English versionDeutsch version
Polska 	zwolnienieMagyar változat
??????? ??????Versión en espa?ol
Rally-Mania.cz

/ Zpět na přehled článků

Za legendárními Škodami 200 RS při Bohemce do Sosnové!

Zařazeno : MMCR1805

Aleš Holakovský, 28.06.2018 17:31
Tisknout článek
Kategorie : Česká rally; zobrazeno : 3579x


U příležitosti výročí prvního startu vozů Škoda 200 RS při Rallye Škoda 1974 a současně výročí 45 let od prvního ročníku Rallye Škoda/Bohemia se na Autodromu v Sosnové u České Lípy představí oba dva dochované originální kusy tohoto unikátního prototypu. 
Za legendárními Škodami 200 RS při Bohemce do Sosnové!
Za legendárními Škodami 200 RS při Bohemce do Sosnové!

Rally Bohemia (do roku 1985 konaná pod názvem Rallye Škoda) a Škoda 200 RS, zakladatelka tradice sportovních modelů Škoda s označením RS, mají společné výročí. Není to náhoda, protože právě přípravy prvního ročníku Rallye Škoda tehdy stavbu prototypů Škoda 180/200 RS iniciovaly.

Z pouhých třech vyrobených kusů (2x 200 RS, 1x 180 RS) se do dnešních dnů dochovaly dva. Motorističtí fanoušci budou mít jedinečnou příležitost vidět obě dvě tyto originální Škody 200 RS v akci při Rally Bohemia v rámci exhibiční jízdy Rally Legend na RZ 8 Gladiator SS Sosnová na Autodromu Sosnová u České Lípy. Kromě toho se oba automobily představí také při slavnostním startu Rally Legend v sobotu ráno před ŠKODA Muzeem v Mladé Boleslavi. První vůz, se kterým soutěžila tovární posádka AZNP Škoda Mladá Boleslav Oldřich Horsák - Ing. Jiří Motal, představí posádka Kafka/Kafka. Druhý originální exemplář Škody 200 RS, se kterým soutěžila kvasinská posádka Ing. Jiří Šedivý - Jiří Janeček, předvede posádka ŠKODA Muzea Krupka/Müller.

Experimentální závodní prototypy Škoda 200 RS, postavené přímo pro rally, vycházely z oblíbeného elegantního sériového kupé Škoda 110 R. Jeho karoserie byla rozšířena, snížena a maximálně odlehčena. Díky použití motoru o objemu 1997 ccm z vývojových prototypů značky Škoda měl vůz výkon 163 k při váze pouhých 805 kg. To dávalo automobilu velmi zajímavý a na tehdejší dobu špičkový poměr váhy a výkonu a umožňovalo dosáhnout rychlosti až 210 km/h. Zajímavosti je i použití převodovky značky Porsche. Ocitujme z dobového tisku z roku 1974 (časopis Automobil), jaké byly stanoveny základní požadavky na vůz Škoda 180/200 RS:
1.    Svým výkonem a jízdními vlastnostmi by měla Škoda RS zajistit úspěšnou reprezentaci značky v náročných soutěžích a umožnit boj o přední místa v absolutní klasifikaci.
2.    Měly by se zachovat základní linie vyráběných modelů.
3.    Jednotlivé součásti i celky by měly být v co nejvyšší míře z domácí produkce a v ostatních případech je třeba připravit řešení postupné náhrady dovážených součástí z domácích zdrojů.

Automobil Škoda 200 RS byl určen pro kategorii prototypů B5 bez nutnosti homologace. Na jeho krátkou kariéru v letech 1974-1975, ukončenou změnou sportovních řádů FIA, proto pak přímo navázala jeho následovnice Škoda 130 RS, která vydobyla v letech 1976-1983 bezpočet domácích titulů a úspěchů na mezinárodních kolbištích jak v rallye, tak i v okruhových disciplínách. Stala se tak sportovně nejúspěšnějším automobilem ze zemí tehdejšího socialistického bloku.

Pořadatelé Rally Bohemia tímto zvou všechny na diváky a milovníky automobilové sportovní historie na sobotní podvečer do Global Assistance Racing Arény v Sosnové u České lípy, kde bude možné pokochat se jízdou těchto unikátních automobilů na vlastní oči.

Všechny potřebné informace k Rally Bohemia 2018 včetně jednotlivých časových harmonogramů naleznete na www.rallybohemia.cz v sekci Dokumenty a Rychlostní zkoušky. Tradičním generálním partnerem soutěže je automobilka ŠKODA AUTO. Akce je realizována za finanční podpory Středočeského kraje.

/ Zpět na přehled článků

/Související články

Informace pro diváky Rally Bohemia

Informace pro diváky Rally Bohemia

27.06.2018 18:10

Článek Aleš Holakovský, Česká rally

45. Rally Bohemia 2018 ve zpětném zrcátku

45. Rally Bohemia 2018 ve zpětném zrcátku

17.07.2018 10:47

Článek Aleš Holakovský, Česká rally

Jakeš a Machů před Bohemia rally

Jakeš a Machů před Bohemia rally

28.06.2018 17:26

Článek TZ - Mirek Jakeš, WRC

Bratři Szejové před Bohemií

Bratři Szejové před Bohemií

28.06.2018 17:38

Článek Szeja Rally Team, Česká rally

Rychlé hledání
ČSOB Pojišťovna
Nejvýhodnější povinné ručení online. s 10% slevou
Srovnejto.cz - výhodné pojištění vozidel s možností porovnání
Nejlevnější povinné ručení online od největšího poskytovatele online pojištění v ČR - ePojisteni.cz.
Najděte si nejlevnější operativní leasing pro soukromé osoby snadno a rychle.
Kalkulačka povinného ručení - ušetřilo s námi 91 % řidičů, buďte mezi nimi i Vy.

/Rzeszowské crashe [VIDEO]

/ Další video...