English versionDeutsch version
Polska 	zwolnienieMagyar változat
??????? ??????Versión en espa?ol
Rally-Mania.cz

/ Zpět na přehled článků

Juniorské pódium v hledáčku Martina Kočiho

Zařazeno : MS1613, Koči

Kateřina Ptáčková, 25.10.2016 10:12
Tisknout článek
Kategorie : WRC; zobrazeno : 2382x


Poslední letošní podnik juniorského světového šampionátu (JWRC) čeká o víkendu na Martina Kočiho s Lukášem Kostkou. Dvojice slovenské stáje Styllex motorsport zavítá na 72. ročník Dayinsure Wales Rally GB. V jejím průběhu se popere o možnost zaútočit na medailové pozice v seriálech JWRC a WRC3.
Juniorské pódium v hledáčku Martina Kočiho
Juniorské pódium v hledáčku Martina Kočiho

Britská rally nabídne více než 330 ostrých kilometrů na 22 rychlostních zkouškách. Ty jsou ve Walesu pravidelně startujícím posádkám více méně známé. Jména měřených testů jako Hafren (35,14 km, nejdelší v soutěži), Sweet Lamb či Myherin patří k velšské šotolinové klasice (letos se jedou po mnoha letech v opačném směru). Právě páteční etapa se 178 měřenými kilometry bude hlavním prubířským kamenem letošního ročníku.

Slavnostní start závodu proběhne opět po dvou letech v Colwyn Bay, cílová rampa zavede posádky do Llandudna. Servisního areálu ve městě Deeside na severu Walesu si ovšem posádky moc neužijí, během závodu se tam podívají „pouze“ čtyřikrát. V pátek večer, v sobotu ráno a večer a nakonec v neděli ráno. Jinak se bude na Britské rally závodit bez servisu, pouze s možností výměny pneumatik v zónách mezi dopoledními a odpoledními průjezdy. Kuriozitou sobotní etapy bude přejezd přes průsmyk Bwlch-y-Groes, kam se soutěžní vozy dostanou při světovém klání poprvé v historii. A poprvé od roku 1999 zavítá Britská rally do Anglie. K 1,8 km dlouhé speciálce Cholmondeley Castle, v závěru sobotní etapy.

Jednu zkušenost s Britskou rally mají na svém kontě i Martin s Lukášem. S vozem Citroën DS3 R3T skončili v sezoně 2014 druzí v JWRC za domácím Fisherem, což je posunulo k juniorskému bronzu. Letos košický tým věří, že opět nebude odjíždět z Walesu s prázdnou. Průběžně čtvrtému Martinovi chybí na stříbro Veibyho pouhých pět bodů, na průběžně třetího Terryho Folba jediný. Ve hře o podium je ovšem i pátý Vincent Dubert, jenž na košického mladíka ztrácí pět bodů.

Seznam přihlášených posádek čítá 66 vozů, včetně 16 speciálů WRC. V kategorii JWRC je přihlášeno sedm vozů, ve WRC3 devět. Martin s Lukášem mohou teoreticky dosáhnout na pódium v obou seriálech zároveň.

„Mám na Wales z roku 2014 krásné vzpomínky, a tak se na návrat na šotolinu velmi těším. Je mi ovšem jasné, že nás čeká krásný, ale velmi náročný závod, kde svou roli může sehrát i počasí. Podle předpovědí by však soutěž déšť neměl zásadně postihnout. Na start určitě půjdu s respektem, ale na typických blátivých lesních cestách Walesu je pro každého jezdce radostí závodit,“ popisuje Martin Koči. „Navíc je pozitivní, že při Britské rally bude stále o co bojovat. O nejvyšší příčky v juniorském světovém šampionátu. A to je vždy obrovská výzva. V neděli jsme testovali. Nebylo jednoduché najít správný set-up, ale každým odjetým kilometrem jsem se v autě cítil lépe a lépe.“
 
„Na Wales se moc těším. Startovali jsme tady s Martinem před dvěma roky a velice se mi tam líbilo. Pro spolujezdce je Britská rally náročná na orientaci, zvláště v mlze, která tady hlavně po ránu není výjimkou. Takže je důležité si při trénincích zaznačit orientační body, abych pořád věděl, kde přesně jsme. Myslím si, že jsme havárii z Polska už dávno vyhnali z hlavy a ve Walesu se určitě chceme poprat o pódium. V roce 2014 jsme skončili druzí, tak uvidíme, jak dopadneme letos,“ říká spolujezdec Lukáš Kostka.

„Kluci měli v neděli možnost testovat ve středním Walesu, v areálu rallyškoly Phila Priceho. Najezdili celkem asi 80 kilometrů a celkově se dopracovali k optimálnímu nastavení. Nyní se přesouváme do servisu v Deesidu, kde auto projdeme a finálně připravíme na závod. Martin má reálnou šanci dojet v JWRC druhý a pro tento výsledek uděláme všichni v týmu maximum,“ doplňuje šéf Gekonu Racing Tomáš Pletka.

Průběžný stav JWRC (5/6):
1. Simone Tempestini (RO) 105 (mistr JWRC 2016), 2. Ole Christian Veiby (N) 62, 3. Terry Folb (F) 58, 4. Martin Koči (SK) 57, 5. Vincent Dubert (F) 52, 6. Romain Martel (F) 40, 7. Mohamed Al Mutawaa (UAE) 26, 8. Laurent Pellier (F) 25

/ Zpět na přehled článků

/Související články

Juniorské pódium v hledáčku Martina Kočiho

Juniorské pódium v hledáčku Martina Kočiho

25.10.2016 10:12

Článek Kateřina Ptáčková, WRC

Racing-Mania.cz

Martin Koči v Junior WRC 2013

13.03.2013 17:09

Článek Honza Froněk, WRC

Martin Koči  testoval Citroën DS3 R3T

Martin Koči testoval Citroën DS3 R3T

31.01.2014 08:21

Článek Peter Sisák, WRC

Racing-Mania.cz

Koči – Zámečník druhí v triede A6

22.07.2012 10:06

Článek Anna Podlesná, Ostatní

Racing-Mania.cz

Koči a Zámečník poprvé ve světě

24.05.2012 21:23

Článek Kateřina Juráňová, WRC

Rychlé hledání
ČSOB Pojišťovna
Nejvýhodnější povinné ručení online. s 10% slevou
Srovnejto.cz - výhodné pojištění vozidel s možností porovnání
Nejlevnější povinné ručení online od největšího poskytovatele online pojištění v ČR - ePojisteni.cz.
Najděte si nejlevnější operativní leasing pro soukromé osoby snadno a rychle.
Kalkulačka povinného ručení - ušetřilo s námi 91 % řidičů, buďte mezi nimi i Vy.

/Martin Koči testoval s Marcusem Grönholmem [VIDEO]

/ Další video...