English versionDeutsch version
Polska 	zwolnienieMagyar változat
??????? ??????Versión en espa?ol
Rally-Mania.cz

/ Zpět na přehled článků

Účastníky XTG ADAM Cupu čeká vrchol sezony

Zařazeno : Opel

Tomáš Plachý, 14.08.2019 11:53
Tisknout článek
Kategorie : Česká rally; zobrazeno : 1397x


Barum Czech Rally Zlín ve dnech 16. – 18. 8. nebude jen jedním z vrcholů seriálů ERC a MČR, ale také nejprestižnějším podnikem v kalendáři XTG ADAM Cupu 2019.
Účastníky XTG ADAM Cupu čeká vrchol sezony
Účastníky XTG ADAM Cupu čeká vrchol sezony

Pátý pohárový závod slibuje extrémní závodění a očekávaná náročnost závodu se mírně podepsala i na počtu účastníků, neboť promotérovi se na závod přihlásilo sedm dvojic. I to je však o jednu více než v loňském roce.

Do pohárového hodnocení budou započítány výsledky páteční a sobotní části 49. ročníku zlínského závodu, přesněji časy z devíti rychlostních zkoušek (na pěti úsecích) o celkové délce více než 116 km. Posádky se už v pátek představí fanouškům na městské speciálce v ulicích Baťovského areálu ve Zlíně, v sobotu je čekají klasické testy - Březová, Semetín, Halenkovice a Kostelany. Lze očekávat, že kromě nočního průjezdu zlínskou speciálkou absolvují posádky za tmy i druhé průjezdy testů Halenkovice a Kostelany.

Loni pokořilo nástrahy zlínské trati pět dvojic, z nich se však letos pravidelně objevují v pohárovém klání jen David Štefan (loni 2.) a Tomáš Arnošt (loni 4.). Skladba rychlostních zkoušek první etapy proti loňsku doznala zásadních změn, a tak pro většinu pohárového pole reálně půjde o nový závod, kdy bude rozhodovat tvorba rozpisu (jen na dva průjezdy!) a optimální souhra posádek.

V pohárovém hodnocení jsou po čtyřech odjetých závodech karty jasně rozdány. Hořkost porážky ještě neokusila valašská dvojice Dominik Stříteský – Jan Mikulík. A rozhodně na tomto faktu nehodlají nic měnit. „Na Barumku se hodně těšíme, je to pro nás, dá se říct, domácí závod. Očekávám, že všechny rychlostní zkoušky budou zábavné, každá z nich pak unikátní a hlavně každá bude hodně zrádná. Pokusíme se opět předvést to nejlepší, co umíme a uvidíme, jestli si s námi pohraje počasí jako loni,“ říká před startem devatenáctiletý Dominik Stříteský.

Podobné pocity má i nejbližší konkurent David Štefan. Do kokpitu ADAMa se na Barumku vrací Ondřej Vichtora, posádka je přihlášena k celému závodu „Když už tam budeme, byla by škoda odjet jen část Barumky,“ naznačuje plány středočeský jezdec.

Poprvé směřuje do Zlína i polský tandem Szymon Žarlok – Krzysztof Pietruszka. Jejich výkony lze určitě charakterizovat jako více než solidní, o čemž svědčí i průběžná druhá příčka v hodnocení XTG ADAM Cupu 2019.

 „To, že jsme se rozhodli startovat v ADAM Cupu, nám přineslo zdaleka nejnáročnější sezonu dosavadní kariéry. Pro nováčky to nebylo nic snadného, ale na druhou stranu to byla motivace se zlepšovat, s týmem neustále tvrdě pracovat. Automobilové rally jsou však u vás úžasné. Nejen kvůli obtížnosti a obsazení, ale hlavně kvůli atmosféře. A díky firmě Kubala a všem našim dalším partnerům se nyní můžeme zúčastnit jedinečného dobrodružství, jak lze nazvat Barum Czech Rally. Jedná se o kultovní podnik pro české posádky i fanoušky. V minulosti ve Zlíně závodilo i mnoho polských dvojic a bude skvělé, se mezi ně nyní zařadit. Jsem si však vědom důležitosti závodu pro vývoj v poháru. Každý bod bude na konci sezony důležitý a k Barumce budeme s tímto vědomím přistupovat. Na extrémně těžkých zkouškách bude velmi snadné udělat chybu,“ komentuje start ve Zlíně polský jezdec.

Po Pačejově si naordinoval dovolenou a odpočinek Tomáš Arnošt. Jeho navigátor Jan Nešpor loni dovedl k třetí pohárové příčce Martina Baďuru, takže společně mohou vytvořit silný tandem, který může prohánět favority.

V pozměněné sestavě se ve Zlíně představí i tým Jana Pilaře. Romana Švece, jenž pojede s Reném Dohnalem, vystřídá na pozici spolujezdce Michal Cibulka.

„S Michalem pojedeme jen sobotní etapu. Barumka je pro mě jedna velká neznámá. S tratí jsem se částečně seznamoval z loňských on-boardů a bude to obrovská výzva. Co se týče umístění, budu spokojen, když za sebou udržíme Tomáše Arnošta a skvělé by bylo mít za sebou i Szymona Žarloka. Na co se neskutečně těším, to je páteční speciálka v ulicích Zlína. Tamní atmosféru jsem zažil jako divák a nemůžu se dočkat, až ji zažiji jako závodník. To bude něco,“ věří Jan Pilař.

Pro Michala Koláře s Davidem Uhříčkem bude mít Barum Rally přívlastek domácí. Loňskou premiéru zastavila havárie na Rajnochovicích (letos v harmonogramu chybí).

„Na Barumku se těším jako malý kluk. Je doma, závod beru jako vrchol sezony, kdo by se netěšil. Městská rychlostka je fantastická a loňská atmosféra byla neuvěřitelná. Také letos jsou v harmonogramu krásné erzety, každá má své kouzlo a některé pojedeme vůbec poprvé. V plánu máme jet celou Barumku a chceme si ji od startu až do cíle užít. Tak snad se to podaří. Jen bych se přimlouval za to, aby bylo na Barumku hezké počasí a ne podmínky, které panovaly loni. Ale uvidíme, jak nakonec bude, neboť to bude pro všechny stejné. Teď už jen s chutí vyrazit vstříc erzetám,“ těší se Michal Kolář.

Na startu pak nebude chybět jeden člen loňské vítězné posádky, spolujezdec Martina Vopatřila Karel Voltner. Ten usedne vedle zlínského nováčka Filipa Ocelky.

„Na Barum rally jsem se chodil dívat už jako malý kluk a vždy doufal, že ji jednou pojedu. Proto se na Barumku nesmírně těším. Nakonec jsme se i díky podpoře sponzorů rozhodli jet celou soutěž, za což všem moc děkuju. Barum rally pro mě bude zase o sbírání zkušeností, s cílem dále se zlepšovat. Důležité pro mě bude neublížit autu a maximálně si užít každý kilometr až do cíle,“ věří Filip Ocelka.

Průběžné pořadí XTG ADAM Cupu 2019 (4/7, zápočet šest výsledků ze sedmi):
1. Stříteský 100, 2. Žarlok 70, 3. Štefan 60, 4. Pilař 46, 5. Arnošt 44, 6. Kolář 44, 7. Dvořák 30, 8. Petráš 22, 9. Brtníček 20, 10. Klvaňa 14, 11. Ocelka 14, 12. Šimánek 8

/ Zpět na přehled článků

/Související články

Opel Corsa R5 v roce 2016

Opel Corsa R5 v roce 2016

11.02.2015 11:38

Článek Honza Froněk, ME

Racing-Mania.cz

Opel se vrací do rally

21.11.2012 13:47

Článek Honza Froněk, ME

Rychlé hledání
ČSOB Pojišťovna
Nejvýhodnější povinné ručení online. s 10% slevou
Srovnejto.cz - výhodné pojištění vozidel s možností porovnání
Nejlevnější povinné ručení online od největšího poskytovatele online pojištění v ČR - ePojisteni.cz.
Najděte si nejlevnější operativní leasing pro soukromé osoby snadno a rychle.
Kalkulačka povinného ručení - ušetřilo s námi 91 % řidičů, buďte mezi nimi i Vy.

/Opel by měl v Portugalsku představit speciál R5 [+VIDEO]

/ Další video...