English versionDeutsch version
Polska 	zwolnienieMagyar változat
??????? ??????Versión en espa?ol
Rally-Mania.cz

/ Zpět na přehled článků

Mistr světa Tidemand bude bojovat o vítězství s mladým pilotem ŠKODA Rovanperou

Zařazeno : MS1811, Tidemand, Rovanpera

Škoda Motorsport, 27.09.2018 12:49
Tisknout článek
Kategorie : WRC; zobrazeno : 3675x


Úřadující mistři světa v kategorii WRC 2 Pontus Tidemand/Jonas Andersson (S/S) týmu ŠKODA mají za cíl zopakovat na Britské rallye ve Walesu (4. 10.–7. 10. 2018) své loňské vítězství.
Mistr světa Tidemand bude bojovat o vítězství s mladým pilotem ŠKODA Rovanperou
Mistr světa Tidemand bude bojovat o vítězství s mladým pilotem ŠKODA Rovanperou

Zatímco vedoucí muž kategorie WRC 2 Jan Kopecký vyhrál zatím poslední Tureckou rallye, Pontus Tidemand ze Švédska z ní musel odstoupit, a tím umožnil svému týmovému kolegovi významně zvýšit náskok v celkovém pořadí. Juniorský jezdec týmu ŠKODA Kalle Rovanperä a spolujezdec Jonne Halttunen (FIN/FIN) pojedou ve Walesu již podruhé a budou chtít dosáhnout na příčky nejvyšší.

Na minulé Turecké rallye se proti sobě v sezóně 2018 v kategorii WRC 2 poprvé postavil úřadující mistr světa Pontus Tidemand a mistr České republiky Jan Kopecký. Zatímco Kopecký zde zaznamenal své páté letošní vítězství, Tidemand musel odstoupit. I tak ale tým ŠKODA Motorsport s předstihem vybojoval čtvrtý týmový titul mistra světa kategorie WRC 2 v řadě (podléhá oficiálnímu potvrzení ze strany FIA).

Již na začátku sezóny šéf ŠKODA Motorsport Michal Hrabánek oznámil, že oba tovární jezdci letos pojedou stejný počet soutěží v kategorii WRC 2. Podle tohoto klíče Tidemand pojede ve Walesu svoji letošní šestou soutěž, zatímco číslem šest bude pro Kopeckého Španělská rallye za tři týdny. Pontus Tidemand se tedy bude velmi snažit na Britské rallye zopakovat své loňské vítězství. Ve velšských lesích byl v sezóně 2017 neporazitelný. Hustá mlha a déšť nemohly pravděpodobného mistra světa zastavit před tím, aby v kategorii WRC 2 zajížděl nejrychlejší časy.

Jedním z největších Tidemandových soupeřů bude na Wales Rally GB, jak zní oficiální název britské rallye, juniorský pilot ŠKODA Kalle Rovanperä. Tři dny před startem Britské rallye mladý Fin oslaví své 18. narozeniny. I když měl finský řidičský průkaz vydaný na zvláštní povolení již rok, během posledních 12 měsíců mohl závodit jen v několika zemích. I tak stačil zazářit souhrnem několika nejrychlejší časů například ve Finsku, kdy následně po nehodě skončil na čtvrtém místě. Také na Německé rallye ukázal svoji rychlost, když v kategorii WRC 2 skončil na druhém místě. Nadcházející Britská rallye ve Walesu bude prvním podnikem mistrovství světa, v němž pojede mladý Fin podruhé. A zatímco teenageři jeho věku si obvykle užívají své první jízdy se zcela novým řidičským průkazem, Kalle Rovanperä bude v kategorii WRC 2 jedním z hlavních favoritů rallye.

Britská rallye ve Walesu startuje ve čtvrtek (4. října) v 19 hodin 1,7 kilometru dlouhou rychlostní zkouškou na dostihové dráze Tir Prince. V pátek (5. října) bude na posádky čekat pětice rychlostních zkoušek s celkovou vzdáleností 110,76 km. Nejnáročnějším a nejdelším dnem rallye bude sobota (6. října) s devíti měřenými úseky a 150,24 kilometru. Závěrečná nedělní etapa (7. října) bude měřit 55,64 km. Vítěz vystoupí na stupně vítězů v obci Llandudno přibližně v 15 hodin (místního času).

Věděli jste, že…
…v roce 1932 startovalo v první „Royal Automobile Club Rally“ překvapivých 132 posádek?
…v roce 1960 se rychlostní zkoušky RAC Rally, jak se tehdejší soutěž jmenovala, jely ve velšských lesích, v Lake District a ve známém Kielder Forest?
…v roce 1990 se zde poprvé jely předsoutěžní inspekce trati, obvykle známé jako „recce“, a bylo možné si dělat zápisky? Před rokem 1990 se rychlostní zkoušky jely pouze na základě přibližných informací a spolujezdci se nespoléhali na nic víc než na detailní mapy.
…dříve byla RAC Rally náročnou maratonskou soutěží? Například v roce 1983 měla soutěž celkem 3046 kilometrů s 58 měřenými rychlostními zkouškami s celkovou délkou 844 km. Měřené úseky tehdy zajel vítěz Stig Blomquist (Audi Quattro) za 8 hodin, 50 minut a 28 sekund. Posádka Ladislav Křeček/Bořivoj Motl vyhrála třídu A5 s továrně nasazeným vozem ŠKODA 120 LS, když skončila na celkovém 25. místě.
…do roku 2000 se Britská rallye jako součást mistrovství světa jela v Anglii, Skotsku a Walesu, než se finálně přestěhovala do Walesu?
…se do soutěže vrátí všechny asfaltové zkoušky „Great Orme Llandudno“? Jsou tvořené zatáčkovitými pasážemi a končí na promenádě v obci Llandudno nedaleko od stupňů vítězů.

/ Zpět na přehled článků

/Související články

Nejmladší pilot Fabie R5

Nejmladší pilot Fabie R5

16.06.2016 15:09

Článek Honza Froněk, Ostatní

Tidemand zakládá vlastní tým

Tidemand zakládá vlastní tým

05.12.2017 19:38

Článek Honza Froněk, WRC

Kalle Rovanperä testuje v Polsku [VIDEO]

Kalle Rovanperä testuje v Polsku [VIDEO]

09.05.2018 19:41

Video Honza Froněk, Ostatní

Mladý Rovanpera je blízko dohody s M-Sportem

Mladý Rovanpera je blízko dohody s M-Sportem

09.08.2017 15:24

Článek Honza Froněk, WRC

Kalle Rovanperä vyhrál Rally Bohemia

Kalle Rovanperä vyhrál Rally Bohemia

15.07.2019 09:01

Článek Škoda Motorsport, Česká rally

Rychlé hledání
ČSOB Pojišťovna
Nejvýhodnější povinné ručení online. s 10% slevou
Srovnejto.cz - výhodné pojištění vozidel s možností porovnání
Nejlevnější povinné ručení online od největšího poskytovatele online pojištění v ČR - ePojisteni.cz.
Najděte si nejlevnější operativní leasing pro soukromé osoby snadno a rychle.
Kalkulačka povinného ručení - ušetřilo s námi 91 % řidičů, buďte mezi nimi i Vy.

/Crash Tidemand

/ Další video...