English versionDeutsch version
Polska 	zwolnienieMagyar változat
??????? ??????Versión en espa?ol
Rally-Mania.cz

/ Zpět na přehled článků

Škoda ve Walesu: Veiby a Nordgren po boku šampiona Tidemanda

Zařazeno : MS1712, Tidemand, Veiby, Nordgren

Škoda Motorsport, 24.10.2017 10:44
Tisknout článek
Kategorie : WRC; zobrazeno : 4686x


ŠKODA Motorsport na nadcházející Britské rally ve Walesu (26. 10. až 29. 10. 2017) nasadí ve třídě WRC 2 tři vozy ŠKODA FABIA R5, za jejichž volanty usedne nový šampión WRC 2 Pontus Tidemand s Jonasem Anderssonem, které doplní norská posádka Ole Christian Veiby/Stig Rune Skjaermoen a Juuso Nordgren z Finska se spolujezdcem Tapio Suominenem.
Škoda ve Walesu: Veiby a Nordgren po boku šampiona Tidemanda
Škoda ve Walesu: Veiby a Nordgren po boku šampiona Tidemanda

Zkušený Tidemand bude bojovat o své páté letošní vítězství v kategorii WRC 2, zatímco nováčci Veiby a Nordgren budou chtít za volantem vozu ŠKODA FABIA R5 demonstrovat své schopnosti.

„Po Rally Monte Carlo podruhé v sezóně 2017 nasazujeme do podniku mistrovství světa tři tovární vozy. Po předčasném zisku titulu v kategorii WRC 2 Pontusem Tidemandem a Jonasem Anderssonem jsme vybojovali první místo také v žebříčku výrobců. Nyní se velmi těším na výkony našich tří posádek,“ vysvětluje šéf ŠKODA Motorsport Michal Hrabánek. Pontus Tidemand se spolujezdcem Jonasem Anderssonem vyhráli v sezóně 2017 v kategorii WRC 2 soutěže ve Švédsku, Mexiku, Argentině a Portugalsku. Po druhém místě v Polsku a třetím v Německu se stali s předstihem mistry světa ve své kategorii. „Do Walesu se moc těším. Již se nemusím starat o taktiku a zisk bodů do šampionátu. Má účast bude o tom užít si náročné šotolinové zkoušky, pobavit se a s vozem ŠKODA FABIA R5 zajíždět co možná nejrychlejší časy,“ říká před předposledním kolem letošní sezóny mistrovství světa FIA World Rally Championship Tidemand.

Také 21letý Ole Christian Veiby se svým spolujezdcem Stigem Rune Skjaermoenenem měli fantastickou sezónu. Stále jsou v boji o zisk titulu ve FIA Asijsko-pacifickém šampionátu (APRC) v týmu MRF ŠKODA. S vozem ŠKODA FABIA R5, nasazeným privátním týmem Printsport, vyhráli v kategorii WRC 2 Polskou rally, skončili třetí v Itálii (WRC 2) a současně třetí ve třídě RC2 na španělské RallyRACC Catalunya. Na Britské rally ve Walesu pojedou vůbec poprvé v barvách továrního týmu ŠKODA Motorsport. „Už se nemohu dočkat, až budu vůz ŠKODA FABIA R5 řídit po kombinovaném povrchu ve Španělsku na čistě šotolinových cestách,“ vysvětluje O. C. Veiby.

Během poslední španělské RallyRACC Catalunya dokázal Juuso Nordgren, který jel poprvé v továrním týmu ŠKODA Motorsport, svým výkonem a ziskem čtvrtého místa v kategorii WRC 2 naplnil očekávání, která v něj byla vložena. „Bylo to poprvé, co jsem řídil vůz ŠKODA FABIA R5 na asfaltu, a teď to bude poprvé na šotolině,“ říká 20letý finský šampión z roku 2015 Juuso Nordgren, který opět pojede se spolujezdcem Tapio Suominenem.

První rychlostní zkouška Britské rally ve Walesu se pojede ve čtvrtek 26. října na dostihovém oválu Tir Prince ve městě Towyn a bude měřit 1,53 kilometru. Skutečný start se odehraje v pátek ráno. Nejdelší rychlostní zkouškou bude známá Hafren s délkou více než 35 kilometrů na jemné šotolině. Na posádky čeká 21 rychlostních zkoušek s celkovou délkou 304,26 km. Sobota bude nejdelším dnem Britské rally ve Walesu. Během 17 hodin ujedou posádky 142 kilometrů rozdělených do sedmi rychlostních zkoušek. Vítěz bude vyhlášen v pobřežním resortu Llandudno v neděli přibližně ve 14 hodin. Servisní zóna je umístěna v Deeside nedaleko od přístavu v Liverpoolu.

Věděli jste, že...
...Britská rally se jako součást mistrovství světa v rally jmenovala Royal Automobile Club Rally
(RAC) a byla založena v roce 1932, kdy se jí zúčastnilo 341 posádek?

...v roce 1960 se ve Walesu poprvé jely lesní rychlostní zkoušky v Lake District a známém Kiedler Forest?

...v roce 1990 bylo možné před rally si projet trať a dělat si poznámky? Před rokem 1990 se rychlostní zkoušky jely pouze s kusými informacemi a spolujezdci se spoléhali jen na detailní mapy.

...dřívější RAC rally byla myšlena jako maratonská rally? Například v roce 1983 posádky absolvovaly 3046 kilometrů, z nichž bylo 58 rychlostních zkoušek s celkovou délkou 844 kilometrů. Vítěz Stig Blomquist (Audi Quattro) celou rally absolvoval v čase 8 hodin, 50 minut a 28 sekund. Za volantem vozu ŠKODA 120 LS vyhrála svoji třídu a celkově skončila na 25. místě česká posádka Ladislav Křeček/Bořivoj Motl.

...počasí, v němž figurují časté mlhy a intenzivní deště, hraje významnou roli, protože povrch zkoušek může přeměnit v bahenní koupel? Například v roce 1993 dokonce sněžilo. I tak ale nejsou povoleny pneumatiky s hřeby.

...před rokem 2000 se britské kolo FIA World Rally Championship konalo v Anglii, Skotsku
a Walesu, až následně se zcela přesunulo do Walesu?

/ Zpět na přehled článků

/Související články

Desáté vítězství pro značku ŠKODA ve WRC 2

Desáté vítězství pro značku ŠKODA ve WRC 2

30.10.2017 18:03

Článek Škoda Motorsport, WRC

Tidemand zakládá vlastní tým

Tidemand zakládá vlastní tým

05.12.2017 19:38

Článek Honza Froněk, WRC

Ole Christian Veiby opouští Škoda Motorsport

Ole Christian Veiby opouští Škoda Motorsport

21.09.2018 14:33

Článek Škoda Motorsport, WRC

Tidemand má namířeno do WRC

Tidemand má namířeno do WRC

22.08.2017 09:18

Článek Honza Froněk, WRC

Rychlé hledání
ČSOB Pojišťovna
Nejvýhodnější povinné ručení online. s 10% slevou
Srovnejto.cz - výhodné pojištění vozidel s možností porovnání
Nejlevnější povinné ručení online od největšího poskytovatele online pojištění v ČR - ePojisteni.cz.
Najděte si nejlevnější operativní leasing pro soukromé osoby snadno a rychle.
Kalkulačka povinného ručení - ušetřilo s námi 91 % řidičů, buďte mezi nimi i Vy.

/Crash Tidemand

/ Další video...