Zařazeno : RXAmerika

Karel Lacina, 17.08.2011 06:39
Tisknout článek
Kategorie : Ostatní; zobrazeno : 5409x

Letos se poprvé uskutečnilo regulérní americké mistrovství v rallycrossu. V kalendáři byly naplánované čtyři soutěžní víkendy, kdy jezdci sbírali body za každý den zvlášt.
Američané si nedělali těžkou hlavu s rozdělováním jednotlivých divizí a jednoduše vypsali kategorie 4WD a 2WD. Protože poslední srpnový víkend se konal v Los Angeles závěrečný dvojzávod přinášíme zde stručné shrnutí kompletní sezony.

Zatímco při stavbě tratí se musí pořadatelé ještě hodně učit, co se týká startovního pole zde je konkurence velice kvalitní a nabitá. Již první závod v Irwindale naznačil trend rallycrosových závodů v USA, když nechyběla různá přemostění a hlavně gigantický skok, kdy auta skákala na křížení přes sebe a docházelo k mnoha situacím při kterých tuhla krev v žilách. Švéd Andrea Ericsson, kterému se v americe evidentně líbí přivezl svůj kompletní tým, který byl také hlavním favoritem. S jeho Fiestami se představili úspěšný jezdec z ME Tanner Foust a rally legenda Marcus Gronholm, který také bez problému před svým týmovým kolegou zvítězil a započal svoji cestu za titulem. Nechyběli další evropští soutěžící, s další Fiestou skončil pátý švédský talent Pontus Tidemand a sedmý brit Marcus Dodd na novém Hyundai Veloster T16 4x4, jehož týmový kolega, veterán Rhys Millen skončil těsně pod stupni vítězů jako čtvrtý. V kategorii 2WD neměla konkurenci značka Mazda, když zvítězil Matthew Johnson s RX8 před Randy Zimmerem s RX5.

Druhý podnik ve Snoqualmie Gronholm vynechal a bez výraznějších problémů zde zvítězil Foust čímž se dostal do čela celkového hodnocení. Druhý skončil Michael Jernberg s Fabií a třetí Ericsson. Poměrně ve velkém množství zde startovala skupina amerických soutěžáků s Lancery a Imprezami, kterým vévodil Dave Mirra před Josephem Burkem a Jimmym Keenym. Ve dvoukolkách tentokrát vyškolil domácí jezdce další švéd Mikael Ericsson na jehož rychlé Porsche 911 GT3 nikdo neměl.

Asi nejkvalitnější konkurence přijela na třetí závod v Pikes Peaku. Znovu zde zvítězil Marcus Gronholm, díky čemuž se posunul do čela on neboť Foustovi se tentokrát moc nedařilo a skončil až šestý. Ze svým Subaru za jehož volantem získal letošní americký rallyový titul se zde představil brit David Higgins a hned z toho bylo výborné druhé místo. Další třetí místo na své konto připsal nenápadný francouz Stephane Verdier také s Imprezou. Do Pikes Peaku přijel i další z britských rallycrosařů Liam Doran, ale ten zde žádnou díru do světa neudělal a obsadil až desátou pozici i když je pravda, že nepilotoval svůj tradiční Citroen C4, ale místní Imprezu WRX. Dvoukolky opět ovládl Ericsson s Porsche.

Poslední závod se jel v rámci X Games a proto nechyběli takové hvězdy jako Ken Block nebo Travis Pastrana. Blockovi šlo tradičně spíše o show než o body a skončil až 13, Pastrana naopak podal pěkný výkon a bral čtvrté místo. Opět se postavil na start Doran, už s C4, ale ani to mu nepomohlo k výraznějšímu úspěchu a odjížděl s osmým místem. Vítězem se stal premiérově startující Brian Deegan s Fiestou, ale důležitější bylo, že Gronholm podlehl Foustovi a to znamenalo, že první mistrovský titul zůstal doma na americkém kontinentu.

1. Tanner Foust Ford Fiesta Mk7 T16 4x4 Super 15 17 17 20+1 20 11+2 13 17+1 134
2. Marcus Grönholm Ford Fiesta Mk7 T16 4x4 Super 20 20 -- -- 17 20+2 17 15+1 112
10. Jimmy Keeney Subaru Impreza GD WRX STI Limited 8 0 9 9 2 3 9 7 47

Kategorie 2WD už nebyla na posledním závodě vypsána a tak si mistrovský titul mohl vychutnat švédský host Mikael Eriksson, který nasbíral o dva body více než domácí Dilon Van way s Focusem, za jehož volantem absolvoval několik sezon v americkém soutěžním šampionátu.