English versionDeutsch version
Polska 	zwolnienieMagyar változat
??????? ??????Versión en espa?ol
Rally-Mania.cz

/ Zpět na přehled článků

Pontus Tidemand z týmu ŠKODA Motorsport zaútočí na vedení v kategorii WRC 2

Zařazeno : MS1903, Tidemand

Škoda Motorsport, 05.03.2018 12:36
Tisknout článek
Kategorie : WRC; zobrazeno : 3431x


Po sněhu a ledu v úvodních dvou podnicích letošní sezóny FIA Mistrovství světa v rally v Monte Carlu a Švédsku jsou pro posádky na Mexické rally (Rally Guanajuato Mexico), konané od 8. do 11. března 2018, připraveny náročné šotolinové zkoušky.
Pontus Tidemand z týmu ŠKODA Motorsport zaútočí na vedení v kategorii WRC 2
Pontus Tidemand z týmu ŠKODA Motorsport zaútočí na vedení v kategorii WRC 2

 ŠKODA Motorsport do třetího kola letošní sezóny nasadí úřadující mistry světa kategorie WRC 2 Pontuse Tidemanda a Jonase Anderssona (S/S), kterým bude sekundovat teprve 17letý Kalle Rovanperä se spolujezdcem Jonnem Halttunenem (FIN/FIN). Zatímco Pontus Tidemand bude chtít zopakovat vítězství z minulého roku a posunout se na první pozici v celkovém hodnocení mistrovství světa v kategorii WRC 2, Kalle Rovanperä je vůbec poprvé zapsán do kategorie WRC 2 jako oficiální pilot týmu ŠKODA Motorsport.

„V Mexiku budeme mít unikátní kombinaci zkušeností a rychlosti. Pontus vyhrál v kategorii WRC 2 Mexickou rally v minulém roce, takže letos bude hlavním vyzyvatelem. Kalle již ukázal svoji rychlost na nezpevněném povrchu. Naše vozy ŠKODA FABIA R5 jsou skvěle připraveny na náročné šotolinové etapy Mexické rally,“ vysvětluje šéf ŠKODA Motorsport Michal Hrabánek a vzápětí dodává: „Po teplotách pod bodem mrazu, které panovaly v Monte Carlu a ve Švédsku, se musí motory vyrovnat nejen s teplotami 30 a více stupňů Celsia, ale také s velkou nadmořskou výškou, která dosahuje až 2737 metrů nad mořem. Základem úspěchu bude nalezení správné mapy motoru, protože řídký vzduch v těchto výškách znamená ztrátu výkonu až 20 procent.“

Pontus Tidemand má na Mexiko dobré vzpomínky. „V minulém roce jsem zde dokázal po těsném souboji vyhrát. S dalším takto dobrým výsledkem bych se rád posunul na první místo v celkové klasifikaci sezóny 2018 v kategorii WRC 2. Jsem si ale jistý, že moji soupeři, včetně mého mladého a rychlého týmového kolegy Kalleho, mi připraví náročný víkend,“ předpovídá úřadující mistr světa. Kalle Rovanperä naopak startuje v Mexiku vůbec poprvé. „Jsem zde, abych se učil. Miluji jízdu na šotolině a můj vůz ŠKODA FABIA R5 je na extrémní podmínky Mexické rally skvěle připraven,“ říká mladý Fin. Kalleho Rovanperä doprovodí na soutěži jeho otec Harri, který Mexickou rally vyhrál v roce 2002, když byla kandidátem na zařazení do seriálu mistrovství světa.

Mexická rally odstartuje ve čtvrtek 8. března ve 20:08 hodin místního času rychlostní zkouškou ulicemi města Guanajuato, v níž nebude chybět ani průjezd podzemím v již nevyužívaném dole. Pátek (9. března) bude nejdelším dnem celé rally, na posádky čeká 155 kilometrů v náročné šotolině, rozdělených do devíti rychlostních zkoušek. Během nejdelší rychlostní zkoušky celé rally, 31,44 km dlouhé „El Chocolate“, se vystoupá až do nadmořské výšky přes 2700 metrů. Na sobotu a neděli (10. a 11. března) je ve dvanácti rychlostních zkouškách připraveno 186,81 km, včetně „powerstage“ Las Minas. Vyhlášení vítězů proběhne ve 14:30 hod. Centrem Mexické rally bude páté nejlidnatější město Mexika – León, vzdálené přibližně 400 km severovýchodně od hlavního města Mexico City.

Věděli jste, že…
…první Mexická rally se jela v roce 1979 a součástí seriálu mistrovství světa se stala v roce 2004?

…motory během rychlostních zkoušek, jejichž tratě stoupají až do nadmořské výšky 2737 m n. m., ztratí přibližně 20 procent výkonu?

…rychlostní zkouška „Autódromo de Léon“, kombinující asfaltový a šotolinový povrch, patří mezi divácky nejatraktivnější v celém mistrovství světa?

…otec mladého jezdce ŠKODA Kalleho Rovanperä, Harri, vyhrál Mexickou rally v roce 2002, když byla ještě kandidátskou soutěží na zařazení do seriálu mistrovství světa?

…ŠKODA do tohoto okamžiku prodala téměř 180 vozů ŠKODA FABIA R5 zákazníkům z celého světa?

/ Zpět na přehled článků

/Související články

Tidemand zakládá vlastní tým

Tidemand zakládá vlastní tým

05.12.2017 19:38

Článek Honza Froněk, WRC

Rychlé hledání
ČSOB Pojišťovna
Nejvýhodnější povinné ručení online. s 10% slevou
Srovnejto.cz - výhodné pojištění vozidel s možností porovnání
Nejlevnější povinné ručení online od největšího poskytovatele online pojištění v ČR - ePojisteni.cz.
Najděte si nejlevnější operativní leasing pro soukromé osoby snadno a rychle.
Kalkulačka povinného ručení - ušetřilo s námi 91 % řidičů, buďte mezi nimi i Vy.

/Crash Tidemand

/ Další video...