English versionDeutsch version
Polska 	zwolnienieMagyar változat
??????? ??????Versión en espa?ol
Rally-Mania.cz

/ Zpět na přehled článků

Tomáš Racek: Sosnová? Bude to boj do poslední kapky oleje!

Zařazeno : Sosnová, Racek, ME

Tomáš Němec, 09.09.2009 11:15
Tisknout článek
Kategorie : Mistrovství Evropy; zobrazeno : 9431x


Tomáš Racek jede jako fotograf celou sezonu ME v rallycrossu. Společně s přítelkyní Markétou nás zásobují úžasnými fotkami. Do party vzali Marka Cihláře, jehož texty jsou balzám na duši každého fanouška rallycrossu. Toto trio dělá pro rallycross opravdu mnoho.
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Přemýšlel jsem, jak diváky připravit na poslední evropské souboje v Sosnové. Napadl mě právě Tomáš, který se se všemi zná a o rallycrossu, zvláště o tom evropském, toho ví opravdu mnoho. V následujícím rozhovoru se mimo jiné dočtete, co nás v Sosnové čeká.
Ilustrační foto - (c) Tomáš Racek
Ilustrační foto - (c) Tomáš Racek

Jezdíš jako fotograf a novinář celý šampionát ME. Která trať je z tvého pohledu nejhezčí?
Z mého pohledu je jednoznačně nejkrásnější trať ve švédském Höljes. Ono to je dáno i diváky, atmosférou, doprovodným programem. Prostě Höljes je srdeční záležitost. Na druhou pozici řadím portugalskou Lousadu.

Ve francouzkém Essay jsi měl nějaký problém. Povídej…
To byl drobný problémek s diváky, nic moc vážného, ale muselo se to „pořešit“. Nebylo jich tam ani tak moc, jen asi 15 tisíc. :o) Ale k věci... Ve třetí rozjížďce jeden domácí borec (Ferrero), v rozporu s pravidly, atakoval našeho Václava Veverku mladšího, který si po nárazu do bariery poranil ruku. Zahodil jsem foťáky a šel Venovi pomoct, jelikož pořadatelé nereagovali na jezdce, který nevylézá z auta. Diváci mezitím odměnili Ferrera mohutným potleskem. Když kolem mne „frantík“ projížděl, ukázal jsem mu, že je jednička a co si o celé události myslím. K mé smůle vše viděli diváci a dav na mě začal pískat a bučet. To se ve mně hnula národní hrdost ještě víc a několikrát jsem divákům oběma rukama ukázal, že jsou jedničky. Nějak to nechtěli kousnout. :o) Dostal jsem napomenutí za nesportovní chování a velké kázání o nestrannosti médií. Jak říkám, drobný problémek. :o)

Kdo si myslíš, že se stane králem Evropy v divizi 1?

Máme dva reálné kandidáty. Jernberg a Isachsen. Nejde u mě ani tak o sympatie, ale když vím, jak celou sezonu Isachsen bojoval a jakými problémy si prošel, tak bych mu to přál. Měl jednoznačně nejvíce Pole Position a vítězství jak šafránu. Jednoznačně budu držet palce Isachsenovi (ale v Sosnové musí vyhrát Pavel Koutný!!!).
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Pojďme k Sosnové. Co si myslíš o Jokeru a jak se trať díky němu změní?
Joker Lap je od začátku jeho zavedení velmi diskutovaná věc. Dnes po nějakém tom časovém odstupu musím říct, že pokud není Joker, jsou to poloviční závody. A dokonce i jezdci, kteří byli ze začátku jednoznačně proti, tak ho dnes vítají. Trať a celé závody získají hodně na atraktivitě. Daleko častěji se mění pořadí, jezdci mohou snáze chybovat. Diváci do poslední chvíle netuší, zda vyhraje jejich favorit. No a v Sosnové? Pořadatelé ho umístili do hodně rychlé pasáže. Bude se předjíždět, bude to hodně zajímavé… každopádně ať se všichni fanoušci přijdou podívat na historicky první Joker Lap na českých tratích.

Ty si asi dokážeš představit, co se bude v Sosnové dít? D1 Jernberg, Isachsen, Hansen to bude boj na ostří nože.
No bohužel dokážu… :o) Bude to adrenalin, bude to boj do poslední kapky oleje. Jestli do Sosnové přijedou všichni avizovaní jezdci D1, doporučuji divákům prášky pro případnou srdeční příhodu. Druhá polovina sezony se jede vždy na ostří nože a letos je to extrémně tvrdé. A to nejen v divizi 1, ale třeba i v D1A. Díval jsem se do výsledkové listiny, a jestli se ve finále potkají Leganov s Tymerzyanovem a Rakhmatullinem, tak to nedopadne dobře. Bude to masakr!

Henning Solberg. Už jsi ho za volantem rallycrossového speciálu viděl. Na co se můžou diváci těšit?
Obrovskou šou, pak velikou šou a nakonec neskutečnou šou… Tento típek se s tím vůbec nemazlí a jsem přesvědčen, že pokud vydrží technika jeho hrubé zacházení, tak zamíchá pořadím na nejvyšších příčkách. Každá zatáčka dveře, každý souboj na maximum. Pokud mi paměť slouží, tak jsem ho viděl dvakrát. Poprvé v norském Momarkenu, kde pouze vozil sponzory a podruhé letos ve Švédsku. Doporučuji na youtube.com najít video z finále letošního Höljes, aby si každý udělal obrázek. Henning totiž závodí, i když se dostane mimo trať.
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Čeká tě komentování s Mácou. I kdyby byla na trati ta největší nuda (je jasné, že nebude), tak vy, se o zábavu postaráte. Máte připraveného něco speciálního?
V Mácovi jsem našel perfektního kolegu, bez kterého by bylo komentování poloviční. V současné době finišujeme přípravu speciálního překvapení pro diváky. Pro jeho realizaci je však životně důležité, aby pořadatelé v Sosnové perfektně nazvučili sosnovskou trať. S Mácou jsme byli zhruba před týdnem testovat ozvučení a za současných podmínek bude hodně těžké, abychom předali emotivní komentář divákům. My však věříme, že vše bude připraveno na 100%. Na ozvučení se pracuje do roztrhání těla.


Jednou větou mi řekni, na koho se můžou diváci pohledem zaměřit? Kdo jede „dveře“, kdo si „pro ránu nejde daleko“, kdo je „aspirant na boudu“?
Záludná otázka… Eriksson dveře… Isachsen ranař… „Boudu“ se přiznám, že vidět nechci. Ať lítají plechy, ať si to hoši dávají nárazník na nárazník, ale velkých ran už bylo letos dost. Ono, když je člověk na každém závodě, tak ty lidi bere trochu za „své“ a spíš nechce, aby se hodně bouralo, ale aby se hodně závodilo. Každopádně nám startovní pole trochu ochudil Ludvig Hunsbedt, který to letos již „zabalil“.

/ Zpět na přehled článků

/Související články

Racing-Mania.cz

ERC Sosnová

15.09.2009 09:30

Článek Tomáš Němec, Mistrovství Evropy

Rychlé hledání
ČSOB Pojišťovna
Nejvýhodnější povinné ručení online. s 10% slevou
Srovnejto.cz - výhodné pojištění vozidel s možností porovnání
Nejlevnější povinné ručení online od největšího poskytovatele online pojištění v ČR - ePojisteni.cz.
Najděte si nejlevnější operativní leasing pro soukromé osoby snadno a rychle.
Kalkulačka povinného ručení - ušetřilo s námi 91 % řidičů, buďte mezi nimi i Vy.

/Video z IX. ročníku želechovické Besedy se závodníky rally

/ Další video...