English versionDeutsch version
Polska 	zwolnienieMagyar változat
??????? ??????Versión en espa?ol
Rally-Mania.cz

/ Zpět na přehled článků

Finská rally: vyhrál Pietarinen s privátně nasazeným vozem ŠKODA

Zařazeno : MS1808

Škoda Motorsport, 30.07.2018 06:46
Tisknout článek
Kategorie : WRC; zobrazeno : 3418x


Během závěrečné části třídenní Finské rally NESTE Rally Finland působil 17letý jezdec ŠKODA Kalle Rovanperä (FIN) se spolujezdcem Jonnem Halttunenem (FIN) jako suverénní vítěz kategorie WRC 2. Bohužel ale během předposlední zkoušky v sobotu zlomil o kámen při brzdění zavěšení levého předního kola. Po opravě přímo na trati mladí Finové stihli ještě dojet na čtvrtém místě.
Finská rally: vyhrál Pietarinen s privátně nasazeným vozem ŠKODA
Finská rally: vyhrál Pietarinen s privátně nasazeným vozem ŠKODA

Při fascinujícím dohánění času vyhráli v kategorii WRC 2 během nedělního kola všechny rychlostní zkoušky, na stupně vítězů jim ale nakonec chybělo pouhých 1,9 sekundy. Rovanperovi týmoví kolegové Ole Christian Veiby/Stig Rune Skjaermœn (N/N) museli po sobotní nehodě odstoupit, působivým výkonem nakonec v kategorii WRC 2 Finské rally zvítězila domácí posádka Eerik Pietarinen/Juhana Raitanen (FIN/FIN) s privátně nasazeným vozem ŠKODA.

Během nedělního kola Finské rally si zákaznická posádka ŠKODA Eerik Pietarinen/Juhana Raitanen udržela vedení v kategorii WRC 2 až do cíle ve městě Jyväskylä. Po čtyřech závěrečných rychlostních zkouškách s celkovou délkou 46 km domácí posádka oslavila největší úspěch své dosavadní závodní kariéry. Nicméně juniorská posádka ŠKODA Kalle Rovanperä se spolujezdcem Jonnem Halttunenem během Finské rally ukázala, že je nejrychlejší posádkou. Současně ale na předposlední sobotní zkoušce předvedla, že dokáže na trati provést i pokročilé servisní úkony. Potom, co posádka trefila kámen ukrytý ve vyjeté koleji v závodní stopě, došlo k poškození zavěšení levého předního kola jejich vozu ŠKODA FABIA R5. Vzdát se ale nepřicházelo pro 17letého finského pilota a jeho spolujezdce v úvahu. Zavěšení kola se jim podařilo přímo na trati provizorně opravit, takže byli schopni na čtvrté pozici dojet do servisní zóny!

Během stejné rychlostní zkoušky číslo 18 jejich týmoví kolegové Ole Christian Veiby/Stig Rune Skjaermœn vyletěli ve vysoké rychlosti z trati. Zásluhou vysokého bezpečnostního standardu vozu ŠKODA FABIA R5 vystoupila dvojice Norů z vozu po několika otočkách přes střechu nezraněna. Během sobotního večera mechanici vůz ŠKODA FABIA R5 Kalle Rovanpery úspěšně opravili, takže se mladý jezdec mohl v neděli ráno vydat na stíhací jízdu s cílem dostat se na stupně vítězů. Během první rychlostní zkoušky dne dokázal na 11 kilometrech být o 15,2 sekundy rychlejší, a zmenšil tak rozdíl na třetího v pořadí, Guse Greensmitha s vozem Ford, na 30,8 sekundy. Na druhé rychlostní zkoušce byl Rovanperä opět nejrychlejší a snížil náskok soupeře před sebou na 24,5 sekundy. Po dojetí této rychlostní zkoušky řekl: „Myslím, že můj odstup je příliš velký. Ale stále se toho může hodně stát.“ Další nejrychlejší čas jej posunul o 13,1 sekundy blíže ke třetímu místu. Ale i když také ve čtvrté rychlostní zkoušce dne byl nejrychlejší, třetího místa kategorie WRC 2 nedosáhl, chybělo mu pouhých 1,9 sekundy!

Zatímco Kalle Rovanperä se spolujezdcem Jonnem Halttunenem zajeli během neděle všechny rychlostní zkoušky v kategorii WRC 2 nejrychleji, celkové vítězství v dané kategorii nakonec slavila aktuálně vedoucí posádka finského mistrovství, jedoucí s privátně nasazeným vozem ŠKODA ve složení Eerik Pietarinen/Juhana Raitanen (FIN/FIN). Je to největší úspěch jejich dosavadní kariéry. Šéf ŠKODA Motorsport Michal Hrabánek Finskou rally komentuje: „Gratuluji místnímu zákaznickému týmu ŠKODA a zejména pak posádce Eerik Pietarinen/Juhana Raitanen k vítězství v kategorii WRC 2 Finské rally. Kalle a Jonne podali fantastický výkon a současně ukázali psychickou odolnost, když se po sobotní nehodě snažili probojovat výše a v posledním kole zajeli všechny nejrychlejší časy!“

Celkové výsledky Finské rally (WRC 2)
1. Pietarinen/Raitanen (FIN/FIN), ŠKODA FABIA R5, 2:45.18,4 h
2. Huttunen/Linnaketo (FIN/FIN), Hyundai i20, +1.06,8 min
3. Greensmith/Parry (GB/GB), Ford Fiesta R5, +2.34,9 min
4. Rovanperä/Halttunen (FIN/FIN), ŠKODA FABIA R5, +2.36,8 min
5. Loubet/Landais (F/F), Hyundai i20, +4.05,0 min

Aktuální pořadí mistrovství světa v kategorii WRC 2 (po 8. ze 13 kol)
1. Tidemand (S), ŠKODA, 93 bodů
2. Kopecký (CZ), ŠKODA, 75 bodů
3. Greensmith (GB), Ford, 55 bodů
4. Veiby (N), ŠKODA, 45 bodů

Číslo dne: 7
Posádky jedoucí s vozy ŠKODA v kategorii WRC 2 letos zvítězily v sedmi z osmi odjetých soutěží mistrovství světa.

/ Zpět na přehled článků

/Související články

Rychlé hledání
ČSOB Pojišťovna
Nejvýhodnější povinné ručení online. s 10% slevou
Srovnejto.cz - výhodné pojištění vozidel s možností porovnání
Nejlevnější povinné ručení online od největšího poskytovatele online pojištění v ČR - ePojisteni.cz.
Najděte si nejlevnější operativní leasing pro soukromé osoby snadno a rychle.
Kalkulačka povinného ručení - ušetřilo s námi 91 % řidičů, buďte mezi nimi i Vy.

/Vítězný Kopecký korunuje trojitý úspěch na domácí Rally B...

/ Další video...