English versionDeutsch version
Polska 	zwolnienieMagyar változat
??????? ??????Versión en espa?ol
Rally-Mania.cz

/ Zpět na přehled článků

Řím jako den a noc

Zařazeno : Štajf

Tomáš Vaněk, 24.07.2019 20:43
Tisknout článek
Kategorie : ME; zobrazeno : 1035x


Posádka Racing 21 Klokočka Volkswagen týmu Vojtěch Štajf a Veronika Havelková, reprezentující v letošním seriálu Mistrovství Evropy ACCR Czech rally team, skončila na jedenáctém místě v celkovém pořadí Rally di Roma Capitale, pátého podniku kontinentálního šampionátu.
Řím jako den a noc
Řím jako den a noc

 V klasifikaci FIA ERC získala posádka při svém zdejším premiérovém startu další bod do průběžného pořadí za desáté místo. Velmi obtížná soutěž prověřila posádku zejména v první etapě.

Italská metropole přivítala o uplynulém víkendu více než šedesát soutěžních dvojic na startu Rally di Roma Capitale. Ve dvou dnech velmi náročné soutěže absolvovali soutěžící šestnáct rychlostních zkoušek o celkové délce 200 kilometrů. Soutěž, jejíž trať byla tradičně situována do hornaté krajiny na jihovýchod od Říma, je známa náročnými úseky se specifickým asfaltovým povrchem, kde dokonalá znalost tohoto prostředí je obrovskou výhodou.

Vojtěch Štajf s Veronikou Havelkovou, reprezentující tým Autoklubu ČR na evropské scéně, zde startovali poprvé ve své kariéře a museli se tak spolehnout na rozpis pouze ze dvou tréninkových průjezdů v seznamovacích jízdách. I z toho důvodů zvolili pro úvodní část soutěže tomu odpovídající méně agresivní tempo. Přesto se Vojtěch Štajf nevyvaroval drobných jezdeckých chyb, znamenajících časovou ztrátu, ale mnohem více promluvily do výsledku první etapy Rally di Roma Capitale defekty pneumatik na jeho soutěžním voze Polo GTI R5. „Tušili jsme, že tahle soutěž pro nás bude náročná a naše domněnky se v sobotu naplnily beze zbytku. Udělal jsem několik chyb v pomalých zatáčkách, včetně dvojích hodin ve vracečkách. Bylo evidentní, že i když náš rozpis z tréninku byl z devadesáti procent povedený, těch zbývajících deset úplně nesedělo. Zároveň se tu střídaly tři typy asfaltu, z nichž jeden byl výrazně klouzavější než ty zbylé dva, a na některých místech se tak velmi obtížně odhadovala přilnavost zejména na brzdy, protože se právě asfalt mnohdy měnil několikrát během rychlostní zkoušky. V takovou chvíli jsme se nemohli měřit se soupeři, kteří měli rozpis z předešlého ročníku. S Veronikou jsme v začátku hledali i správný rytmus čtení na této specifické trati,“ hodnotil úvod soutěže jezdec Vojtěch Štajf a dodal: „Mnohem větší problém nám ale způsobily defekty pneumatik v druhém průjezdu, kde jsme plánovali zrychlení a zúročení zkušeností z první sekce. Ve čtvrté rychlostní zkoušce jsme nejprve prorazili levé přední kolo o kámen vytažený do stopy některým ze soupeřů před námi a museli na něm absolvovat celých 11 kilometrů členité trati, další pomalý defekt přišel hned na další zkoušce, kde jsme po prázdném pravém předním kole jeli pět kilometrů. Na poslední sobotní zkoušce jsme pak trochu poškodili vůz o strom v příkopě, kam jsme spadli. V tu dobu jsme už byli bez rezervního kola, přitom poslední zkouška měla téměř 22 kilometrů se spoustou rozbitých úseků a následný přejezd do servisu pak měřil celých 70 kilometrů. Za této situace jsme byli opravdu rádi, že jsme vůbec dorazili do cíle první etapy.“

Mechanici týmu Racing 21 poté vůz pečlivě zkontrolovali a připravili na zbylých deset nedělních rychlostních zkoušek. A právě druhá, méně problematická, etapa soutěže dala naopak posádce Štajf – Havelková prostor k celkovému zrychlení a následnému posunu celkovým pořadím o čtyři příčky výše. Celkově 11. místo v cíli znamenalo současně bodový zisk za umístění v top 10 klasifikace FIA ERC. „Bylo to jako den a noc. V neděli bylo vše úplně jinak. Sedělo nám nastavení auta a my jsme se tak s Veronikou dokázali dostávat v erzetách časově do desítky nejrychlejších s minimálním odstupem. V cíli jsme se tak mohli upřímně radovat z našeho umístění i proto, že jsme zatím dokončili s vozem Polo GTI R5 všechny letošní soutěže, což rovněž svědčí o spolehlivosti našeho vozu. Každopádně Rally di Roma Capitale byla pro nás opravdu velkou zkušeností. Jsme rádi, že se tady dařilo i ostatním českým posádkám v hodnocení Poháru národů,“ řekl v cíli spokojený Vojtěch Štajf.                         

Dalším startem posádky Štajf – Havelková je srpnová Barum Czech Rally Zlín 2019, poslední soutěž domácího šampionátu a zároveň šestý podnik seriálu FIA ERC.

/ Zpět na přehled článků

/Související články

Vojtěch Štajf: R5 je velkou výzvou

Vojtěch Štajf: R5 je velkou výzvou

30.03.2016 18:40

Článek Libor Hlisnikovský, Česká rally

Štajf otevřel účast v MERC druhým místem

Štajf otevřel účast v MERC druhým místem

30.04.2018 07:42

Článek Tomáš Vaněk, WRC

Racing-Mania.cz

Reprezentant Štajf se chystá na jih

12.05.2011 14:16

Článek Karel Špaček, Ostatní

Hustopeče: Štajf se chystá do vinic

Hustopeče: Štajf se chystá do vinic

16.06.2016 10:11

Článek Libor Hlisnikovský, Česká rally

Racing-Mania.cz

Štajf za polárním kruhem uspěl

30.01.2012 01:03

Článek Karel Špaček, Ostatní

Rychlé hledání
ČSOB Pojišťovna
Nejvýhodnější povinné ručení online. s 10% slevou
Srovnejto.cz - výhodné pojištění vozidel s možností porovnání
Nejlevnější povinné ručení online od největšího poskytovatele online pojištění v ČR - ePojisteni.cz.
Najděte si nejlevnější operativní leasing pro soukromé osoby snadno a rychle.
Kalkulačka povinného ručení - ušetřilo s námi 91 % řidičů, buďte mezi nimi i Vy.

/Jubileum oslaveno s Fabií R5 v top 5

/ Další video...