English versionDeutsch version
Polska 	zwolnienieMagyar változat
??????? ??????Versión en espa?ol
Rally-Mania.cz

/ Zpět na přehled článků

Triumf na Monte: Mikkelsen vytyčil další milník v úspěšném příběhu značky ŠKODA

Zařazeno : MS1701, Mikkelsen

Škoda Motorsport, 22.01.2017 16:47
Tisknout článek
Kategorie : WRC; zobrazeno : 3073x


Den oslav v Monackém knížectví: Andreas Mikkelsen vytvořil další milník v úspěšné historii týmu ŠKODA Motorsport. Norská hvězda rally triumfovala hned při svém prvním startu s vozem ŠKODA FABIA R5 spolu s navigátorem Andersem Jægerem v klasifikaci WRC 2 na 85. Rally Monte Carlo.
Triumf na Monte: Mikkelsen vytyčil další milník v úspěšném příběhu značky ŠKODA
Triumf na Monte: Mikkelsen vytyčil další milník v úspěšném příběhu značky ŠKODA

Jejich týmoví kolegové Jan Kopecký/Pavel Dresler dvojité vítězství týmu ŠKODA na nejstarším a nejprestižnějším podniku FIA Mistrovství světa v rally (WRC 2) završili. Před 40 lety na stejném místě triumfovali Václav Blahna se spolujezdcem Lubislavem Hlávkou s vozem ŠKODA 130 RS ve třídě do 1 300 cm3.

„Toto dvojité vítězství na Rally Monte Carlo je jedním z vrcholů naší 116leté historie motorsportu. ‚Monte‘ je nejslavnější rally na světě a vyhrát tady, to je něco zcela mimořádného. Velký kompliment patří Andreasi Mikkelsenovi a Andersi Jægerovi, kteří za velice obtížných podmínek na ledu a sněhu ukázali svou mimořádnou kvalitu a úžasnou rychlost,“ řekl Michal Hrabánek. Šéf týmu ŠKODA Motorsport pochválil výkon celého týmu: „Celý tým od mechaniků přes inženýry až k našim dvěma továrním posádkám, Janu Kopeckému s Pavlem Dreslerem a Pontusi Tidemandovi s Jonasem Anderssonem, odvedl vynikající práci. Samozřejmě je to optimální start do nového soutěžního roku 2017.“

A skvělý způsob, jak důstojně oslavit triumf značky ŠKODA před čtyřmi desetiletími na „Monte“. Tři vozy FABIA R5 továrního týmu svým zvláštním lakováním s modrými a červenými pruhy připomněly úspěch z roku 1977. Vedle úžasného vzhledu nadchl ale tisíce fanoušků především výkon soutěžního speciálu ŠKODA s pohonem všech kol. Vůz FABIA R5 byl již po celý rok 2016 nejlepším autem ve své třídě. Za extrémně obtížných podmínek – ledové pasáže se střídaly se sněhovou břečkou a čistým asfaltem na serpentinách vedoucích přes Alpy – převzal Andreas Mikkelsen s vozem ŠKODA již nejlepším časem na první rychlostní zkoušce ve čtvrtek vedení. Svůj náskok 27letý Nor zvyšoval nejlepšími časy a v neděli mohl po 350 kilometrech oslavovat jako jasný vítěz.

Posádka Mikkelsen/Jæger triumfovala s náskokem 3:25,4 minut na své týmové kolegy Kopeckého/Dreslera.
„Značka ŠKODA mi kdysi vyšlapala cestu do velkého světa rally a vrátit se nyní s tímto triumfem je pro mne něco speciálního. Děkuji celému týmu, jsem rád, že mohu značce ŠKODA věnovat tento úspěch na legendární ‚Monte‘. Vůz ŠKODA FABIA R5 je dobrý soutěžní speciál a já jsem s naším výkonem spokojen,“ řekl Mikkelsen, který v neděli ve sněžení úspěšně zvládl také legendární výstup na více než 1 600 metrů vysoký vrchol Col de Turini. Před ziskem čtyř titulů mistra světa s týmem Volkswagen Motorsport vyhrál v letech 2011 a 2012 s vozem ŠKODA FABIA SUPER 2000 Intercontinental Rally Challenge. S vozem FABIA R5 nyní dosáhl prvního vítězství ve třídě na Rally Monte Carlo a byl oceněn při vyhlašování vítězů na „Place du Palais Princier“.

Téměř stejně velkou radost měl Jan Kopecký: „Je geniální, že značka ŠKODA může jet z Rally Monte Carlo domů s dvojitým vítězstvím.“ Druhý tovární pilot ŠKODA Pontus Tidemand nebyl při své první „Monte“ přihlášen do klasifikace WRC 2, ale se spolujezdcem Jonasem Anderssonem na jedenáctém místě celkové klasifikace rally ukázali své kvality. Dvojice Tidemand/Andersson pojede při následující rally mistrovství světa od 9. do 12. února ve své vlasti Švédsku o body do WRC 2: „Není žádným tajemstvím, že chceme bojovat o titul ve WRC 2.“ Tovární tým ŠKODA Motorsport získal v minulém roce díky posádce Esapekka Lappi/Janne Ferm poprvé titul ve WRC 2 v klasifikaci jezdců a spolujezdců. Soutěžní rok 2017 nyní začal dalším historickým triumfem.

Konečný stav Rally Monte Carlo (WRC 2):
1. Mikkelsen/Jæger (N/N) ŠKODA FABIA R5 2:11:15,4 h
2. Kopecký/Dresler (CZ/CZ) ŠKODA FABIA R5 + 3:25,4 min.
3. Bouffier/Giraudet (F/F) Ford Fiesta R5 + 6:36,7 min.
4. Camilli/Veillas (F/F) Ford Fiesta R5 + 9:55,8 min.
5. Gilbert/Jamoul (F/B) Ford Fiesta R5 + 11:36,8 min.

Číslo pro Rally Monte Carlo: 13
ŠKODA FABIA R5 byla na Rally Monte Carlo dominujícím vozem ve své třídě. Na 13 z 15 rychlostních zkoušek kraloval výsledkové listině klasifikace WRC 2. Andreas Mikkelsen přitom zajel deset nejrychlejších časů, jeho týmový kolega Kopecký byl nejrychlejší třikrát.

/ Zpět na přehled článků

/Související články

Andreas Mikkelsen testuje Fabii R5 [VIDEO]

Andreas Mikkelsen testuje Fabii R5 [VIDEO]

22.12.2016 10:57

Video Honza Froněk, WRC

Mexiko - Na shakedownu nejrychlejší Mikkelsen

Mexiko - Na shakedownu nejrychlejší Mikkelsen

03.03.2016 18:45

Článek Honza Froněk, WRC

Mikkelsen: FIA mi dala facku do obličeje

Mikkelsen: FIA mi dala facku do obličeje

21.02.2017 20:12

Článek Honza Froněk, WRC

Rychlé hledání
ČSOB Pojišťovna
Nejvýhodnější povinné ručení online. s 10% slevou
Srovnejto.cz - výhodné pojištění vozidel s možností porovnání
Nejlevnější povinné ručení online od největšího poskytovatele online pojištění v ČR - ePojisteni.cz.
Najděte si nejlevnější operativní leasing pro soukromé osoby snadno a rychle.
Kalkulačka povinného ručení - ušetřilo s námi 91 % řidičů, buďte mezi nimi i Vy.

/Mikkelsen zkoušel Škodu Citigo [VIDEO]

/ Další video...

/Nejnovější fotogalerie

Hothess Mikuláš Rally 2019

Česká rally, Caga Radek
Hothess Mikuláš Rally 2019 - Česká rallyHothess Mikuláš Rally 2019 - Česká rallyHothess Mikuláš Rally 2019 - Česká rally

Hothess Mikuláš Rally 2019

Česká rally, Staněk Lukáš
Hothess Mikuláš Rally 2019 - Česká rallyHothess Mikuláš Rally 2019 - Česká rallyHothess Mikuláš Rally 2019 - Česká rally

W4 Rallye 2019

Ostatní, Červ Jaroslav
W4 Rallye 2019 - OstatníW4 Rallye 2019 - OstatníW4 Rallye 2019 - Ostatní