English versionDeutsch version
Polska 	zwolnienieMagyar változat
??????? ??????Versión en espa?ol
Rally-Mania.cz

/ Zpět na přehled článků

Portugalská rally: Tidemand a Mikkelsen chtějí upevnit vedení v šampionátu

Zařazeno : MS1706, Tidemand, Mikkelsen

Škoda Motorsport, 18.05.2017 14:22
Tisknout článek
Kategorie : WRC; zobrazeno : 3150x


Pět rally, pět vítězství: ŠKODA v sezóně 2017 dominuje šampionátu World Rally Championship (WRC 2). Andreas Mikkelsen/Anders Jæger-Synnevaag (N/N) vyhráli úvodní Rallye Monte Carlo a také Korsickou rally.
Portugalská rally: Tidemand a Mikkelsen chtějí upevnit vedení v šampionátu
Portugalská rally: Tidemand a Mikkelsen chtějí upevnit vedení v šampionátu

 Posádka Pontus Tidemand/Jonas Andersson (S/S) triumfovala ve Švédsku, Mexiku a Argentině. Michal Hrabánek, šéf ŠKODA Motorsport, očekává na Portugalské rally (od 18. do 21. května 2017) napínavé souboje o vítězství.

„Pět značek a dvacet soutěžících posádek v boji o vítězství ve třídě WRC 2 – tento počet neukazuje pouze na kvantitu, ale také na kvalitu této kategorie. Naším cílem je upevnit vedení ve třídě WRC 2,“ říká šéf ŠKODA Motorsport Michal Hrabánek.

ŠKODA FABIA R5 se vrací na místo, kde její úspěšný příběh před dvěma roky začal. Esapekka Lappi (FIN) a Pontus Tidemand (S) již při debutu na Portugalské rally v roce 2015 ukázali, že ŠKODA FABIA R5 bude vedoucím vozem kategorie WRC 2. Od té doby je český soutěžní vůz úspěšný doslova po celém světě. V roce 2016 vybojoval vítězství v šampionátu FIA World Rally Championship (WRC 2).

Také Andreas Mikkelsen (N) má na Portugalskou rally dobré vzpomínky: v celkové klasifikaci dojel v roce 2015 třetí a v roce 2016 druhý s vozem Polo WRC. Jeho týmový kolega Pontus Tidemand vyhrál loni v kategorii WRC 2. Nyní budou oba bojovat nejen proti sobě, ale také proti dalším 18 posádkám s vozy čtyř značek. Podle nových předpisů je Portugalská rally 2017 poprvé jednou ze tří letošních povinných soutěží světového šampionátu, kterých se musí týmy zúčastnit, aby byly hodnoceny v šampionátu. Celkem je do bojů o body ve třídě WRC 2 registrováno šest vozů ŠKODA FABIA R5. Další tři vozy ŠKODA FABIA budou soutěžit ve třídě R2.

„Jsem šťastný, že mi ŠKODA nabídla v letošním roce již třetí možnost startovat s jejím vozem. Nyní pojedu s vozem ŠKODA FABIA R5 svoji první šotolinovou rally. Mám velmi silného týmového kolegu a také mnoho dalších kvalitních soupeřů,“ říká Andreas Mikkelsen před Portugalskou rally. Pontus Tidemand, který vyhrál na švédském sněhu a ledu, stejně jako na mexické a argentinské šotolině, má jasný cíl: „Chci získat maximum bodů, abych zvětšil svůj náskok ve vedení ve WRC 2.“

V roce 2015 se Portugalská rally vrátila zpět na sever země, do regionu v okolí města Porto. V současnosti se jedná o jednu z divácky nejnavštěvovanějších rally celého světového šampionátu. Pouze samotný skok na zkoušce Fafe k sobě přiláká každým rokem tisíce fanoušků. Atmosféra kolem rychlostních zkoušek na severu země se často podobá bouři na fotbalovém stadionu. Soutěž začíná ve čtvrtek úvodní předváděcí zkouškou na rallycrossovém okruhu Lousada.

První celý den Portugalské rally bude pátek. Rychlostní zkoušky na samotném severu země se pojedou u hranic se Španělskem. V sobotu bude posádky čekat nejdelší etapa s kombinací písečných cest, kamenů a vyjetých kolejí, což bude platit zejména pro druhé průjezdy rychlostních zkoušek. Na dlouhých zkouškách bude předpokladem úspěchu správná volba pneumatik. Vybírat se bude z měkké směsi pro více trakce a z tvrdší, jež déle vydrží. V neděli se pojede zkouška Fafe na rychlém a hladkém šotolinovém povrchu, jejíž součástí je legendární skok, který tradičně láká nejvíce diváků z celé rally. Celkem na týmy čeká 19 rychlostních zkoušek, mezi něž se rozdělí vzdálenost téměř 350 km.

Věděli jste, že…
…se Portugalská rally jela poprvé v roce 1967 a v roce 1973 byla jedním ze zakládajících podniků tehdy nového mistrovství World Rally Championship?
…mezi roky 2007 a 2014 se tato rally konala v dovolenkovém pobřežním regionu Algarve, odkud se přesunula zpět na sever země?
…Portugalská rally tradičně startuje poblíž Lisabonu a první rychlostní zkouška se jede na asfaltu?
…v roce 2012 vyhrál svoji třídu s vozem ŠKODA FABIA S2000 Sébastien Ogier (F) a celkově skončil na fantastickém 7. místě?
…v roce 2013 vyhrál kategorii WRC 2 s vozem ŠKODA FABIA S2000 Fin Esapekka Lappi?
…nejúspěšnějším jezdcem na Portugalské rally je s pěti vítězstvími (1975, ’77, ’78, ’81, ’87) Markku Alen (FIN), následovaný Sébastienem Ogierem (čtyři vítězství 2010, ’11, ’13, ‘14)?

/ Zpět na přehled článků

/Související články

Tidemand zakládá vlastní tým

Tidemand zakládá vlastní tým

05.12.2017 19:38

Článek Honza Froněk, WRC

Rychlé hledání
ČSOB Pojišťovna
Nejvýhodnější povinné ručení online. s 10% slevou
Srovnejto.cz - výhodné pojištění vozidel s možností porovnání
Nejlevnější povinné ručení online od největšího poskytovatele online pojištění v ČR - ePojisteni.cz.
Najděte si nejlevnější operativní leasing pro soukromé osoby snadno a rychle.
Kalkulačka povinného ručení - ušetřilo s námi 91 % řidičů, buďte mezi nimi i Vy.

/Mikkelsen zkoušel Škodu Citigo [VIDEO]

/ Další video...