English versionDeutsch version
Polska 	zwolnienieMagyar változat
??????? ??????Versión en espa?ol
Rally-Mania.cz

/ Zpět na přehled článků

Poškozené zavěšení kola srazilo Prokopa s Tománkem ze slibné pozice

Zařazeno : MS1113

CFNT, 12.11.2011 01:31
Tisknout článek
Kategorie : WRC; zobrazeno : 3743x


Stačila chvilková ztráta koncentrace. Zlomek vteřiny, kdy se myšlenky jezdce nevěnovaly jen a pouze co-pilotovu diktátu a ovládání rallyového speciálu WRC.
Poškozené zavěšení kola srazilo Prokopa s Tománkem ze slibné pozice
Poškozené zavěšení kola srazilo Prokopa s Tománkem ze slibné pozice
A stroj, který se ještě před chvílí hnal v plném tempu uklouzaným velšským lesem, stál bezmocně mimo trať s poškozeným zavěšením levého zadního kola, bez šance dokončit páteční etapu Rally Wales GB. Páteční etapa pro Martina Prokopa s Janem Tománkem a jejich Ford Fiesta WRC RS skončila.

„Na okamžik jsem zapřemýšlel nad tím, že auto jede o trošku míň, že možná malinko ztrácí výkon. Možná proto jsem byl v pravé zatáčce širší. Jinde by to možná šlo vybojovat, tady byl ale za příkopem jakýsi potok a malá skála. A skála, ta neuhne….,“ líčí Martin Prokop důvody svého odstoupení na 6.RZ svého premiérového startu s vozem kategorie WRC.

„Je to opravdu velká škoda,“ dodal Quirin Muller, manažer Czech Ford National Teamu. „Podle dat z vozu došlo k nárazu v pouze čtyřicetikilometrové rychlosti. Něco takového většinou nemá nijak fatální následky, tentokrát byla ale veškerá energie koncentrovaná zřejmě do jednoho bodu a vzalo za své nejen kompletní zavěšení, brzdy, ale dokonce byl poškozen i zadní diferenciál… Pokud jsme chtěli pojmout Wales Rally jako náročný test, tak pro mechaniky, kteří auto v servisu dali dohromady, to platilo stoprocentně,“ oceňuje výkon týmu.

Odstoupení bylo o to mrzutější, že česká dvojice zdaleka nepůsobila jako frekventant “ wrc autoškoly“. Před osudnou rychlostní zkouškou jí patřila jedenáctá absolutní pozice a první desítka byla na dosah. „Dosažené časy mě spíše příjemně překvapovaly, protože těch rezerv, míst, kde to mohlo být lepší, je tak moc! Musím naprosto odlišně reagovat na diktovaný rozpis, na všechno je daleko méně času a já pak řeším spoustu drobných problémů, které jsem si sám přivodil. Upřímně – čekal jsem, že to bude daleko větší „brnkačka“. Ale ten progres, jak v pocitu tak v časech byl s každým kilometrem. Zítra a v neděli se budu snažit s autem více a více sžít,“ komentuje český jezdec první ostré zkušenosti s Fordem Fiesta WRC RS.

Zítra se posádka znovu zařadí do startovního pole v rámci superrally. Vzhledem k penalizaci za dnešní odstoupení je sice bez šance na celkový úspěch, nicméně každý kilometr v konkurenci světové špičky na klouzajících blátivých cestách velšskými lesy má cenu zlata. Je to náročný křest českého týmu ve WRC. Křest blátem…

/ Zpět na přehled článků

/Související články

Racing-Mania.cz

Bude Wales Rally startovat v Llandudno?

22.11.2010 21:59

Článek Radek Vojtěchovský, WRC

Racing-Mania.cz

Power Stage bez diváků? Nakonec snad ne...

12.08.2011 12:50

Článek Radek Vojtěchovský, WRC

Racing-Mania.cz

Tanak ve Walesu usedne do WRC

14.10.2011 19:16

Článek Radek Vojtěchovský, WRC

Racing-Mania.cz

Hayden Paddon ve Walesu s R4

27.10.2011 18:52

Článek Radek Vojtěchovský, WRC

Racing-Mania.cz

Loeb s Elenou útočí na 8. titul

07.11.2011 08:23

Článek Martina Bedrnová, WRC

Rychlé hledání
ČSOB Pojišťovna
Nejvýhodnější povinné ručení online. s 10% slevou
Srovnejto.cz - výhodné pojištění vozidel s možností porovnání
Nejlevnější povinné ručení online od největšího poskytovatele online pojištění v ČR - ePojisteni.cz.
Najděte si nejlevnější operativní leasing pro soukromé osoby snadno a rychle.
Kalkulačka povinného ručení - ušetřilo s námi 91 % řidičů, buďte mezi nimi i Vy.

/Fotogalerie z testu VW Pola R WRC ve Španělsku [+VIDEO]

/ Další video...