English versionDeutsch version
Polska 	zwolnienieMagyar változat
??????? ??????Versión en espa?ol
Rally-Mania.cz

/ Zpět na přehled článků

ŠKODA na Německé rally: Sebevědomě na klasickou asfaltovou rally

Zařazeno : MS1609, Kopecký, Lappi

Škoda Motorsport, 15.08.2016 10:49
Tisknout článek
Kategorie : WRC; zobrazeno : 4870x


Po šesti vítězstvích značky ŠKODA po sobě, mezi kterými je i domácí vítězství „létajících Finů“ Esapekky Lappiho a Janneho Ferma na prestižní Finské rally z konce července, plánuje značka silné zastoupení na Německé rally.
ŠKODA na Německé rally: Sebevědomě na klasickou asfaltovou rally
ŠKODA na Německé rally: Sebevědomě na klasickou asfaltovou rally

Na devátém podniku FIA Mistrovství světa v rally (WRC 2), který se koná od 18. do 21. srpna, se na start v barvách týmu ŠKODA Motorsport postaví vedle posádky Lappi/Ferm také loňští vítězové Jan Kopecký/Pavel Dresler.

„Na Německé rally na nás po velice rychlých soutěžích v Polsku a ve Finsku čekají zcela jiné podmínky,“ řekl šéf ŠKODA Motorsportu Michal Hrabánek. „Místo šotolinových lesních cest na nás v Německu mimo jiné čekají úzké asfaltové silnice na vinicích v regionu kolem řeky Mosely a extrémně náročné zkoušky na legendární ‚Panzerplatte‘. Pro nás jako tým to znamená především dvě věci: maximální koncentraci a vynikající příležitost, jak prokázat výkonnost našeho vozu ŠKODA FABIA R5 také na asfaltu. Samozřejmě bychom chtěli k naší vítězné sérii ve WRC 2 přidat v Německu další kapitolu,“ dodavá Hrabánek.

Německá rally je v současném kalendáři mistrovství světa skutečným unikátem. Po šesti rally na šotolině za sebou je nejen prvním podnikem mistrovství světa, který se koná na asfaltových a betonových tratích. Také její charakteristika nemá v mistrovství světa v rally obdobu. Zatímco v pátek a v neděli jsou na programu rally asfaltové silnice s mnoha zatáčkami na vinicích kolem Mosely v okolí centra rally Trevíru, v sobotu je soutěž zcela ve znamení legendární „Panzerplatte“. To je část trati ve vojenském prostoru Baumholder, která se vyznačuje středně rychlými tratěmi na směsi asfaltových silnic a betonových desek. Posádky musejí od pátečního rána do nedělního poledne absolvovat celkem 306,8 měřených kilometrů na 18 rychlostních zkouškách.

„Mám radost, že můžu v Německu letos potřetí startovat ve WRC 2,“ řekl Jan Kopecký. „Německou rally mám rád a vždycky tam velice rád jedu. Svým loňským vítězstvím jsem ukázal, že ŠKODA FABIA R5 patří i na asfaltu k nejlepším autům své třídy. O víkendubych se chtěl postarat o to, aby tým ŠKODA Motorsport získal co možná nejvíce bodů do hodnocení týmů WRC 2. Nejlepší by samozřejmě opět bylo vítězství,“ dodavá Kopecký.

Pro Esapekku Lappiho je na Německé rally prvotním úkolem naplnit bodové konto v hodnocení jezdců mistrovství světa WRC 2. Po vítězství doma je 25letý Fin na celkovém čtvrtém místě (57 bodů). Žádný z jezdců, kteří jsou před ním, nemůže v Německu sbírat body do mistrovství světa. Vedoucí muž šampionátu Elfyn Evans (Ford, 95 bodů) zde startovat nebude, stejně jako třetí Nicolas Fuchs (ŠKODA, 59 bodů). Teemu Suninen (ŠKODA, 93 bodů), vítěz rally v Mexiku, Itálii a Polsku, sice na Německé rally jako obvykle nastoupí s vozem ŠKODA FABIA R5, ale nepřihlásil se, stejně jako na Švédské rally, do klasifikace WRC 2 a nemůže tedy sbírat body do mistrovství světa.

„Startovní pole WRC 2 přesto bude na Německé rally mimořádně silné,“ řekl Lappi. „Jan je pouze jedním z favoritů na vítězství. Dále jsou tu němečtí a francouzští piloti, kteří jsou na asfaltu tradičně velice rychlí. Chtěl bych se prodat co nejdráž a získat co možná nejvíce bodů do mistrovství světa. Protože vím, že ŠKODA FABIA R5 patří i na asfaltu k nejlepším soutěžním speciálům, jsem přesvědčen, že získám body.“

Pontus Tidemand a Jonas Andersson budou v Německu třetí posádkou týmu ŠKODA na startu. „Na Německou rally mám velice dobré vzpomínky a vždy tady rád jezdím,“ řekl Tidemand. „V roce 2013 jsem v Německu vyhrál podnik WRC juniorů a o rok později jsem tady oslavil své první vítězství ve WRC 2. Nyní tady budu poprvé startovat s vozem ŠKODA FABIA R5 a se spolujezdcem Jonasem Anderssonem tu chceme nasbírat co nejvíce zkušeností.“

V posledních šesti rally WRC 2 vždy zvítězil jezdec se špičkovým speciálem ŠKODA FABIA R5. Tovární jezdec Lappi vyhrál svou domácí rally ve Finsku, jeho týmový kolega Tidemand slavil na nejvyšším stupni na Portugalské rally. Na Italské rally v červnu a na Polské rally v červenci byl úspěšný 23letý Suninen, který vítěznou sérii zahájil na Mexické rally. Na Argentinské rally byl nejrychlejší Nicolás Fuchs a spolehlivý vůz z Mladé Boleslavi tak zůstal neporažený.

Víte, že ...
… ŠKODA je na Německé rally konstruktérem, který má na startu většinu vozů R5? Vedle vozů dvojic Lappi/Ferm, Kopecký/Dresler a Tidemand/Andersson se zúčastní dalších dvanáct posádek s vozem ŠKODA FABIA R5. Kromě toho se Německé rally zúčastní také Yannick Neuville, mladší bratr hvězdy WRC Thierryho Neuvilla, s vozem ŠKODA FABIA Super 2000. Seznam všech posádek s vozy ŠKODA najdete níže.
… soupeři v mistrovství světa Teemu Suninen a Pontus Tidemand nemohou na Německé rally sbírat body do mistrovství světa, protože se nepřihlásili ve třídě WRC 2? Každý jezdec může v průběhu roku získat body do celkové klasifikace WRC 2 ze sedmi zvolených rally, do klasifikace se započítává nejlepších šest výsledků. Specialista na šotolinu Suninen, nyní druhý v mistrovství světa (93 bodů), se dosud přihlásil do pěti podniků mistrovství světa ve třídě WRC 2 a dosáhl přitom tří vítězství a jednou obsadil druhé místo. Tidemand je po čtyřech vystoupeních ve WRC 2 (jedno vítězství) na pátém místě mistrovství světa (49 bodů).
… značka ŠKODA je v celkové klasifikaci WRC 2 zastoupena hned šesti jezdci mezi nejlepšími sedmi? Po osmi ze 14 podniků sezóny jsou za vedoucím Britem Elfynem Evansem (95 bodů z dosavadních šesti startů) a Teemu Suninenem (93/pět startů), Nicolás Fuchs (59/pět startů), tovární jezdec Esapekka Lappi (57/čtyři starty), PontusTidemand (49/čtyři starty), Hubert Ptaszek (42/šest startů) a zkušený německý jezdec Armin Kremer (40/čtyři starty), tedy hned šest jezdců s vozem ŠKODA FABIA R5. Třetí tovární jezdec značky ŠKODA Jan Kopecký (19/dva starty) je jedenáctý.
… tři jezdci, kteří nyní jedou s vozem ŠKODA, již na Německé rally vyhráli? Vedle Jana Kopeckého (vítěz WRC-2 2015) a Pontuse Tidemanda (vítěz WRC-2 2014) stanul na nejvyšším stupni při Německé rally také Armin Kremer: v r. 1999 byl Kremer celkovým vítězem rally, která tehdy ještě nebyla součástí mistrovství světa.
… Německá rally se poprvé konala v roce 1982? Tehdy se startovalo ve Frankfurtu nad Mohanem. Zvítězil Erwin Weber, který rally znovu vyhrál o deset let později.
… Německá rally je od r. 2002 součástí mistrovství světa v rally? Od té doby chyběla v kalendáři mistrovství světa pouze v r. 2009.
… devítinásobný mistr světa v rally Sébastien Loeb dosáhl v historii Německé rally nejvíce vítězství? Francouz vyhrál rally v letech 2002 až 2012 devětkrát.
… letošní Německá rally začíná pro posádky již ve čtvrtek ráno shakedownem? První rychlostní zkouška odstartuje v pátek ráno, poslední v neděli v poledne. Vyhlášení vítězů začíná v neděli v 15:00 hodin.

/ Zpět na přehled článků

/Související články

ŠKODA dále zvyšuje vedení na Německé rally

ŠKODA dále zvyšuje vedení na Německé rally

21.08.2016 05:03

Článek Škoda Motorsport, WRC

Lappi a Tidemand v Portugalsku, Kopecký na Krumlově

Lappi a Tidemand v Portugalsku, Kopecký na Krumlově

26.04.2015 16:28

Článek Škoda Motorsport, WRC

Německo s Kopeckým a Rujbrem

Německo s Kopeckým a Rujbrem

29.07.2016 10:50

Článek Honza Froněk, WRC

Rychlé hledání
ČSOB Pojišťovna
Nejvýhodnější povinné ručení online. s 10% slevou
Srovnejto.cz - výhodné pojištění vozidel s možností porovnání
Nejlevnější povinné ručení online od největšího poskytovatele online pojištění v ČR - ePojisteni.cz.
Najděte si nejlevnější operativní leasing pro soukromé osoby snadno a rychle.
Kalkulačka povinného ručení - ušetřilo s námi 91 % řidičů, buďte mezi nimi i Vy.

/Vodafone Rally de Portugal 2008 - Jan Kopecký - SS1

/ Další video...