkou Lappim na třetím místě. „Tentokrát to může být v konečném zúčtování ještě o něco lepší,“ řekl Tidemand a dodal: „Jonas a já chceme v Portugalsku bojovat o vítězství, i když to bude těžká práce.“ 25letý jezdec a jeho navigátor Jonas Andersson při prvním vystoupení týmu ŠKODA Motorsport na mistrovství světa v tomto roce obsadili druhé místo na své domácí rally ve Švédsku.

Jan Kopecký pojede v Portugalsku letos poprvé ve WRC 2. Tratě na severu země v okolí Atlantiku jsou pro zkušeného 34letého jezdce novinkou, protože při jeho startu na Portugalské rally před devíti lety se ještě jelo v regionu Algarve. „Velice se na start na mistrovství světa těšíme,“ řekl Kopecký. „Při tak dlouhé a náročné rally platí jet hlavou a s kontrolovaným rizikem. Samozřejmě chceme dojet do cíle s co nejlepším výsledkem, ale sezóna je ještě dlouhá,“ pokračoval Kopecký. Portugalsko je pátou z celkem 14 zastávek této královské třídy rallyového sportu. Každý jezdec může určit sedm rally, v nichž může sbírat body do celkové klasifikace WRC 2.

Portugalská rally se rozhodne v neděli na legendární zkoušce Fafe, kterou musí účastníci projet dvakrát. Desetitisíce fanoušků budou opět lemovat trať zkoušky o délce 11,19 km, na které je třeba mimo jiné překonat velký skok. Loni zde dosáhl tovární jezdec Esapekka Lappi s vozem ŠKODA Fabia R5 nejlepšího času ve WRC 2. Dobré znamení pro tým ŠKODA Motorsport pro Portugalskou rally 2016.

Víte, že ...
… ve startovní listině kategorie WRC 2 na Portugalské rally je rovnou deset vozů ŠKODA Fabia R5? Vedle obou továrních jezdců Jana Kopeckého a Pontuse Tidemanda zde pojedou s vozy značky ŠKODA také Teemu Suninen, Hubert Ptaszek, Nicolás Fuchs, Abdulaziz Al Kuwari, Miguel Campos, Scott Pedder, Ghislain de Mevius a Julien Maurin.
… obě předchozí soutěže mistrovství světa vyhrál ve třídě WRC 2 vždy vůz ŠKODA Fabia R5? V Mexiku zvítězil Fin Teemu Suninen, v Argentině byl nejrychlejší Nicolás Fuchs a spolehlivý vůz z Mladé Boleslavi tak nebyl poražen.
… jezdci s vozy ŠKODA jsou v celkové klasifikaci WRC 2 po čtyřech ze 14 podniků sezóny silně zastoupeni? Za vedoucím Britem Elfynem Evansem (62 bodů) jsou na druhém až pátém místě Hubert Ptaszek (42), Nicolás Fuchs (37), Armin Kremer (28) a Teemu Suninen. Nejlepším továrním jezdcem značky ŠKODA je Pontus Tidemand s 18 body našestém místě. Ten ale absolvoval teprve jednu rally mistrovství světa. Každý jezdec může sbírat body v průběhu roku do celkové klasifikace WRC 2 na sedmi rally.
… tratě Portugalské rally jsou téměř identické jako v loňském roce? Pouze 6,52 z celkem 368 měřených kilometrů je nových, což představuje pouhých 1,77 procent.
… pátá zastávka FIA Mistrovství světa v rally (WRC 2) začíná ve čtvrtek na rallykrosové trati? Ve čtvrtek večer je na programu prvních 3,36 km v Lousadě. Předtím proběhne slavnostní start ve městě Guimarães.
… rally se druhý rok po sobě koná na severu Portugalska? Rally centrum se nachází ve výstavním centru Exponor v Matosinhos, součásti aglomerace města Porto. Místní zvláštnost: týmy jsou se svými mechaniky umístěny nikoli jako obvykle na volném prostranství, ale v obrovských výstavních halách.
... Portugalská rally se jezdí již od roku 1967? V roce 1973 také byla součástí premiérové sezóny ve FIA Mistrovství světa v rally.
... tato rally byla již pětkrát zvolena „nejlepší rally světa“? Nejúspěšnějším pilotem je Fin Markku Alén, který rally v letech 1975 až 1987 vyhrál pětkrát. Trojnásobný mistr světa Sébastien Ogier by ovšem v případě svého víkendového vítězství s vozem Volkswagen Polo R WRC také oslavil v Portugalsku svůj pátý úspěch.
… Porto je po Lisabonu druhým největším portugalským městem? Je to jedno z nejstarších evropských měst na leží na řece Douro před jejím ústím do Atlantského oceánu.

/ Zpět na přehled článků

/Související články

Rychlé hledání
ČSOB Pojišťovna
Nejvýhodnější povinné ručení online. s 10% slevou
Srovnejto.cz - výhodné pojištění vozidel s možností porovnání
Nejlevnější povinné ručení online od největšího poskytovatele online pojištění v ČR - ePojisteni.cz.
Najděte si nejlevnější operativní leasing pro soukromé osoby snadno a rychle.
Kalkulačka povinného ručení - ušetřilo s námi 91 % řidičů, buďte mezi nimi i Vy.

/Vodafone Rally de Portugal 2008 - Jan Kopecký - SS1

/ Další video...

/Nejnovější fotogalerie

Hothess Mikuláš Rally 2019

Česká rally, Caga Radek
Hothess Mikuláš Rally 2019 - Česká rallyHothess Mikuláš Rally 2019 - Česká rallyHothess Mikuláš Rally 2019 - Česká rally

Hothess Mikuláš Rally 2019

Česká rally, Staněk Lukáš
Hothess Mikuláš Rally 2019 - Česká rallyHothess Mikuláš Rally 2019 - Česká rallyHothess Mikuláš Rally 2019 - Česká rally

W4 Rallye 2019

Ostatní, Červ Jaroslav
W4 Rallye 2019 - OstatníW4 Rallye 2019 - OstatníW4 Rallye 2019 - Ostatní