English versionDeutsch version
Polska 	zwolnienieMagyar változat
??????? ??????Versión en espa?ol
Rally-Mania.cz

/ Zpět na přehled článků

Tovární jezdec značky ŠKODA Lappi si chce na velkém finále MS v Austrálii zajistit titul

Zařazeno : MS1614, Lappi

Škoda Motorsport, 15.11.2016 12:26
Tisknout článek
Kategorie : WRC; zobrazeno : 5819x


U protinožců úplně nahoře: „létající Finové“ Esapekka Lappi Lappi/Janne Ferm chtějí pro tým ŠKODA Motorsport ve velkém finále letošní sezóny FIA Mistrovství světa v automobilových soutěžích (WRC 2) zajistit historický titul.
Tovární jezdec značky ŠKODA Lappi si chce na velkém finále MS v Austrálii zajistit titul
Tovární jezdec značky ŠKODA Lappi si chce na velkém finále MS v Austrálii zajistit titul

K triumfu tovární posádky v klasifikaci jezdců a navigátorů stačí, když na Australské rally, která se jede od čtvrtka do neděle, obsadí alespoň druhé místo. V celkovém hodnocení už má značka ŠKODA triumf jistý: v současné době vede dvojice Teemu Suninen/Mikko Markkula. Ti sezónu absolvovali s vozem ŠKODA FABIA R5 soukromého týmu a v Austrálii na start nenastoupí.

„Všichni tvrdě pracují pro to, aby si náš tovární jezdec Esapekka Lappi a jeho navigátor Janne Ferm v Austrálii zajistili titul,“ říká Michal Hrabánek a dodává: „Chceme úspěšně završit tuto již nyní vynikající sezónu.“ Ředitel týmu ŠKODA Motorsport ovšem varuje před nevyzpytatelnými podmínkami na 312,98 kilometrů dlouhé trati Australské rally: „Esapekka Lappi a Janne Ferm nesmí ani na vteřinu polevit v pozornosti. Pak se budou moci sami odměnit za své skvělé výkony, hlavně v druhé polovině roku 2016,“ dodává Hrabánek.

Esapekka Lappi poslední tři soutěže série WRC 2, k nimž nastoupil, také vyhrál. Po domácím triumfu na šotolinových tratích ve Finsku vyhrál i Německou rally na asfaltu. Koncem října Lappi završil svůj vítězný hattrick při své premiéře na rozbahněné Britské rally, kdy se prosadil v přímém duelu se svým kolegou Teemu Suninenem, který s vozem stejné značky obsadil třetí místo. Suninen se 120 body i přesto vede celkové hodnocení WRC 2, ze špičkových pilotů však může v Austrálii bodovat už jen Lappi, který je se 107 body na třetím místě.

K zisku jednoho z nejdůležitějších titulů v celé 115leté sportovní historii značky stačí týmu ŠKODA Motorsport vítězství nebo druhé místo. V roce 2011 zaznamenal triumf v sérii S-WRC, předchůdkyně WRC 2, Juho Hänninen s vozem ŠKODA FABIA SUPER 2000. Lappi by jako vítěz titulu ve WRC 2 mohl být následníkem Násira Al-Attíji, který triumfoval s vozem ŠKODA FABIA R5 v roce 2015 ve Španělsku. Pro pětadvacetiletého Lappiho by byl zisk titulu největším úspěchem v jeho kariéře, během níž už vyhrál například finské mistrovství v rally (2012) a FIA Mistrovství Evropy v automobilových soutěžích (ERC/2014).

„Zbývá nám ještě poslední krok, samozřejmě chceme získat mistrovský titul WRC 2,“ říká. „Ale jsme si vědomi toho, že Australská rally se nepojede sama od sebe. Na zemi protinožců máme ale dobré vzpomínky.“ V roce 2013 vyhrála posádka Lappi/Ferm ve své třídě v rámci FIA Asijsko-pacifického mistrovství (APRC) Rally Queensland. Neexistuje snad žádná jiná rally s tak rozmanitým spektrem podmínek na trati. Úzké pasáže, které si od pilotů vyžádají maximální pozornost, se střídají s rychlými úseky vedoucími australskými deštnými pralesy. Kolem trati je čekají nejen nebezpečná zvířata, ale i četné a pro posádky nebezpečné stromy, které neodpustí žádnou nepozornost. Situaci bude komplikovat i extrémně jemný písek, který jednak zhoršuje záběr a v kombinaci s nemilosrdným australským sluncem a vysokými stromy vytváří nepříznivé světelné efekty. A jako by extrémní vnější podmínky nestačily, v sobotu ještě na posádky čeká jedna z nejdelších rychlostních zkoušek letošní sezóny. „Nambucca“ je s 50,80 kilometry delší než maraton. A závěrečnou tečkou bude v neděli powerstage „Wedding Bells“. Poté bude ŠKODA každopádně moci oslavit závěr úspěšné sezóny, ostatně devět z posledních deseti soutěží WRC 2 vždy vyhrál jezdec v hightech „čtyřkolce“ české automobilky.

Víte že …
... Australská rally se jezdí od roku 1988? První ročník byl ještě součástí Asijskopacifického mistrovství (APRC), od roku 1989 je součástí FIA Mistrovství světa.
… ŠKODA Motorsport ve WRC 2 vede i v hodnocení týmů? Se 144 body vede český tým před týmy M-Sport (131) a Oreca (117).
… jezdci mohou sbírat body do MS pouze tehdy, když se zapíší do kategorie WRC 2? V průběhu roku může každý jezdec bodovat v celkovém hodnocení WRC 2 v sedmi vybraných soutěžích, započítává se šest nejlepších výsledků.
… do Australské rally jsou přihlášené vozy ŠKODA FABIA R5? Vedle tovární posádky Esapekka Lappi/Janne Ferm jsou ve třídě WRC 2 přihlášené i dvě zákaznické posádky: Nicolás Fuchs/Fernando Mussano a Khalid Al-Suwaidi/Marshall Clarke.
... Austrálie je s rozlohou zhruba 7,7 milionů kilometrů čtverečních šestou největší zemí světa? Samotné pobřeží má délku 35 876 kilometrů. Australský „Velký bariérový útes“ u pobřeží Queenslandu je největším útesem na světě. Je dlouhý 2 300 kilometrů a je největší strukturou na světě vytvořenou živými organismy.
… v Austrálii žije více klokanů než lidí? Kontinent je domovem zhruba 34 milionů klokanů. Lidská populace „protinožců“ naproti tomu čítá jen zhruba 23 milionů osob.
… anglický pojem pro klokana - „kangaroo“ vznikl nedorozuměním? Britský mořeplavec James Cook, který jako první Evropan tato zvířata viděl, se prý domorodců zeptal, jak se jmenují. Ti však angličtinou nevládli, proto odpověděli „gang-oo-roo“, což v jejich jazyce znamená „Nerozumím ti“.
… restaurace v Austrálii musí platit za zvláštní výčepní koncesi na prodej alkoholu? Restaurace, označované jako BYO-Bring Your Own (přines si vlastní), tento poplatek obchází tím, že svým hostům dovolí konzumaci vlastního přineseného vína nebo piva.
… v Austrálii za posledních 50 let nebyla účast na parlamentních a senátních volbách nikdy nižší než 94 procent? Je to tím, že volební účast je tu povinná. Kdo nevolí, může být potrestán pokutou ve výši 20$, těm, kdo nevolí opakovaně, hrozí dokonce vězení.

/ Zpět na přehled článků

/Související články

Racing-Mania.cz

Lappi: V Portugalsku je třeba začít opatrně

05.04.2013 16:11

Seriál Honza Froněk, WRC

Racing-Mania.cz

Esapekka Lappi je průběžně ve vedení polské rally

29.09.2012 19:10

Článek Škoda Motorsport, ME

Lappi: Toyota je jedna z možností

Lappi: Toyota je jedna z možností

24.08.2016 17:48

Článek Honza Froněk, WRC

Racing-Mania.cz

Lappi pojede místo Hänninena v Polsku

17.09.2012 11:20

Článek Honza Froněk, ME

Rychlé hledání
ČSOB Pojišťovna
Nejvýhodnější povinné ručení online. s 10% slevou
Srovnejto.cz - výhodné pojištění vozidel s možností porovnání
Nejlevnější povinné ručení online od největšího poskytovatele online pojištění v ČR - ePojisteni.cz.
Najděte si nejlevnější operativní leasing pro soukromé osoby snadno a rychle.
Kalkulačka povinného ručení - ušetřilo s námi 91 % řidičů, buďte mezi nimi i Vy.

/ŠKODA MRF vítězí také v Austrálii [+VIDEO]

/ Další video...