English versionDeutsch version
Polska 	zwolnienieMagyar változat
??????? ??????Versión en espa?ol
Rally-Mania.cz

/ Zpět na přehled článků

Lappi vyhrál Britskou rally a udržel si šanci na titul ve WRC 2

Zařazeno : MS1613, Lappi

Škoda Motorsport, 30.10.2016 18:32
Tisknout článek
Kategorie : WRC; zobrazeno : 3708x


Vítězství na Britské rally pro továrního jezdce Esapekku Lappiho a jeho spolujezdce Janne Ferma: s vozem ŠKODA FABIA R5 oslavili „létající Finové“ ve Walesu třetí vítězství této sezóny ve FIA Mistrovství světa v rally (WRC 2) a nadělili tak značce ŠKODA zároveň druhý triumf během několika hodin.
Lappi vyhrál Britskou rally a udržel si šanci na titul ve WRC 2
Lappi vyhrál Britskou rally a udržel si šanci na titul ve WRC 2

V 11 000 kilometrů vzdálené Malajsii vyhrál Gaurav Gill rovněž s vozem FABIA R5 titul pro jezdce ve FIA Asijsko-pacifickém mistrovství v rally (ARPC) a zajistil tak pro značku ŠKODA pátý triumf za sebou v hodnocení konstruktérů. Mezitím se ve Walesu druhé tovární posádce ŠKODA, Pontusi Tidemandovi s Jonasem Anderssonem, vyplatil stíhací závod ziskem druhého místa před posádkou Teemu Suninen/Mikko Markkula s vozem ŠKODA soukromého týmu. Jan Kopecký/Pavel Dresler čtvrtým místem čtyřnásobný úspěch značky ŠKODA na Britské rally završili. Rozhodnutí o zisku titulu ve WRC 2 tak padne až při finále sezóny v Austrálii.

„Gratulujeme Esapekkovi a Jannemu k vítězství na Britské rally. Výsledek je vynikající. Tuto důležitou rally zajeli velice chytře,“ řekl šéf ŠKODA Motorsportu Michal Hrabánek. „Šetřit vybavení kvůli chybějícímu servisu uprostřed dne a přesto určovat tempo se nám vyplatilo. Nyní se zaměříme na finále sezóny v Austrálii, kde budeme mít zisk titulu ve svých rukou.“

Finále sezóny na Australské rally (17.-20. listopadu) bude díky výsledku z Walesu ještě napínavé. Podle řádů může získat body jen tovární jezdec značky ŠKODA Lappi, který je aktuálně na třetím místě klasifikace sezóny se 107 body. Jeho konkurenti Elfyn Evans (Ford) a Suninen, kteří jsou před ním, již absolvovali maximální počet sedmi rally a nemohou tedy získat již žádné body. Aby se v Austrálii dostal na čelo klasifikace WRC 2, potřebuje Lappi u protinožců obsadit minimálně druhé místo.

„Britská rally pro nás proběhla perfektně. Podmínky na tratích ve Walesu nebyly tak obtížné jako v minulých letech a náš vůz ŠKODA FABIA R5 byl perfektně nastavený. Celý tým odvedl vynikající práci,“ řekl Lappi v cíli. „Z vítězství máme radost. Ale je nám také jasné, že hned teď začíná příprava na Austrálii, kde budeme mít dosažení našeho velkého cíle této sezóny ve vlastních rukou.“

Na devíti z posledních deseti soutěží WRC 2 tak vždy zvítězil pilot se špičkovým českým speciálem ŠKODA FABIA R5. Vítěz z Británie Lappi triumfoval také na své domácí rally ve Finsku a v Německu. Tovární posádka ŠKODA Jan Kopecký/Pavel Dresler vyhrála rally ve Španělsku, jejich týmoví kolegové Pontus Tidemand/Jonas Andersson slavili v této sezóně vítězství na Portugalské rally. V Mexiku, na Sardinii a na Polské rally zvítězil Suninen, na Argentinské rally triumfoval za značku ŠKODA Nicolás Fuchs.

S výsledkem Britské rally může být mimořádně spokojený také Tidemand, který celkem šesti nejrychlejšími časy odstartoval strhující hon na Suninena, na poslední rychlostní zkoušce se před něj dostal a zajistil si tak druhé místo. Čtyřnásobný úspěch značky ŠKODA ve Walesu završil Kopecký s třetím továrním vozem ŠKODA na celkovém čtvrtém místě.

Konečný stav Britské rally (WRC 2):
1. Lappi/Ferm (FIN/FIN) ŠKODA FABIA R5 3:24:00,3 hod.
2. Tidemand/Andersson (S/S) ŠKODA FABIA R5 + 0:29,1 min.
3. Suninen/ Markkula (FIN/FIN) ŠKODA FABIA R5 + 0:30,2 min.
4. Kopecký/Dresler (CZ/CZ) ŠKODA FABIA R5 + 2:18,8 min.
5. Aasen/Engan (N/N) Ford Fiesta R5 + 4:25,3 min.

Číslo pro Britskou rally: 19
19 z 22 možných vítězství na rychlostních zkouškách Britské rally získal vůz ŠKODA FABIA R5. Špičkový soutěžní speciál tak v mezinárodní konkurenci znovu potvrdil své kvality. Tovární jezdec Esapekka Lappi vyhrál ve Walesu osm měřených úseků, za ním následoval jeho týmový kolega Pontus Tidemand (6) a Suninen (5) s vozem ŠKODA FABIA R5 soukromého týmu. Zbývající tři vítězství jdou na konto Kevina Abbringa (Hyundai).

/ Zpět na přehled článků

/Související články

Racing-Mania.cz

Lappi: V Portugalsku je třeba začít opatrně

05.04.2013 16:11

Seriál Honza Froněk, WRC

Rychlé hledání
ČSOB Pojišťovna
Nejvýhodnější povinné ručení online. s 10% slevou
Srovnejto.cz - výhodné pojištění vozidel s možností porovnání
Nejlevnější povinné ručení online od největšího poskytovatele online pojištění v ČR - ePojisteni.cz.
Najděte si nejlevnější operativní leasing pro soukromé osoby snadno a rychle.
Kalkulačka povinného ručení - ušetřilo s námi 91 % řidičů, buďte mezi nimi i Vy.

/ŠKODA MRF vítězí také v Austrálii [+VIDEO]

/ Další video...