English versionDeutsch version
Polska 	zwolnienieMagyar változat
??????? ??????Versión en espa?ol
Rally-Mania.cz

/ Zpět na přehled článků

Štajf na Krumlově: Top 5 v náročných podmínkách

Zařazeno : MMCR1602, Štajf

Libor Hlisnikovský, 29.05.2016 20:15
Tisknout článek
Kategorie : Česká rally; zobrazeno : 2241x


Rallye Český Krumlov 2016 se ukázala pravým opakem nešťastné Šumavy. Posádka týmu Klokočka ŠKODA Czech National Team postupným a zlepšujícím se výkonem vybojovala páté místo absolutně. Za dvěma vozy továrního týmu ŠKODA Motorsport, které získaly dvojité vítězství, tak dovezla svou Fabii R5 na cílovou rampu jako třetí vůz značky ŠKODA.
Štajf na Krumlově: Top 5 v náročných podmínkách
Štajf na Krumlově: Top 5 v náročných podmínkách

Extrémní podmínky letošní krumlovské soutěže pak řádně prověřily všechny týmy i techniku. Tým Racing 21 má tedy zasloužený důvod k oslavám.

„Na Rallye Český Krumlov jsme si krásně zazávodili a mnohým ukázali, že se už nyní s námi musí počítat mezi netovární špičkou české soutěžní scény,“ komentoval na cílové rampě průběh 44. ročníku Rallye Český Krumlov pilot klientského speciálu ŠKODA Fabia R5 týmu Klokočka ŠKODA Czech National Team Vojtěch Štajf. Páté místo v absolutním pořadí za tovární dvojicí ŠKODA Motorsport a zkušenou dvojicí pilotů speciálů R5 Jakešem a Odložilíkem dává tomuto optimistickému tvrzení reálný základ.

Úvod krumlovské soutěže přitom nebyl pro posádku Štajf-Rajnoha vůbec pozitivní, hned na startu divácké speciálky na výstavišti v Českých Budějovicích spadla elektronika do nouzového režimu a první „ezretu“ Fabia R5 nejela na plný výkon. Patnáctiminutový servis ale stačil k vyřešení problému a další rychlostní testy znamenaly obrat k lepšímu tak, aby na konci první etapy brala posádka Štajf – Rajnoha body za 8. místo absolutně s vyhlídkou zlepšení v etapě sobotní. „Příroda nám to hodně zkomplikovala, v první rundě jsme bojovali s přívalovými dešti a neměli jsme úplně ideálně obuto, v jedné odbočce na jedničku nás bláto otočilo proti zídce a museli jsme couvat, navíc nám při tom dvakrát zhasl motor. Důvodem této chyby jsou mé nedostatečné zkušenosti s Fabií R5 v odbočkách na ruční brzdu, to určitě budu muset ještě potrénovat. V druhé noční sekci zase prověřila místy hustá mlha náš rozpis. Vládne však spokojenost, při samotné jízdě nebyla žádná krize, na mokro jsme měli velmi dobře nastavený podvozek a pro druhou sekci jsme pak zvolili i ty správné pneumatiky Pirelli. Drobný problém s řazením na poslední páteční zkoušce jsme ve večerním servisu také opravili,“ komentoval první den na jihu Čech Vojtěch Štajf.

S předsevzetím posunout se pořadím alespoň o jedno místo vpřed a udolat Martina Vlčka na silné Fabii WRC vstoupila posádka zeleno-šedé Fabie R5 do druhé etapy Rallye Český Krumlov. Po zrušené zkoušce Malonty, kde po večerním krupobití byla trať pro závodění téměř nesjízdná, se tak o výsledcích rozhodovalo na testech Svince, Rožmberk, Lipno a divácky atraktivní speciálce na výstavišti České Budějovice. Tam se Štajf s Rajnohou blýskli čtvrtým časem jen 0,3 s za celkovým vítězem Janem Kopeckým z továrního týmu! V polovině druhé etapy pak Štajfovi s Rajnohou scházelo na Vlčka jen 15,4 sekundy a dvojice tak vyrazila k Lipnu s cílem tuto ztrátu eliminovat. Výborné první Lipno a následný Rožmberk znamenaly posun na šesté místo absolutního pořadí s dostatečným náskokem na Vlčka tak, aby v průjezdu posledním Lipnem už posádka „klokaní“ Fabie nemusela příliš riskovat a mohla bavit diváky. O překvapivý posun na páté místo absolutně se pak ve finiši postarala diskvalifikace Jana Dohnala na Focusu WRC.

S výsledkem jsme nad očekávání spokojeni. Chtěli jsme hlavně dojet a po prvním dni tiše doufali v kontakt s českou špičkou na vozech R5. Celkové páté místo ukázalo, že jsem si s vozem už slušně porozuměl a proti Šumavě se i zrychlil. Samozřejmě, že po patnácti letech v produkčních vozech je zvykání si na odlišnou techniku obtížné, a podmínky v Krumlově mi to určitě neusnadnily. O to víc jsem se ale o chování mého nového speciálu dozvěděl. Krumlov tak beru jako první splněnou metu a moc se těším na další fázi učení. Auto má v tuto chvíli určitě na víc, nesmím však snahu o přiblížení se například Mirkovi Jakešovi nebo Romanu Odložilíkovi uspěchat. Potenciálu vozu ŠKODA Fabia R5 se zatím přibližujeme jen pomalu a opatrně, takže se moc těšíme na hustopečskou soutěž, na kterou za necelý měsíc všechny srdečně zvu,“ dodal ve finiši šťastný a emocemi nabitý Štajf.

/ Zpět na přehled článků

/Související články

Vojtěch Štajf: R5 je velkou výzvou

Vojtěch Štajf: R5 je velkou výzvou

30.03.2016 18:40

Článek Libor Hlisnikovský, Česká rally

Štajf otevřel účast v MERC druhým místem

Štajf otevřel účast v MERC druhým místem

30.04.2018 07:42

Článek Tomáš Vaněk, WRC

Racing-Mania.cz

Reprezentant Štajf se chystá na jih

12.05.2011 14:16

Článek Karel Špaček, Ostatní

Hustopeče: Štajf se chystá do vinic

Hustopeče: Štajf se chystá do vinic

16.06.2016 10:11

Článek Libor Hlisnikovský, Česká rally

Racing-Mania.cz

Štajf za polárním kruhem uspěl

30.01.2012 01:03

Článek Karel Špaček, Ostatní

Rychlé hledání
ČSOB Pojišťovna
Nejvýhodnější povinné ručení online. s 10% slevou
Srovnejto.cz - výhodné pojištění vozidel s možností porovnání
Nejlevnější povinné ručení online od největšího poskytovatele online pojištění v ČR - ePojisteni.cz.
Najděte si nejlevnější operativní leasing pro soukromé osoby snadno a rychle.
Kalkulačka povinného ručení - ušetřilo s námi 91 % řidičů, buďte mezi nimi i Vy.

/Andreas Mikkelsen poprvé za volantem Citroënu C3 WRC [2x ...

/ Další video...