English versionDeutsch version
Polska 	zwolnienieMagyar változat
??????? ??????Versión en espa?ol
Rally-Mania.cz

/ Zpět na přehled článků

Rallycrossový průlet

Zařazeno : RXprulet

Karel Lacina, 21.09.2011 07:55
Tisknout článek
Kategorie : Ostatní; zobrazeno : 7373x


Uplynulý víkend byl bohatý na rallycrossové národní šampionáty a odjel se i jeden zónový podnik. Celkem sedm závodů shrnuje v průletu Karel Lacina.
Foto: rallycross.com
Foto: rallycross.com
RALLYCROSS

ZÓNA SEVERNÍ EVROPY
Zóna severní Evropy měla na programu předposlední závod v norském Momarkenu, na trati, která hostila i závod mistrovství Evropy. Jezdcům z pobaltských republik, kteří objíždí komplet všechny zonové závody tak přibyla silná konkurence domácích jezdců, kteří byli hodně vidět.

V divizi 1600 si se všemi soupeři poradil ve finále nejlépe Robin Bakke Andersen s Corsou, který porazil vedoucího jezdce celkové klasifikace Vaidase Navickase pilotujícího Škodu Fabii a Vainiuse Zulyse s Polem. Zulys je zatím třetí s šestibodovým odstupem od druhého dána Sorena Mortensena, který v Norsku nebodoval a díky tomu se mu Zulys vzdálil na 11 bodů. I v divizi 2000 dominovali domácí, bez problémů si pro zlato dojel Erik Svartas s BMW M3 a upevnil si náskok na čele průběžné klasifikace na 10 bodů před Janisem Berkisem, jenž dovedl svoji Fiestu RWD do cíle až na šestém místě a protože jeho hlavní konkurent Martins Porietis dojel před ním jako čtvrtý snížil svoji ztrátu na 5 bodů. Skandinávští jezdci opanovali také divizi Open, kde ve finále nestartoval nikdo z první trojice klasifikace NEZ. Zvítězil Terje Morstad s BMW M3 před Petterem Paulsenem na dalším bavoráku, celkově vede další nor Ola Froshaug se 45 body, druhý Ilgonis Krumins má 31. Vyvrcholením programu byla divize 4WD, kde svým soupeřům hned od startu odjel Svein Roger Andersen s Volvem C30 T20 4x4 a v klidu si dojel pro zlatý věnec. Za jeho zády však zuřil boj estoncem Ojou s Lancerem a Norkou Camillou Antonsen ve kterém šlo i o celkové pořadí. Antonsen zkusila několik útoků, ale před Oju se nedostala a ten díky tomu získal dvoubodový náskok v průběžném pořadí právě před Antonsen.

Foto: rallycross.com
Foto: rallycross.com

FRANCIE
Francouzský šampionát pokračoval v Chatillon sur Colmont a hlavním tahákem zde byl start Herve Knapicka se zbrusu novým Citroenem DS3. Vůz prokázal velký potenciál, ale trpí ještě dětskými nemocemi, díky nimž se Knapick skončil za branami finálové jízdy.

Jediná divize, kde už je před posledními závody jasno je čtyřka. Yvonnick Jagu s Audi A3 si druhým místem ve finálové jízdě pojistil letošní titul, když už má 141 bodů a nemůže být předstižen. Jediného přemožitele zde našel v Marcu Pouderouxovi s Peugeotem 306, který ale v celkovém hodnocení na čelních pozicích nefiguruje. Suverén minulých sezon v divizi 3 Marc Morize s 207 to letos rozhodně nemá jednoduché o čemž svědčí až třetí místo ve finále kde zvítězil Laurent Jacquinet s Fiestou před Christophe Saunoisem s Corollou, který je hlavní Morizův pronásledovatel a zaostává o 20 bodů. V divizi 1A udělal další krok za titulem David Olivier na jehož Twingo soupeři nestačili díky čemuž má 148 bodů a protože závod se vůbec nevydařil druhému Laurentu Chartrainovi se Saxem, který dojel až šestý má na něho Olivier k dobru již 14 bodů. V divizi 1 má zřejmě titul už jistý Samuel Peu, který ale zde nebodoval a soupeři se mu opět o něco přiblížili. Zvítězil Gaetan Serazin s 207 před Jerome Grossetem Janinem s Cliem a právě tito dva se perou o druhé místo, kde Serazin ztrácí na svého soka jeden bod. Předposlední závod se pojede za čtrnáct dní v Essay.

Foto: rallycross.com
Foto: rallycross.com

BELGIE
Na tradičním okruhu v Maasmechelenu se utkali i belgičtí jezdci o mistrovské body, když zde společně s nimi bojovali ve svém šampionátu i němci.

Národní skupina Supernationals je po celý rok velice vyrovnaná a nejinak tomu bylo i o víkendu. Za titulem zřejmě míří Steven Maris s Volvem 242, a druhým místem opět o něco zvýšil náskok na svého bratra Luca, který má manko 11 bodů. Naopak vítěznou finálovou jízdou se na Luca dotáhl na rozdíl jednoho bodu Kristof Bex a ještě to bude hodně zajímavé. V divizi Touringcars je zřejmě už rozhodnuto protože účastník ME Koen Pauwels se svojí Fiestou navýšil svým vítězstvím svůj náskok na čele na druhého Holanďana Mandyho Kasse na 24 bodů, což by pro něho už neměl být problém udržet. A podobná situace je i v S1600 kde Davy Van Den Branden s C2 má náskok sice jen 12 bodů, ale ani druhý Snoeijers a třetí Remans na něho mít nebudou což dokázal i tento víkend přesvědčivou výhrou před Andym Martinem. V divizi Supercars mají šanci na titul ještě dva jezdci a nedokončenou finálovou rozjížďkou si situaci hodně zkomplikoval Jochen Coox s Fabií, kterému stříbrný Patrick van Mechelen s Imprezou odskočil na sedm bodů a bude hodně těžké s tím něco ještě dělat. Jasným vítězem se stal s italskou licencí startující Jos Kuypers se svojí novou Fiestou, který však v bitvě o titul nefiguruje.

Foto: rallycross.com
Foto: rallycross.com

NĚMECKO
Stejně jako Belgičané i němci závodili o víkendu v Maasmechelenu, kde se sešla poměrně početná enkláva jezdců ve všech mistrovských třídách aby bojovala o body v předposledním mistrovském závodě.

V Supernationals si dojel pro zlatý věnec Jan Philipp Kappler s Golfem, ale podstatnější pro celkový vývoj bylo druhé místo Hanse Kirchhofa s Porsche 911 a třetí Jense Barkhoffa s dalším Golfem, protože celkově vede Kirchhof o pouhé tři body před Barkhoffem a i třetí Sven Grupe je ještě v dohledu. V divizi Super1600 i v Supercars je situace naprosto totožná, když bez jediného zaváhání prochází sezonou Rolf Volland s Fabií ve slabší divizi a Rene Munnich s další Fabií v silnější divizi, kteří vyhráli zatím všechny dosavadní závody a protože němci klasifikují tyto dvě divize společně jsou oba se sto body na prvním místě před třetím Berndem Wilhelmem s Focusem, který je nejlepší se zbytku pole a má 70 bodů.

Foto: rallycross.com
Foto: rallycross.com

ANGLIE
Britští jezdci si to rozdali o body na okruhu Knockhill nedaleko skotského Dumferline, kde je trat součástí klasického silničního okruhu.

V divizi Hot Hatch se sešla velmi slabá konkurence, když na start se postavili jen tři jezdci. Znovu vyhrál stejně jako ve všech předešlých závodech irský jezdec Michael Duke s Peugeotem 106, který vede s 205 body před i zde druhým Russellem Simpsonem s C2, který má bodů 163. V poháru BMW Mini se ve finále sešli pouze dva hlavní favorité a své třetí letošní vítězství vydřel Kris Hudson před svým bratrem Keiferem a stejné pořadí je i celkově kde je mezi nimi rozdíl 13 bodů. V druhém poháru tentokrát Suzuki Swift Sport zdolal své soupeře Dave Bellerby a pojistil svoji vedoucí pozici o 35 bodů před Tony Lynchem, který skončil třetí, druhým místem dosáhl svého letošního nejlepšího umístění Chris Mullen, celkově sedmý. V národní skupině Supernational letos poprvé vyhrál Michael Boak s Audi TT a dostal se před Patricka Ryana, který skončil třetí, na bronzový post s tříbodovým náskokem a naopak se 14ti bodovou ztrátou na ve finále stříbrného Ashley Simpsona. Nejvyrovnanější situace je mezi Supercars. Po tvrdé bitvě projel jako vítěz cílem Julian Godfrey s Fiestou následovaný Davidem Binksem se stejným vozem a stejné je i celkové pořadí kde Godfrey díky výhře zvýšil svoje vedení o další tři body na 167 proti 152 Binkse. Po jediných dvou startech, které oba proměnil ve vítězství se letos potřetí představil Kevin Procter s Focusem, ale tentokrát na vítěznou dvojici nestačil a dojel jako třetí.

Rallycrossový průlet
Rallycrossový průlet

PORTUGALSKO
Montalegre přivítalo jezdce, kteří měli zájem o další příděl mistrovských bodů v závěrečném závodě letošní sezony.

V divizi 8 jezdilo po celou finálovou rozjížďku téměř celé pole v těsném kontaktu a až v závěrečných metrech strhl vítězství na svoji stranu Pedro Ribeiro s Fordem Puma před Rafaelem Lobatem s Toyotou Starlet. Lobato se s velkým náskokem stal mistrem. To v silnější divizi 5 nebylo o vítězi pochyb po celý průběh závěrečné jízdy, když hned po startu odjel Bruno Lima s Citroenem AX Sport a úspěšně dotáhl svoji snahu až do cíle. Druhá Ana Matos s Mitsubishi Colt přijela s 13 s odstupem. Ještě větší převahu prokázal v divizi 2 Joao Sousa s Peugeotem 306 Maxi na kterého žádný ze soupeřů neměl a druhý Rui Raposo s Opelem Kadett si přivezl 22 s oblož. V královské divizi 1 odstartovaly pouze dva vozy, které spolu ale po celou jízdu tvrdě bojovali a šťastnější byl v cíli Rui Sirgado se speciálem Peugeot 306 Turbo, který porazil Pedra Matose s Citroenem Xsara WRC, kterému to však stačilo k zisku mistrovského titulu.

Foto: duen.hu
Foto: duen.hu

MAĎARSKO
Okruh Kakucs Ring hostil další podnik maďarského mistrovství, které se také pomalu ale jistě blíží ke svému konci.

Nejtěžší bitvy s řadou karambolů se tradičně odehrávají mezi jezdci, kteří soupeří o maďarský pohár. V Kakucsi byl bezkonkurenční Gyula Lajos s Golfem, který hladce prošel sítem rozjížděk a svůj skvělý výkon korunoval finálovým triumfem před Bruno Csirmazem s Hondou Civic. Ve skupině Supernational jsme měly zastoupení i my, když se přijeli do Maďarska svézt Roman Častoral a Tomáš Hurt, kteří svoji konkurenci náležitě vyškolili a obsadili ve finále první dvě místa před dvojicí Poláků Kabaczynskim a Starobratem, z domácích byl nejlepší pátý Adam Ujházy s Corsou. V divizi S1600 projel cílem jako vítěz s velkým náskokem Zsolt Orszag s Ignisem, když druhé místo vyválčil ze souboje trojice jezdců Gabor Majerszky se Swiftem. V Supercars prošel rozjížďkami jako nůž máslem Zoltán Harsanyi s Lancerem EVO V a ve finále svedl velkou bitvu s rallyovým specialistou Csabou Spitzmullerem s modernější EVO VIII, třetí dojel také s EVO VIII startující Zoltán Vass a posledním v cíli byl několikanásobný maďarský mistr Peter Kotan letos pilotující Ford Escort.

/ Zpět na přehled článků

/Související články

Racing-Mania.cz

Rallycrossový průlet

02.09.2011 08:31

Článek Karel Lacina, Ostatní

Racing-Mania.cz

Rallycrossový průlet

07.09.2011 09:20

Článek Karel Lacina, Ostatní

Racing-Mania.cz

Rallycrossový průlet

15.09.2011 08:20

Článek Karel Lacina, Mistrovství Evropy

Racing-Mania.cz

Rallycrossový průlet

21.09.2011 07:55

Článek Karel Lacina, Ostatní

Rychlé hledání
ČSOB Pojišťovna
Nejvýhodnější povinné ručení online. s 10% slevou
Srovnejto.cz - výhodné pojištění vozidel s možností porovnání
Nejlevnější povinné ručení online od největšího poskytovatele online pojištění v ČR - ePojisteni.cz.
Najděte si nejlevnější operativní leasing pro soukromé osoby snadno a rychle.
Kalkulačka povinného ručení - ušetřilo s námi 91 % řidičů, buďte mezi nimi i Vy.

/5.etapa Martina Macíka

/ Další video...