English versionDeutsch version
Polska 	zwolnienieMagyar változat
??????? ??????Versión en espa?ol
Rally-Mania.cz

/ Zpět na přehled článků

Jirka Havelka : Kart byl pro mne velkou neznámou

Zařazeno : Jiří Havelka kartcross autocross rallycross

David Jeřábek, 16.03.2011 17:18
Tisknout článek
Kategorie : Ostatní; zobrazeno : 24727x


Jirka Havelka se v loňském roce zúčastnil kompletního seriálu Mascom Cup2010 pořádaného v rámci MMČR v autocrossu. Závodů se zúčastnil s novinkou na naších autocrossových tratích, Kartcrossem.
Ilustrační foto
Ilustrační foto
V celkovém hodnocení Mascom cupu2010 obsadil krásné druhé místo a připsal si vítězství na dvou tratích, v Přibicích a Sedlčanech..Krom domácích tratích se Jirka podíval i do Itálie, kde na trati v Maggiore změřil své síly s místními borci…..

Jirko, první sezóna s Kartem, první závod a těžká trať v Sosnové.. s čím jsi šel do závodu?
"Abych pravdu řekl, na první závod jsem se jel jen svést ale že tam dojedu druhý to bych opravdu nehádal. Měli jsme vlastně jen karburátorový motor, a tak jsem doufal aspoň v nějaké svezení a tak druhé místo předčilo mé očekávání."
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Jaký jsi vůbec měl před sezónou plán?
"No právě, chtěl jsem jet jen pár závodů v okolí (Poříčí nad Sázavou) a po tomto výsledku a po přesvědčování Romana Kalvody abych si vyzkoušel všechny tratě, jsem nakonec odjel celý Mascom cup."

Vůz do Kartcrossu se dá koupit nebo pronajmout, jakou cestou jsi se vydal ty ?
"Já jsem se rozhodl Karta koupit jako skládačku. S Romanem jsme kamarádi dlouho a podařilo se mu mě přesvědčit, že tyhle závody budou o relativně levném a hlavně pěkném svezení. Sice jsem mu nejprve nevěřil ale když mi Roman nabídl možnost koupit Karta jako stavebnici a postupně si ho stavět, šel jsem do toho."

Pokud chápu dobře, tak jsi neměl žádnou zkušenost se závodním autem?
"Ne, ne neměl, byla to pro mě velká neznámá. Poprvé jsem v Kartu seděl na testování v Homolce a strašně mě to chytlo.. když potom přišla možnost postavit si vůz sám, šel jsem do toho."

I přesto se Ti povedlo vyhrát dva závody, z mého pohledu na nejhorších tratích, v Přibicích a Sedlčanech, čím to?
"No do Přibic, protože jsem věděl, že tam nebude Roman Polák, jsem jel s tím, že tam chci vyhrát. Sice mi nevyšel moc start ale dalo se tam dobře předjíždět a povedlo se mi vyhrát. V Sedlčanech se mi povedlo trefit skvěle start a vyrazil jsem tak na těžkou trať jako první, protože to, co jsme tam dostávali za nálože bláta, to jsem nezažil. Je těžké držet volant, řadit, převíjet pásku v brýlích a ještě se soustředit, takže jsem byl rád, že jsem byl v první zatáčce ve vedení."
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Když koukám na tvé výsledky, dojel jsi v každém závodu na nejhůře třetím místě, zazlobila Tě vůbec technika?
"Musím říct, že to co mi Roman Kalvoda říkal, že Kart je auto, co vydrží vlastně všechno a je postavené tak, aby do něho člověk necpal peníze, tak měl pravdu. Na motor jsme za celou sezónu vůbec nešáhli a dělal jsme jen drobné úpravy na pedálech. Dá se říct, že den před závody jsme doplnili olej, auto umyli a jeli jsme se svést :-) "

V loňském roce jsi se i podíval do Maggiory, bylo to hodně jiné, než závody „doma“?
"Tak určitě, v Itálii mohou upravovat výkony motorů a dokonce, co jsem koukal, byl jsem jediný s karburátorem… a při mé smůle jsem se dostal v první rozjížďce do velké schrumáže, ze které jsem se dále moc neprobojoval a v dalších rozjížďkách jsem startoval ze zadních pozic, takže taky nic moc… Finále mi uteklo o dvě místa takže smolný víkend."

Letošní rok by mělo být na startu okolo 18 kartcrossu, nebude mezi nimi však Roman Polák, který bude vůz pronajímat, logicky jsi největším favoritem na titul…
"No většinou to bývá tak, že jeden rival odpadne a hned několik přibude.. takže je to těžké. Každopádně máme nový motor (karburátor vystřídala stříkačka), takže bych chtěl zkusit pravidelně dojíždět s novým motorem a sbírat body."
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Která trať ze seriálu Mascom cup se Ti líbila nejvíc a kterou by jsi mohl s klidem duše vypustit ?
"Já, protože jsem jel na každé trati poprvé, musím říct že každá trať pro mě byla vyjímečnou a na každé trati mi aspoň kousek seděl. Nejvíc mi ale sedí domácí trať v Poříčí. Moje oblíbenost souvisí s upraveností povrchu, s počasím ….ale všechny tratě jsou krásné…"

Takže 10.4 v Sosnové naviděnou… ?
"Určitě, pokud s nic nestane, tak se tam ukážu. Osobně mi asfalt až zas tak moc nesedí a hlína a celkově autocross je mému srdíčku bližší. Spíše v Sosnové okouknu konkurenci :-) a v Nové Pace se teprve uvidí co a jak bude…."

/ Zpět na přehled článků

/Související články

Racing-Mania.cz

Navštivte nový server - rallycross.cz !!!

30.04.2010 14:13

Článek Markéta Ouhrabková, Ostatní

Loeb: Rallycross WRC nikdy nenahradí

Loeb: Rallycross WRC nikdy nenahradí

12.05.2016 15:17

Článek Honza Froněk, Ostatní

Rychlé hledání
ČSOB Pojišťovna
Nejvýhodnější povinné ručení online. s 10% slevou
Srovnejto.cz - výhodné pojištění vozidel s možností porovnání
Nejlevnější povinné ručení online od největšího poskytovatele online pojištění v ČR - ePojisteni.cz.
Najděte si nejlevnější operativní leasing pro soukromé osoby snadno a rychle.
Kalkulačka povinného ručení - ušetřilo s námi 91 % řidičů, buďte mezi nimi i Vy.

/Crash Thierryho Neuvilla [2x VIDEO]

/ Další video...