English versionDeutsch version
Polska 	zwolnienieMagyar változat
??????? ??????Versión en espa?ol
Rally-Mania.cz

/ Zpět na přehled článků

FIA zvažuje zavedení virtuálních retardérů

Zařazeno : FIA

Marcela Svobodová, 20.11.2018 19:16
Tisknout článek
Kategorie : WRC; zobrazeno : 2855x


Mezinárodní automobilová federace FIA zvažuje po incidentu v Austrálii zavedení virtuálních retardérů. Andreas Mikkelsen potkal na RZ traktor, který byl opravovat retardér z balíků slámy.
FIA zvažuje zavedení virtuálních retardérů
FIA zvažuje zavedení virtuálních retardérů

Andreas Mikkelsen v Autrálii havaroval po tom, co potkal na trati traktor, který byl opravovat retardér z balíků slámy. Ten před tím rozbořil Jari-Matti Latvala. Někteří lidé z FIA hovoří o zavedení virtuálních retardérů a nápad podporuje i manažer továrního týmu Hyundai Alin Penasse.

"Je to trochu jako omezení rychlosti v boxech při závodech na okruzích," říká Penasse. "Bylo nám řečeno, že na předem dohodnuté a velmi přesné pozici nesmí automobil překročit například 50 km/h. Vozidlo se touto rychlostí pohybuje na určitou vzdálenost a pak zase zrychluje. Pro mě je to mnohem lepší nápad, nenávidím retardéry, způsobují mnoho nehod."

Je zřejmé, že incident s traktorem v Austrálii byl způsoben tím, že pořadatelé nesprávně odhadli, jak dlouho trvá retardér vrátit zpět do původní pozice. "Latvala trefil balík, který zablokoval trať," řekl zdroj webu Motorsport.com. "Pořadatelé na místě se rozhodli vrátit balík zpět za použití traktoru. Mysleli to dobře, měli na to tři minuty. Mikkelsen však příjížděl, když z traktorem zajížděli zpět.

Posádky nechodili daleko pro ostrá slova. "Pro to není žádná omluva, je to pěkně debilní nápad. Někoho to mohlo stát i život. Tohle se nesmí nikdy opakovat," řekl Esapekka Lappi.
 
Zástupce FIA Yves Matton řekl, že si z této situace bere ponaučení a potvrzuje, že virtuální retardéry jsou jednou z možností. "Pořadatel provedl důkladné prošetření okolností kolem tohoto incidentu. Je důležité přesně pochopit, jak této události došlo. Traktor tam byl, aby bylo zajištěno, že trať nebude zablokována posunutým retardérem. Je ale nutná větší koordinace. Pokračujeme v hledání alternativních řešení snižování rychlosti. Jedním z nich je virtuální retardér," dodal Matton.


Zdroj: motorsport.com


/ Zpět na přehled článků

/Související články

Směle do českého finále

Směle do českého finále

14.08.2019 12:00

Článek Tomáš Vaněk, Česká rally

Rychlé hledání
ČSOB Pojišťovna
Nejvýhodnější povinné ručení online. s 10% slevou
Srovnejto.cz - výhodné pojištění vozidel s možností porovnání
Nejlevnější povinné ručení online od největšího poskytovatele online pojištění v ČR - ePojisteni.cz.
Najděte si nejlevnější operativní leasing pro soukromé osoby snadno a rychle.
Kalkulačka povinného ručení - ušetřilo s námi 91 % řidičů, buďte mezi nimi i Vy.

/První test Fiatu 124 Abarth R-GT [VIDEO]

/ Další video...