English versionDeutsch version
Polska 	zwolnienieMagyar változat
??????? ??????Versión en espa?ol
Rally-Mania.cz

/ Zpět na přehled článků

Cílevědomě k republikovému pódiu

Zařazeno : Štajf

Tomáš Vaněk, 15.07.2019 18:53
Tisknout článek
Kategorie : Česká rally; zobrazeno : 261x


Posádka Racing 21 Klokočka Volkswagen týmu Vojtěch Štajf a Veronika Havelková skončila na pátém místě v celkovém pořadí letošního 46. ročníku Rally Bohemia. Zároveň si tým odváží další cenné body za třetí místo v hodnocení Mistrovství České republiky. Dokončení zatím všech soutěží domácího šampionátu prokazuje mimo jiné vysokou spolehlivost soutěžního vozu Volkswagen Polo GTI R5. 
Cílevědomě k republikovému pódiu
Cílevědomě k republikovému pódiu

Tradiční soutěž českého šampionátu Rally Bohemia prošla v letošním ročníku významnými změnami, zejména v nové koncepci většího počtu kratších rychlostních zkoušek, v některých případech zcela nových či historicky známých. Soutěž měla dvacet měřených úseků s celkovou délkou 160 kilometrů a jezdci hodnotili jejich výběr v okolí Jablonce nad Nisou a Turnova velmi pozitivně. Velkou výzvou pro všechny soutěžící pak bylo i silně proměnlivé počasí, které střídalo sucho s vydatnými dešti na většině úseků. To bylo důvodem havárií některých zkušených posádek, zejména v nedělním závěru soutěže.       

Rally Bohemia odstartovala v pátek ještě za sucha pouze dvěma rychlostními zkouškami na Autodromu Sosnová u České lípy. Vojtěch Štajf byl po jejich absolvování na šestém místě a shodou okolností tak ctil své startovní číslo. Druhý den se však naplnila avizovaná předpověď počasí a jeho náhlá proměna se odehrála v sobotu hned několikrát. Dosažené časy mezi desítkou nejrychlejších posádek korespondovaly s více či méně správnou volbou pneumatik pro dané podmínky na trati. Stejně jako mnoho soupeřů se však ani posádka Štajf – Havelková nevyhnula pomalému defektu pneumatiky a časové ztrátě v RZ 11. Celková osmá pozice v závěru dne tak byla za dané situace výkonnostním maximem posádky týmu Racing 21. „Rally Bohemia je léta výsadou zdejšího silného mladoboleslavského továrního týmu, ale my s Veronikou musíme k této soutěži se silnou konkurencí přistupovat i takticky. Jsme už ve druhé polovině sezóny českého šampionátu a naším cílem je skončit letos do pátého místa absolutně. Vedle zrychlování vozu Polo GTI R5 je pro nás důležité hlídat celkovou situaci v domácím seriálu a přizpůsobovat tomu určitou strategii. Konkrétně tady sledujeme výkony našich nejvážnějších konkurentů Mirka Jakeše a Jana Dohnala,“ zdůraznil po první etapě Vojtěch Štajf a dodal: „Důsledky náhlé změny počasí se projevily už na shakedownu a na mokru najeté kilometry s tímto autem zatím bohužel nemám. Cítím stále určité rezervy v nastavení pro mokrý povrch, na něm musíme ještě zapracovat. Moc mě mrzí ten dnešní pomalý defekt, ale na stejném místě se to přihodilo téměř kompletní špičce celkového pořadí. Na vině prý byla obnažená odtoková roura u kraje cesty. Ale stalo se a já nechci nic riskovat, takže uvidíme zítra.“

A zatímco sobota proběhla bez vážnějších problémů u většiny posádek, nedělní dopoledne se stalo vlivem havárií osudným i pro některé kvalitní posádky. Dosažené časy Vojtěcha Štajfa v rychlostních zkouškách se, po vzoru minulých soutěží, opět zlepšily k hranici první pětice nejrychlejších. To potvrzovalo nejen důsledné naplňování již zmíněné strategie vůči konkurenci, ale posunulo nakonec posádku týmu Racing 21 v cíli soutěže na páté místo celkové klasifikace. Současně si Štajf s Havelkovou připíší cenné body za třetí místo do hodnocení MČR. „Byla to nesmírně obtížná soutěž novými úseky tratě i zdejším nevyzpytatelným počasím. Často jsme kombinovali směsi pneumatik, které bych za normální situace nikdy nedával k sobě. I proto se nám dnes stalo, že jsme jeli zrovna nejdelší zkoušku soutěže v lijáku na suchých pneumatikách a úspěšné zdolání erzety bylo pouze o maximální sebekázni udržet auto na silnici a nikam nespadnout. Máme radost i ze spolehlivosti auta, které naši mechanici tradičně skvěle na soutěž připravili. Velký dík patří i našim špionům, kteří odvedli po celou dobu soutěže neuvěřitelný kus práce a neumím si tady představit jízdu bez jejich pomoci. I v hodnocení druhé etapy jsme za sebou udrželi Mirka Jakeše, což nám pomůže v bodovém hodnocení celé sezóny. Dojeli jsme s Polem zatím všechny soutěže a nyní je tak naše situace v šampionátu mnohem lepší. Teď už se těšíme na brzký start v italském Římě na závodě mistrovství Evropy, což je vlastně průprava na Barum Rally,“ zhodnotil soutěž jezdec Vojtěch Štajf.           
          
Soutěž Rally Bohemia krátce zhodnotila i navigátorka Veronika Havelková: „Máme s Vojtou velkou radost, protože se nám Bohemka povedla. První kilometry druhého průjezdu dnešní nejdelší erzety byly při silném dešti opravdovou zkouškou koncentrace a měli jsme co dělat, abychom zůstali s autem na silnici. Dopadlo to ale dobře, a tak odjíždím z Boleslavi velmi spokojená.“

Dalším startem posádky Štajf – Havelková je o příštím víkendu pátý podnik seriálu FIA ERC – soutěž Rally di Roma Capitale.    

/ Zpět na přehled článků

/Související články

Vojtěch Štajf: R5 je velkou výzvou

Vojtěch Štajf: R5 je velkou výzvou

30.03.2016 18:40

Článek Libor Hlisnikovský, Česká rally

Štajf otevřel účast v MERC druhým místem

Štajf otevřel účast v MERC druhým místem

30.04.2018 07:42

Článek Tomáš Vaněk, WRC

Racing-Mania.cz

Reprezentant Štajf se chystá na jih

12.05.2011 14:16

Článek Karel Špaček, Ostatní

Hustopeče: Štajf se chystá do vinic

Hustopeče: Štajf se chystá do vinic

16.06.2016 10:11

Článek Libor Hlisnikovský, Česká rally

Racing-Mania.cz

Štajf za polárním kruhem uspěl

30.01.2012 01:03

Článek Karel Špaček, Ostatní

Rychlé hledání
ČSOB Pojišťovna
Nejvýhodnější povinné ručení online. s 10% slevou
Srovnejto.cz - výhodné pojištění vozidel s možností porovnání
Nejlevnější povinné ručení online od největšího poskytovatele online pojištění v ČR - ePojisteni.cz.
Najděte si nejlevnější operativní leasing pro soukromé osoby snadno a rychle.
Kalkulačka povinného ručení - ušetřilo s námi 91 % řidičů, buďte mezi nimi i Vy.

/Jak může dopadnout špatné couvání...

/ Další video...