English versionDeutsch version
Polska 	zwolnienieMagyar változat
??????? ??????Versión en espa?ol
Rally-Mania.cz

/ Zpět na přehled článků

Markku Alén - Létající Fin

Zařazeno : Allen

Karel Pučelík, 10.08.2016 13:22
Tisknout článek
Kategorie : Historici; zobrazeno : 5871x


Ve výčtu rallyových legend nesmí chybět mnoho finských jmen. Jméno, které se vybaví snad každému, kdo se o rally jen trošku zajímá je jistě Markku Alén.
Markku Alén - Létající Fin
Markku Alén - Létající Fin

Markku Alén se narodil ve Finsku. Finsko se může pyšnit řadou fenomenálních pilotů. Ne nadarmo se jim přezdívá létající Finové (i když se toto označení poprvé ujalo v první polovině dvacátého století ve spojení se skvělými vytrvalostními běžci). Alén nebyl prvním z létajících Finů na rychlostních zkouškách. Jako jeho předchůdce musím zmínit například Rauno Aaltonena. Tento pilot se na tratích rychlostních zkoušek proháněl s drobným Mini Cooperem. S miníkem ale předváděl neskutečné věci. Aaltonena následovala dlouhá řada jezdců.

Teď se však přesunem k samotnému Alénovi. Narodil se v roce 1951 v Helsinkách. Nebyl prvním (a ani posledním) závodníkem v rodině Alénů. Jeho otec se závodění také věnoval.
    
Mladý Markku začal svou závodní kariéru v osmnácti letech s Renaultem 8. To je mi zvláště sympatické, protože stejný vůz stojí v mé garáži. Pokud si podobu hned nevybavíte, prozradím na odlehčenou, že jeden můj kamarád ho nelichotivě nazval stodvacítkou s promáčknutou kapotou.

Markku Alén - Létající Fin
Markku Alén - Létající Fin
   
Dnes je těžko představitelné, že by soutěžák používal své auto i v civilním provozu. To přesně ale Alén dělal. Mohl s ním tedy být viděn nejen na závodech, ale i při cestě na nákup.

Od nepříliš silného Renaultu se přes vozy značek Volvo, Ford a Datsun se dostal až do kokpitu úspěšného Fiatu 131 Abarth. „Stotřicetjedničku“ pilotoval za tovární tým Fiat. S výše zmíněným vozem se postavil na start světového šampionátu v roce 1978, s výjimkou několika podniků, kdy závodil s Lancií Stratos. V sezoně si připsal hned tři vítězství a na jejím konci mohl slavit vítězství. V následujícím roce vybojoval v obdobných podmínkách bronz.
    
V roce 1982 přešel k Lancii, u které zakotvil až do roku 1989. Tým Lancia Martini nasazoval krásné vozy Lancia 037, Delta S4 – jedno z největších závodních monster. Po zákazu vozů skupiny B tým připravil Deltu HF Integrale.
    
Se všemi výše zmiňovanými vozy Alén závodil. Dvakrát se dokázal umístit v šampionátu na druhém místě, třikrát obsadil bronzovou pozici. Na vrchol ale už nikdy nevystoupal a vysněný titul mistra světa nezískal. Místo mezi legendami rallysportu ale Alénovi upřít nemůžeme. Za svou kariéru vyhrál 19 závodů a také přes 8 stovek rychlostních zkoušek. V počtu vyhraných RZ je úspěšnější pouze fenomenální Francouz Sébastien Loeb.
Markku Alén - Létající Fin
Markku Alén - Létající Fin

Alén se čas od času za volantem objevuje i v současnosti, například na exhibičním závodě Rally Legend v San Marinu. A nutno dodat, že i na prahu šedesátky je jeho jízda obdivuhodná.  Jméno Alén jsme ale mohli na scéně mezinárodního rallysportu pravidelně vídat i v posledních letech. V továrním týmu Abarthu se někdejšího IRC účastnil jeho syn Anton, úspěchů svého otce však zatím zdaleka nedosáhl.

/ Zpět na přehled článků

/Související články

Markku Alén - Létající Fin

Markku Alén - Létající Fin

10.08.2016 13:22

Článek Karel Pučelík, Historici

Racing-Mania.cz

Atkinson s Fabií vede první podnik APRC

31.03.2012 20:03

Foto Radek Vojtěchovský, Ostatní

Racing-Mania.cz

První vítězství Atkinsona s Fabií v APRC

01.04.2012 13:25

Článek Radek Vojtěchovský, Ostatní

Racing-Mania.cz

Víkendový průlet

19.07.2011 17:01

Článek Radek Vojtěchovský, Ostatní

Racing-Mania.cz

Víkendový průlet

04.06.2012 19:01

Článek Redakce, Ostatní

Rychlé hledání

/Náhodné fotografie

ČSOB Pojišťovna
Nejvýhodnější povinné ručení online. s 10% slevou
Srovnejto.cz - výhodné pojištění vozidel s možností porovnání
Nejlevnější povinné ručení online od největšího poskytovatele online pojištění v ČR - ePojisteni.cz.
Najděte si nejlevnější operativní leasing pro soukromé osoby snadno a rychle.
Kalkulačka povinného ručení - ušetřilo s námi 91 % řidičů, buďte mezi nimi i Vy.

/Pikes Peak Record Breaking Run with Monster Tajima

/ Další video...