English versionDeutsch version
Polska 	zwolnienieMagyar változat
??????? ??????Versión en espa?ol
Rally-Mania.cz

/ Zpět na přehled článků

38. ročník KOWAX Valašská Rally ValMez zná vítěze

Zařazeno : MMCR1901

Tomáš Plachý, 01.04.2019 09:01
Tisknout článek
Kategorie : Česká rally; zobrazeno : 1662x


Vítězná série Škody Fabia R5 a posádky Jan Kopecký – Pavel Dresler pokračuje! Od své premiéry v dubnu 2015 tovární posádka na domácí půdě nenašla přemožitele a zvýšila počet vítězství v řadě na 23!
38. ročník KOWAX Valašská Rally ValMez zná vítěze
38. ročník KOWAX Valašská Rally ValMez zná vítěze

„Bylo to perfektní!“ radoval se v cíli Kopecký. „Všechno nám vyšlo od začátku až do konce, a navíc to všechno přikrášlilo počasí. Jen je škoda, že se do souboje o vítězství nedokázali zapojit i Pech a Koči. Mohlo to být zajímavější,“ konstatoval tovární pilot týmu Škoda Motorsport. „Ve výsledku to sice vypadá velmi jednoduše, ale v sobotu to ještě bylo dost těsné a rozdíl nebyl velký,“ přidává se Pavel Dresler. „My jsme měli o kousek navrch. V neděli nevím, jestli Honza trošku víc přidal, nebo jestli kluci zpomalili, ale ten náskok jsme trochu natáhli a užili jsme si to.“ Pro Kopeckého s Dreslerem to je už třetí vítězství na Valašce v řadě vykročení za obhajobou dalšího mistrovského titulu.

Stejně jako v sobotu i v neděli pokračoval krásný souboj o druhé místo a zároveň o vítězství v druhém soutěžním dnu slovenského mistráku mezi Vaškem Pechem (Ford Fiesta R5) a Martinem Kočim (Škoda Fabia R5). Kluci si to dnes nedarovali a nejdříve to vypadalo, že navrch dnes bude mít Košičan. Po druhé sekci zvýšil svůj náskok už téměř na tři vteřiny, což v souboji o desetiny vypadalo skutečně slibně. Třináctá rychlostní zkouška však tento pikantní souboj o slovenské body rozhodla. „Už když jsme opouštěli servisní zónu, tak jsme zjistili, že máme nějaký technický problém. Auto špatně zatáčelo,“ nebylo moc do řeči Martinu Kočimu v cíli soutěže, když se propadl nakonec na celkové čtvrté místo a ve slovenském šampionátu dokonce skončil v druhém soutěžním dni na pátém místě!

Jak už to bývá, tak z problému jednoho profitují další. Tentokrát se radoval nejvíc Filip Mareš (Škoda Fabia R5), kterého to v absolutním pořadí zaslouženě vyneslo na třetí místo a sedmadvacetiletý jezdec se mohl radovat ze svého prvního pódiového umístění. „Pokud odhlédnu od excelentního výkonu Kopeckého, tak několik papírově silnějších soupeřů jsme nechávali za sebou a v budoucnosti bychom rádi navázali na tento výkon a přiblížili se výkonnostně Vašku Pechovi,“ usmíval se spokojeně v cíli Mareš, kterého konstantní výkon bez chyb zaslouženě odměnil cennými body.

Smůlu měl tentokrát i Jan Černý (Škoda Fabia R5). „Závěr nám na Valašce nějak nevychází,“ zklamaně konstatoval Černý, který i před dvěma lety také v závěru přišel kvůli technickým problémům o druhé místo. Co se stalo tentokrát? „Už na první RZ jsme dostali defekt a potom se k tomu na přejezdu přidaly problémy s řazením,“ vysvětlil Honza Černý, který nakonec skončil na sedmém místě.

V ostře sledované třídě 3 se rozhořel boj za domácím Jaroslavem Pešlem (Mitsubishi Lancer), který perfektně využil výhodu znalosti tratě a kontroloval vedení prakticky po dobu celého víkendu. „V úvodu Petr Hrobský proletěl retardér a dostal penalizaci. Ale myslím si, že bychom jinak bojovali o každou vteřinu až do konce,“ bilancoval Pešl, který bude mít zítra 39 let. V zoufalé honičce za ním zaostali Hrobský, Matěna i Konečný. Poslední dva zabojovali o vítězství ve slovenském šampionátu, když včera vyhrál Konečný před Matěnou a dnes si pozice (a body) prohodili. Oba však podali velmi pěkný výkon a pokud bude Matěna startovat i v dalších slovenských soutěžích, tak to vypadá na pěkný souboj.

Než se přesuneme k nižším třídám, tak se ještě podívejme na slovenský šampionát. Stejně jako včera i dnes získal nejvíc bodů Václav Pech, který si tak zavzpomínal na své mistrovské slovenské roky. „Kdyby se nám takto dařilo i na Hustopečích, tak bychom asi zvažovali i další starty na Slovensku. Zatím je však předčasně o tom uvažovat,“ nechal se slyšet plzeňský závodník. Po problémech Kočiho skončil dnes nakonec druhý Grzegorz Grzyb (Škoda Fabia R5). „Po včerejších problémech v úvodě jsme dnes začali líp. Na Martina a Vaška jsme sice nestačili, ale jeli jsme své tempo,“ přiznal Polák startující za slovenský tým Rufa Sport. Rozumná taktika ho nakonec vynesla na druhé místo. Třetí skončil Ondřej Bisaha (Ford Fiesta R5), kterého během víkendu trápili technické problémy. Vyrovnal se však s nimi statečně a ke včerejšímu čtvrtému místu přidal ještě cennější pódiové body.

Zajímavé bylo sledovat zkušeného Jozefa Béreše jun., který se po několika letech vrátil do kokpitu nejlepší dostupné techniky. Jeho první start (vlastně také první kilometry) se Škodou Fabia R5 si však vybraly svou daň. „Musím si zvyknout na novou techniku, která si žádá úplně jiný způsob jízdy. Navíc jsme dnes měli dva pomalé defekty a podle toho nakonec vypadal i náš výsledek,“ smutně konstatoval pětinásobný absolutní mistr Slovenska.

Zmíníme také, že v silně obsazené třídě 6 dlouho vedl Matěj Kamenec z nedalekého Zubří. V závěru soutěže však havaroval a cenné body přenechal posádce René Dohnal a Roman Švec na Peugeotu 208. Slovenskou třídu 6 vyhrál dnes zkušený Martin Koiš (Ford Fiesta R2T).

Na závěr můžeme konstatovat, že 38. ročník KOWAX Valašská rally ValMez 2019 se bezpochyby vydařil. Kvalitně zorganizovanou soutěž v ideálních soutěžních podmínkách si pochvalovaly všechny posádky a vícero z nich přiznalo, že sem rádi za rok přijedou znovu. Nashledanou v roce 2020, při 39. ročníku.

/ Zpět na přehled článků

/Související články

Šestadvacet vozů R5 na startu Valašky

Šestadvacet vozů R5 na startu Valašky

21.03.2019 08:58

Článek Tomáš Plachý, Česká rally

Nová jména v Peugeot Rally Cupu

Nová jména v Peugeot Rally Cupu

21.03.2019 09:02

Článek Radka Matthey, Česká rally

Rychlé hledání
ČSOB Pojišťovna
Nejvýhodnější povinné ručení online. s 10% slevou
Srovnejto.cz - výhodné pojištění vozidel s možností porovnání
Nejlevnější povinné ručení online od největšího poskytovatele online pojištění v ČR - ePojisteni.cz.
Najděte si nejlevnější operativní leasing pro soukromé osoby snadno a rychle.
Kalkulačka povinného ručení - ušetřilo s námi 91 % řidičů, buďte mezi nimi i Vy.

/Shrnutí 13. etapy

/ Další video...