Druhou půli dnešního programu Japonské rally si soutěžní posádky moc neužily. Do cíle RZ 6 dorazilo pouze šest vozů, pro ostatní byla zrušena. Následující sedmá vložka byla vyškrtnuta z harmonogramu již včera a poslední klasický test dne pořadatelé odvolali po těžké nehodě Francoise Duvala.
Na soutěžící tak čekal pouze dvojí průjezd diváckou speciálkou v Sapporo dómu, který měl být pro jezdce pouze nutnou a nudnou záležitostí. Ovšem místní pořadatelé měli zřejmě v úmyslu si s elitami světové rally nepěkně zažertovat, posuďte sami:
"Nedostali jsme po RZ9 nazpět jízdní výkaz, nevím co se děje. Nikdo nemluví anglicky. Fakt dobré," postěžoval si v cíli dne Sébastien Loeb. Podobně se vyjádřil i Chris Atkinson: "Je tu pěkný chaos s jízdními výkazy." I Jari-Matti Latvala nevyšel ze speciálky bez úhony: "Nerozumím tomu, nedostali jsme správný čas. Je to opravdu divná situace." Naopak Mikko Hirvonena potrápila technika: "Na prvním průjezdu jsem dostal defekt, ale stihl jsem to pak vyměnit."
Právě Hirvonen zajel oba krátké testy nejrychleji a do zítřejšího dne bude nastupovat jako první s náskokem 26.2 sekundy na Jari-Mattiho Latvalu a 30.6 sekundy na Sébastiena Loeba. Ten ale může jet relativně v klidu, tato pozice mu stačí. Čtvrtý za ním je pak Chris Atkinson, který na pilota Citroënu ztrácí přes půl minuty.
Nakonec se organizátorům podařilo dát časy dohromady, povracet jízdní výkazy a zvěřejnit pořadí po pátečním dni.
Výsledky Japonské rally po první etapě:
1. HIRVONEN/LEHTINEN (FORD Focus WRC) 42:40.8 min
2. LATVALA/ANTTILA (FORD Focus WRC) + 26.2 s
3. LOEB/ELENA (CITROËN C4 WRC) + 30.6 s
4. ATKINSON/PREVOT (SUBARU Impreza WRC) + 1:00.9 min
5. SOLBERG P./MILLS (SUBARU Impreza WRC) + 1:02.0 min
6. WILSON/MARTIN (FORD Focus WRC) + 1:11.2 min
7. ANDERSSON/ANDERSSON (SUZUKI SX4 WRC) + 1:11.6 min
8. GARDEMEISTER/TUOMINEN (SUZUKI SX4 WRC) + 1:36.8 min
Foto: Citroën Sport
Miloš Rybář