English versionDeutsch version
Polska 	zwolnienieMagyar változat
??????? ??????Versión en espa?ol
Rally-Mania.cz

/ Zpět na přehled článků

Kalle Rovanperä vyhrál Rally Bohemia

Zařazeno : Rovanpera

Škoda Motorsport, 15.07.2019 09:01
Tisknout článek
Kategorie : Česká rally; zobrazeno : 3114x


Tovární posádka ŠKODA ve složení Kalle Rovanperä (FIN) a Jonne Halttunen (FIN)se Rally Bohemia letos zúčastnila poprvé. Nicméně ani malá znalost tratí pátého kola Mistrovství České republiky je nezastavila před vítězstvím za volantem vozu ŠKODA FABIA R5 evo.
Kalle Rovanperä vyhrál Rally Bohemia
Kalle Rovanperä vyhrál Rally Bohemia

Úřadující mistři České republiky, Jan Kopecký (CZ) a jeho spolujezdec Pavel Dresler (CZ), bojovali se svými finskými týmovými kolegy srdnatě, avšak nakonec se museli spokojit s druhým místem. I tak ale byla posádka Kopecký/Dresler nejlépe umístěna mezi těmi, jež sbíraly body do mistrovství republiky. Vzhledem k tomu, že si připsala maximální počet bodů, posunula se do čela celkové klasifikace. Jan Černý s privátně nasazeným vozem ŠKODA, který byl po první etapě na prvním místě, nakonec dojel na třetí pozici.

Již od startu byla Rally Bohemia z pohledu volby pneumatik loterií. Předpověď, ale také samotné počasí se po celou dobu neustále měnily a volba správné směsi tak byla jako pohled do křišťálové koule. Během pátečního shakedownu byl k vidění mix všech možných druhů počasí od intenzivního deště až po jasnou oblohu, obvyklý spíše v dubnu. Úvodní dvě rychlostní zkoušky na Autodromu Sosnová se jely na suchu, nicméně v okolí pršelo a přišly dokonce i lokální bouřky. Před tisícovkami nadšených diváků rallye vyhráli Jan Kopecký a Pavel Dresler s vozem ŠKODA FABIA R5 evo úvodní dvě zkoušky, a dostali se tak před své soupeře Jana Černého s Petrem Černohorským, jedoucími s privátně nasazeným vozem ŠKODA.

V sobotu ráno bylo slunečno a v ulicích Mladé Boleslavi zajel před davy fanoušků nejrychlejší čas Kalle Rovanperä, který se tím posunul na druhé místo. Zásadní ale byla volba pneumatik během nadcházejícího servisu. Následovalo totiž pět rychlostních zkoušek bez možnosti výměny pneumatik. Úřadující mistr České republiky Jan Kopecký zvolil měkké pneumatiky do deště, a jak později poznamenal, nebyl to ideální výběr: „Povrch byl mnohem sušší, než předpovídala předpověď, takže jsme ztratili mnoho cenného času.“ Jeho týmový kolega Kalle Rovanperä zvolil na svém voze kombinaci slicků na pravém předním a levém zadním kole a dvojici „mokrých“ pneumatik ve zbývajících rozích vozu. Na následujících pěti rychlostních zkouškách zaznamenal tři nejrychlejší časy. Dostal se tak do průběžného vedení.

Také odpoledne se střídaly lokální přeháňky a slunce. Na jedenácté rychlostní zkoušce téměř každá posádka na vedoucích místech zaznamenala defekt pravého předního kola. Zatímco Rovanperä tím ztratil téměř minutu, Jan Černý měl štěstí a dostal se do vedení. Také Jana Kopeckého postihl defekt, nicméně ztratil při něm méně času než jeho týmový kolega. „Možná jsem mohl jet na prázdné pneumatice rychleji, nechtěl jsem ale poškodit vůz,“ řekl Rovanperä. Na konci první etapy byl ve vedení Černý před Rovanperou a Kopeckým.

Během slunečné neděle podaly obě tovární posádky ŠKODA mimořádný výkon. Již na první rychlostní zkoušce se Rovanperä vrátil do vedení. Na další se na druhé místo posunul Jan Kopecký. Od tohoto okamžiku dojely obě posádky velmi rychlou a bezchybnou jízdou do cíle a zajistily tak před tisícovkami zaměstnanců ŠKODA v Mladé Boleslavi pro českou značku dvojité vítězství. Protože Kalle Rovanperä a Jonne Halttunen nebyli zapsáni do Mistrovství České republiky, i přes svoji výhru nebrali žádné body, maximum bodů do národního šampionátu si tak připsala posádka Jan Kopecký a Pavel Dresler. Před posledním kolem mistrovství České republiky – Barum Czech Rally Zlín – je tak česká tovární posádka ŠKODA na prvním místě celkového pořadí. Předchozí vedoucí muž Mistrovství České republiky, Filip Mareš jedoucí s privátně nasazeným vozem ŠKODA, v neděli ráno minul jeden z brzdných bodů, dostal se mimo trať a s poškozeným chladičem nemohl pokračovat v soutěži. Tovární posádky ŠKODA na stupních vítězů tak doplnil Jan Černý s privátně nasazeným vozem domácí značky.

Manažer týmu ŠKODA Motorsport Pavel Hortek byl na stupních vítězů v Mladé Boleslavi z výsledku nadšený: „Jsme rádi, že naše nová ŠKODA FABIA R5 evo opět fungovala bez potíží a Kalle, Jonne, Jan a Pavel si dojeli pro třetí dvojité vítězství pro ŠKODA Motorsport po dvou předchozích úspěších v mistrovství světa v Portugalsku a na Sardinii v Itálii. Musím také vzdát poctu Janovi, který takticky chytře následoval týmové pokyny, a tím si dojel pro průběžné vedení v celkové klasifikaci Mistrovství České republiky.“

Celkové výsledky Rally Bohemia (MČR)
1. Rovanperä/Halttunen (FIN/FIN), ŠKODA FABIA R5 evo, 1.37:27,2 h
2. Kopecký/Dresler (CZ/CZ), ŠKODA FABIA R5 evo, +19,7 s
3. Černý/Černohorský (CZ/CZ), ŠKODA FABIA R5, +1:09,1 min
4. Wagner/Stein (A/D), ŠKODA FABIA R5, +2:42,3 min
5. Štajf/Havelková (CZ/CZ), VW Polo GTI R5, +3:07,7 min

Číslo dne: 17
Na Rally Bohemia vyhrál Kalle Rovanperä 11 rychlostních zkoušek, Jan Kopecký byl nejrychlejší šestkrát. Celkově tak tovární posádky ŠKODA zajely nejrychlejší časy na 17 z 20 rychlostních zkoušek Rally Bohemia.

/ Zpět na přehled článků

/Související články

Kalle Rovanperä testuje v Polsku [VIDEO]

Kalle Rovanperä testuje v Polsku [VIDEO]

09.05.2018 19:41

Video Honza Froněk, Ostatní

Mladý Rovanpera je blízko dohody s M-Sportem

Mladý Rovanpera je blízko dohody s M-Sportem

09.08.2017 15:24

Článek Honza Froněk, WRC

Kalle Rovanperä vyhrál Rally Bohemia

Kalle Rovanperä vyhrál Rally Bohemia

15.07.2019 09:01

Článek Škoda Motorsport, Česká rally

Rovanperä: Švédská rallye je pro mě nová

Rovanperä: Švédská rallye je pro mě nová

12.02.2019 15:44

Článek Škoda Motorsport, WRC

Kalle Rovanperä chce domácí soutěž vyhrát

Kalle Rovanperä chce domácí soutěž vyhrát

30.07.2019 18:56

Článek Škoda Motorsport, WRC

Rychlé hledání
ČSOB Pojišťovna
Nejvýhodnější povinné ručení online. s 10% slevou
Srovnejto.cz - výhodné pojištění vozidel s možností porovnání
Nejlevnější povinné ručení online od největšího poskytovatele online pojištění v ČR - ePojisteni.cz.
Najděte si nejlevnější operativní leasing pro soukromé osoby snadno a rychle.
Kalkulačka povinného ručení - ušetřilo s námi 91 % řidičů, buďte mezi nimi i Vy.

/Kalle Rovaperä skončil v Argentině v kotrmelcích [2xVIDEO]

/ Další video...