English versionDeutsch version
Polska 	zwolnienieMagyar változat
??????? ??????Versión en espa?ol
Rally-Mania.cz

/ Zpět na přehled článků

Napínavá bitva v horkém Polsku: Lappi přebírá vedení v duelu vozů ŠKODA

Zařazeno : MS1607, Lappi

02.07.2016 23:49
Tisknout článek
Kategorie : WRC; zobrazeno : 4045x


Loňský vítěz Esapekka Lappi si v horku zachoval chladnou hlavu a v souboji vozů ŠKODA převzal na Polské rally v kategorii WRC 2 vedení. „Létající Finové“ Esapekka Lappi/Janne Ferm ovšem do finálového dne vstupují jen s minimálním náskokem 10,8 sekund na své kolegy, posádku Teemu Suninen/Mikko Markkula.
Napínavá bitva v horkém Polsku: Lappi přebírá vedení v duelu vozů ŠKODA
Napínavá bitva v horkém Polsku: Lappi přebírá vedení v duelu vozů ŠKODA

V neděli padne na této rychlé soutěži z kalendáře FIA Mistrovství světa v rally (WRC 2) po posledních 59,60 měřených kilometrech rozhodnutí o vítězi.

„Pro nás to byl dobrý den. Pouze na jedné křižovatce jsme udělali malou chybu. Zkusili jsme všechno a vyplatilo se to. Ale ještě není konec: Suninen je velice rychlý. Neděle bude skutečně tvrdá,“ komentoval to Lappi. V loňském roce dosáhl tento jezdec na Polské rally suverénně historicky prvního vítězství s novým vozem ŠKODA FABIA R5. O tomto víkendu je to pod zářícím sluncem a při vysokých teplotách přes 30 stupňů podstatně těsnější.

Tovární jezdec značky ŠKODA Lappi nastupoval v sobotu do soutěže se ztrátou 4,6 sekund na Suninena. Zvolil ovšem chytrou taktiku a při prvních průjezdech rychlostních zkoušek „Goldap“, „Stanczyki“ a „Babki“ se držel trochu zpátky. Nejlepších časů dosahoval současný vedoucí jezdec klasifikace WRC 2 Elfyn Evans (Ford), který byl původně třetí s odstupem 14,8 sekund a dostal se tak na první místo.

Odpoledne při druhém průjezdu těchto tří rychlostních zkoušek ale Lappi šlápl na plyn svého vozu ŠKODA FABIA R5. Úžasným nejlepším časem na celkově 14. rychlostní zkoušce „Stanczyki 2“ převzal 25letý jezdec v souboji vozů ŠKODA poprvé na Polské rally vedení před svým krajanem Suninenem a svůj náskok zvýšil dalšími dvěma nejrychlejšími časy na celkových 10,8 sekund. Evans je se ztrátou 26,6 sekund na třetím místě a před posledními čtyřmi nedělními zkouškami ho také nelze v žádném případě odepisovat. „Celý den byl grandiózním bojem na nejvyšší úrovni. Neděle bude náročná, ale uděláme vše, co je v našich silách, abychom přeci jen vyhráli,“ slíbil pilot vozu ŠKODA FABIA R5 Suninen.

Druhá tovární posádka ŠKODA Pontus Tidemand/Jonas Andersson, která vedla až do předposlední zkoušky v pátek a poté ji zastavily problémy, se v sobotu do rally vrátila. Výbornými časy se opět propracovala až na 13. místo v celkové klasifikaci WRC 2. „Už nemůžeme zasáhnout do napínavého souboje značky ŠKODA o vítězství. Proto využijeme zbytku Polské rally k tomu, abychom sbírali zkušenosti pro následující Finskou rally,“ komentoval to Tidemand.

Vůz ŠKODA FABIA R5 se i v sobotu ukázal jako „šampion jízdy na plný plyn“ ve WRC 2. V celkové klasifikaci je mezi nejlepšími osmi hned pět těchto špičkových soutěžních speciálů. Vedle vedoucího Lappiho a druhého Suninena jsou na cestě k dobrému výsledku také Nicolás Fuchs (pátý), Armin Kremer (sedmý) a Scott Pedder (osmý).

Průběžný stav Polské rally (WRC 2):
1. Lappi/Ferm (FIN/FIN) ŠKODA FABIA R5 2:09:36,3 hod.
2. Suninen/Markkula (FIN/FIN) ŠKODA FABIA R5 + 0:10,8 min.
3. Evans/Parry (GB/GB) Ford Fiesta R5 + 0:26,6 min.
4. Gilbert/Jamoul (F/F) Citroën DS3 R5 + 4:30,6 min.
5. Fuchs/Mussano (PE/RA) ŠKODA FABIA R5 + 5:04,5 min.

Číslo dne pro Polskou rally: 121,48
Tovární jezdec značky ŠKODA Esapekka Lappi dosáhl při druhém průjezdu rychlostní zkoušky „Babki“ nejvyšší průměrné rychlosti ve WRC 2 v sobotu. 25letý jezdec potřeboval k projetí 21,02 km pouhých 10:22,9 minut. To odpovídá průměrné rychlosti 121,48 kilometrů za hodinu - úžasný výkon na prašných šotolinových tratích v oblasti Mazurských jezer. Polská rally je vedle následující Finské rally nejrychlejší zastávkou v kalendáři FIA mistrovství světa v rally.


/ Zpět na přehled článků

/Související články

Racing-Mania.cz

Lappi: V Portugalsku je třeba začít opatrně

05.04.2013 16:11

Seriál Honza Froněk, WRC

Racing-Mania.cz

Esapekka Lappi je průběžně ve vedení polské rally

29.09.2012 19:10

Článek Škoda Motorsport, ME

Lappi: Toyota je jedna z možností

Lappi: Toyota je jedna z možností

24.08.2016 17:48

Článek Honza Froněk, WRC

Racing-Mania.cz

Lappi pojede místo Hänninena v Polsku

17.09.2012 11:20

Článek Honza Froněk, ME

Rychlé hledání
ČSOB Pojišťovna
Nejvýhodnější povinné ručení online. s 10% slevou
Srovnejto.cz - výhodné pojištění vozidel s možností porovnání
Nejlevnější povinné ručení online od největšího poskytovatele online pojištění v ČR - ePojisteni.cz.
Najděte si nejlevnější operativní leasing pro soukromé osoby snadno a rychle.
Kalkulačka povinného ručení - ušetřilo s námi 91 % řidičů, buďte mezi nimi i Vy.

/ŠKODA MRF vítězí také v Austrálii [+VIDEO]

/ Další video...