English versionDeutsch version
Polska 	zwolnienieMagyar változat
??????? ??????Versión en espa?ol
Rally-Mania.cz

/ Zpět na přehled článků

Na Kopné se radovali z vítězství Kostka a Smékal

Zařazeno : Sprint1701, Kostka

Roman Ordelt, 09.04.2017 20:31
Tisknout článek
Kategorie : Česká rally; zobrazeno : 4559x


Tomáš Kostka s Ladislavem Kučerou na voze Škoda Fabia R5 se stali absolutními vítězi XXIII. AGEUS Rallysprint 2017 ve Slušovicích. Dvaatřicetiletý zlínský jezdec dosáhl na Kopné třetí výhry a slaví zlatý hattrick.
Na Kopné se radovali z vítězství Kostka a Smékal
Na Kopné se radovali z vítězství Kostka a Smékal

Populární Kopná se vrátila na soutěžní scénu po dvouleté odmlce a byla úvodním podnikem šestidílného sériálu RI OKNA Rallysprint Série, kde slavila prvenství smíšená posádka Egon Smékal, Petra Němcová jedoucí na voze Citroën DS3 R3T. Vydařený závod provázely náročné podmínky v podobě proměnlivého počasí s přeháňkami, obtížné rychlostní zkoušky ztížilo klouzavé bláto a spousta nečistot především v lesních úsecích. Z 88 posádek na startu z původně 93 přihlášených dojelo do cíle 66 soutěžících.

Favorizovaný Kostka vedl rallysprint od úvodní rychlostní zkoušky až do cíle. K dispozici měl fabii R5 košické stáje MM Rally Team. Původem okruhový jezdec vyhrál kromě druhého průjezdu Zádveřicemi všechny rychlostní zkoušky a s přehledem ovládl absolutní klasifikaci. „Šli jsme do závodu s cílem vyhrát, a to se nám podařilo. Start se podařilo zrealizovat na poslední chvíli, nicméně všechno fungovalo perfektně. Měli jsme krásný den. Auto fungovalo bez problémů, pouze před závěrečnou sekcí jsme měnili diferenciál. Celou soutěž jsme jeli na pohodu. Letos se chci věnovat spíše testování, už za pár dnů usednu do fabie R5 týmu Raimunda Baumschlagera. Při závodě se objevím až na srpnové barumce,“ pověděl Kostka v cíli.

Druhý absolutně dojel Jaromír Tarabus na voze Ford Fiesta R5 z týmu Ondřeje Bisahy. Nedávný čtyřicátník se objevil po delším čase opět za volantem fordu, navíc premiérově startoval s fiestou kategorie R5. Nakonec ztratil na vítězného Kostku 24,8 vteřiny. „Na začátku rally jsme se trochu trápili, neboť jsem chodil dříve na brzdy a utíkaly nám vteřinky. Bojovali jsme s Martinem Vlčkem v parádním souboji až do konce o stříbrný věnec. Naštěstí nám to stačilo a druhé místo jsme uhájili, i když jsme v závěru projeli na Hvozdné i příkopou za jedním z retardérů. Uvidíme, co bude dále, sezona je otevřená a budeme to řešit nárazově,“ řekl zkušený jezdec z Želechovic.

Třetí příčku absolutně a v Poháru 2+ obsadil Martin Vlček jedoucí rovněž na Fordu Fiesta R5, který ztratil na Tarabuse pouhé dvě vteřiny. Příborský jezdec jako jediný porazil vítězného Kostku na předposlední erzetě. „Určitě jsem spokojen, je to i pro mě téměř domácí soutěž. Teď po dojetí do cíle jsme mrzutý, neboť jsme prokaučovali výběr pneumatik. Na závěrečné vložce bylo suchu, zatímco my jsme jeli na mokrých gumách. Na druhou stranu se nám dařilo na Kameňáku, kde byly velmi obtížné podmínky,“ uvedl Vlček.

Těsně za stupni vítězů skončil zádveřický Antonín Tlusťák, pátý dojel slovenský jezdec Jaroslav Melichárek (oba Škoda Fabia R5). Šestý absolutně a první ve třídě 3 byl Martin Březík (Mitsubishi Lancer EVO IX), za ním skončili další jezdci na produkčních vozech v pořadí Jan Jelínek, Pavel Ševčík a Lumír Firla. Z favoritů čela startovní pole odstoupili kvůli technickým závadám Filip Nivette z Polska (Škoda Fabia R5), Jaroslav Pešl (Mitsubishi Lancer EVO IX) a Daniel Zpěvák (Škoda Fabia S2000).

V rámci hodnocení Rallysprint série (RSS) vyhrál úvodní podnik sezony zlínský jezdec Egon Smékal na citroënu, který se radoval z vítězství podobně jako Kostka stylem start – cíl. Úřadující vicemistr rallysprintů zajel nejrychlejší čas na šesti z osmi měřených úseků a s náskokem 15,9 vteřiny bral zaslouženě na začátky sezony body za první místo. „Ráno jsme vstupovali do závodu s obavami ohledně brzd, které nám na testu hořely. Závadu jsme opravili a nakonec nám to sedlo. V úvodní sekci přišel problém s roztrženým kolem, nicméně poté jsme si závod náramně užili. Dvě další sekce proběhly bez problémů, jeli jsme rychle a předvedli pěkné časy. Jsem spokojený, bylo to první svezení s touto verzí auta a dopadlo skvěle,“ řekl v cíli šťastný Smékal.

Na druhém místě skončil navrátilec na soutěžní tratě Josef Zimmermann na voze Renault Clio R3. Po dvou letech se vrátil do závodu, nejdříve zajel sedmý čas, nicméně již po první sekci se posunul na druhé místo, na kterém vydržel až do cíle. „Po závodnické přestávce jsem nečekal, že návrat bude takto podařený. Podmínky byly velmi těžké, Kopná je nejtěžší závod z celého šampionátu. I když předpověď tomu neodpovídala, nakonec bylo všude mokro a navíc hodně bláta. Startoval jsem s novým spolujezdcem, měl jsem velký respekt, naštěstí se nám všechno podařilo,“ hlásil Zimmermann.

Na třetí příčku dosáhl po výborné jízdě René Dohnal (Peugeot 208 R2), který se zároveň radoval z vítězství ve třídě 6. „Po seznamovacích jízdách jsem se docela bál, neboť počasí si s námi pohrávalo a byly neuvěřitelně rozbahněné tratě. Bylo to o hledání jistoty, neboť auto se chová na tomto povrchu zcela jinak. Začali jsme svižně, i když jsem nebyl nadšený z nastavení auta, nicméně ke konci už to bylo lepší. Jsem nadšený, jedná se o životní výsledek, navíc na tak těžkém závodě jako je Kopná. Konkurence v naší třídě je obrovská,“ vykládal Dohnal před cílovou rampou.

Čtvrtou příčku obsadil v hodnocení RSS a druhou ve třídě 6 Radomír Kupec debutující s vozem Opel Adam R2, na dalších místech skončili Marcel Svačina a Matěj Kamenec (oba Peugeot 208 R2). Až na osmé příčce byl klasifikovaný obhájce rallysprintového vavřínu Patrik Rujbr (Renault Clio R3T), který ztratil na Smékala 1:36,0 minuty. Z předních posádek ve dvoukolkách odstoupili pro technické závady Tomáš Pospíšilík, Adam Březík (oba Peugeot 208 R2) a Aleš Kaválek (Honda Civic Type-R).

AGEUS Rallysprint 2017 byl startem značkového šampionátu Opel Adam Cup do jeho třetí sezony. Seriál získal nového hlavního partnera společnost LENZ a na Kopné odstartovalo celkem 6 pohárových vozů. Vyhrála posádka Vopatřil, Drmla, druzí dojeli Mottl, Vorel a třetí skončili Baďura, Studený.

Návrat slušovického rallysprintu do kalendáře českých soutěží se vydařil, AGEUS Rallysprint měl hladký průběh a řadu spokojených diváků, kteří viděli hodnotný motoristický sport na náročných rychlostních zkouškách. RI OKNA Rallysprint série 2017 pokračuje za měsíc ve Vyškově (5. – 6. května).

XXIII. AGEUS Rallysprint 2017 – absolutní klasifikace:
1. T. Kostka, Kučera (Škoda Fabia R5) 40:29,0 min
2. Tarabus, Trunkát (Ford Fiesta R5) + 24,8 s
3. Vlček, Žáková (Ford Fiesta R5) + 26,8 s
4. Tlusťák, Vybíral (Škoda Fabia R5) + 1:14,5 min
5. J. Melichárek, E. Melichárek (SVK, Škoda Fabia R5) + 1:46,9 min
6. Březík, Omelka (Mitsubishi Lancer EVO IX) + 2:48,7 min
7. Jelínek, Ingr (Mitsubishi Lancer EVO IX) + 2:55,9 min
8. Ševčík, Vajďák (Subaru Impreza STi) + 2:59,5 min
9. Firla, Jůrka (Mitsubishi Lancer EVO IX) + 3:54,8 min
10. Smékal, Němcová (Citroën DS3 R3T) + 4:18,1 min

Vyhrané RZ: 7 – Kostka, 1 – Vlček

RI OKNA Rallysprint Série (RSS):
1. Smékal, Němcová (Citroën DS3 R3T) 44:47,1 min
2. Zimmermann, Schleichert (Renault Clio R3) + 15,9 s
3. R. Dohnal, Švec (Peugeot 208 R2) + 30,0 s
4. R.Kupec, Krajča (Opel Adam R2) + 45,2 s
5. Svačina, Tešínský (Peugeot 208 R2) + 55,8 s
6. Kamenec, Jurka (Peugeot 208 R2) + 1:11,8 min
7. Horák, Zapletal (Opel Adam R2) + 1:12,8 min
8. Rujbr, Římalová (Renault Clio R3T) + 1:36,0 min
9. Zedník, Fišer (Ford Fiesta S1600) + 2:02,8 min
10.Mika, Strnad (Renault Clio R3) + 2:05,0 min

Vyhrané RZ: 6 – Smékal, 2 – Zimmermann

Pohár 2+:
1. T. Kostka, Kučera (Škoda Fabia R5) 40:29,0 min
2. Tarabus, Trunkát (Ford Fiesta R5) + 24,8 s
3. Vlček, Žáková (Ford Fiesta R5) + 26,8 s
4. Tlusťák, Vybíral (Škoda Fabia R5) + 1:14,5 min
5. Březík, Omelka (Mitsubishi Lancer EVO IX) + 2:48,7 min
6. Jelínek, Ingr (Mitsubishi Lancer EVO IX) + 2:55,9 min
7. Ševčík, Vajďák (Subaru Impreza STi) + 2:59,5 min
8. Firla, Jůrka (Mitsubishi Lancer EVO IX) + 3:54,8 min
9. Trnovec, Tureček (Ford Fiesta R5) + 4:23,2 min
10. Pokorný, Lasevič (Škoda Fabia R5) + 4:53,1 min

Pohár pořadatele:
1. J. Melichárek, E. Melichárek (SVK, Škoda Fabia R5) 42:15,9 min
2. Handlos, Karl (AUT, Honda Civic VTi) + 9:23,7 min

/ Zpět na přehled článků

/Související články

Kostka pojede Barumku s Fabií R5?

Kostka pojede Barumku s Fabií R5?

04.08.2015 20:39

Článek Honza Froněk, ME

Kostka v Německu nepojede

Kostka v Německu nepojede

19.08.2013 17:39

Článek Honza Froněk, WRC

Kostka po Praze ovládl i Slušovice

Kostka po Praze ovládl i Slušovice

10.12.2016 16:02

Článek Honza Froněk, Česká rally

Tomáš Kostka usedne do fiesty kategorie R5

Tomáš Kostka usedne do fiesty kategorie R5

26.08.2013 10:07

Článek Roman Ordelt, ME

Rychlé hledání
ČSOB Pojišťovna
Nejvýhodnější povinné ručení online. s 10% slevou
Srovnejto.cz - výhodné pojištění vozidel s možností porovnání
Nejlevnější povinné ručení online od největšího poskytovatele online pojištění v ČR - ePojisteni.cz.
Najděte si nejlevnější operativní leasing pro soukromé osoby snadno a rychle.
Kalkulačka povinného ručení - ušetřilo s námi 91 % řidičů, buďte mezi nimi i Vy.

/Sezóna začíná!

/ Další video...