English versionDeutsch version
Polska 	zwolnienieMagyar változat
??????? ??????Versión en espa?ol
Rally-Mania.cz

/ Zpět na přehled článků

Kypr - Ford absolvoval rozsáhlé testy na Sardinii

Zařazeno : MS0903

26.02.2009 12:48
Tisknout článek
Kategorie : WRC; zobrazeno : 3195x


Tovární tým Fordu v minulých dnech absolvoval jedno z největších testování ve své historii. Posádky Mikko Hirvonen - Jarmo Lehtinen a Jari-Matti Latvala - Miikka Anttila strávili na Sardinii přípravou na Kyperskou rally rovných šest dní.
Mistrovství světa v automobilových soutěžích 2009 bude pokračovat ve dnech 12. až 15. března třetí soutěží na Kypru. Tým Fordu absolvoval před touto soutěží rozsáhlé testování na Sardinii na tratích v okolí Cagliari. Každý z jezdců týmu strávil za volantem testovacího Fordu Focusu RS WRC celé tři dny. Důvodem tak dlouhého testu je změna, k níž letos přistoupili kyperští pořadatelé. První etapa jejich soutěže se totiž pojede na asfaltu, zatímco ve zbývajících dvou se bude závodit na šotolinových tratích. Podle pravidel budou muset týmy všechny tři dny rally absolvovat s vozy nastavenými na šotolinu. Hlavním cílem testu bylo nalezení správného nastavení, proto měl vůz nižší světlou výšku (podobně jako na asfaltu) a tvrdší nastavení tlumičů. Jako první testoval vůz na asfaltu Jari-Matti Latvala: "Byl to velmi dobrý test a já jsem spokojený s jeho výsledky. Měl jsem možnost testovat vůz jak na suchém, tak na vlhkém asfaltu, protože ve čtvrtek odpoledne pršelo. Hodně to pak klouzalo v místech, kde jsem řezal zatáčky, ale i na Kypru může pršet, takže to pro m byla dobrá zkušenost. Zjistil jsem, že musím brzdit mnohem dřív, protože šotolinové pneumatiky nemají na asfaltu takovou přilnavost a vůz je osazen menšími brzdami. Musíte jet také velmi čistou stopou a být opravdu precizní. Bude to náročné na brzdy, ale pneumatiky vydržely. Na asfaltu jsme ujeli okolo 240 kilometrů." "Na šotolině jsme najezdili přibližně 370 km na dvou velmi rozdílných úsecích. Jeden byl hodně rozbitý a charakterem se podobal Řecku, druhý byl hodně pomalý a technický a více se podobal kyperským tratím. Věřím, že jsme našli na Kypr dobré nastavení," uzavírá Latvala. Mikko Hirvonen tentokrát testoval jako druhý. "Byl to pro nás vážně dobrý test. Teploty na Sardinii sice asi nebyly tak vysoké, jako by měly být na Kypru, ale všechno dopadlo skutečně dobře. Povzbuzující bylo, že pneumatiky Pirelli fungovaly na asfaltových cestách velmi dobře," popisuje Mikko Hirvonen. "Není to sice zrovna hezké svezení, ale bude to nová výzva pro všechny. Bude zajímavé sledovat, jak rychlí všichni budeme v první etapě. Bude to náročné na brzdy našich vozů, ale cítím, že jsme udělali maximum, abychom se na to připravili. Celkem jsme během tří dnů ujeli 650 kilometrů, z toho asi 430 km na poměrně rozbitých a klikatých šotolinových cestách. Na druhém úseku jsme jezdili před dvěma lety a tentokrát jsme byli o hodně rychlejší. Je příjemné vidět, o kolik se zlepšujeme. Skutečně se těším na to, co nás za dva týdny čeká."

Video - šotolina:


Video - asfalt:


Kyperská rally, třetí podnik mistrovství světa v rally 2009 slavnostně odstartuje v Limassolu ve čtvrtek 12. března. Do první rychlostní zkoušky odstartují posádky v pátek 9:23 hod. Zdroj & foto: BP Ford Abu Dhabi WRT ZdeněkZ

/ Zpět na přehled článků

/Související články

Rychlé hledání
ČSOB Pojišťovna
Nejvýhodnější povinné ručení online. s 10% slevou
Srovnejto.cz - výhodné pojištění vozidel s možností porovnání
Nejlevnější povinné ručení online od největšího poskytovatele online pojištění v ČR - ePojisteni.cz.
Najděte si nejlevnější operativní leasing pro soukromé osoby snadno a rychle.
Kalkulačka povinného ručení - ušetřilo s námi 91 % řidičů, buďte mezi nimi i Vy.

/Monte - Shakedown dobře připravil posádky, výsledky ale n...

/ Další video...