English versionDeutsch version
Polska 	zwolnienieMagyar változat
??????? ??????Versión en espa?ol
Rally-Mania.cz

/ Zpět na přehled článků

Karel Kupec: Můj Peugeot jezdí často po střeše [ROZHOVOR]

Zařazeno : Kupec

Tomáš Němec, 21.07.2010 18:00
Tisknout článek
Kategorie : Mistrovství republiky; zobrazeno : 11241x


Karel Kupec Mistr České republiky v Racer Buggy do 250ccm v roce 2004 a Mistr republiky v roce 2008 v Junior buggy letos přestoupil do Divize D6.
foto : Tomáš Němec
foto : Tomáš Němec
Přestup to nebyl jednoduchý, ale Karlovi rychlost rozhodně nechybí. Jezdecký styl oproti bugině je jiný a Karel říká, že ho musí zlepšit. Před námi je další pokračování seriálu Timeseal MMČR v autocrossu, kdy jezdci zavítají na krásnou trať do Poříčí nad Sázavou. Jak se těší a co dělá v zimě, kdy autocrossové stroje spí zimním spánkem se dočtete o pár řádků níže.

Karle v letošní sezóně jsi přestoupil s junior buggy do divize 6. Jaký to byl přestup a jak se ti v šestkách líbí?
"Přestup to nebyl nijak jednoduchý, protože jsem si musel zvykat na absenci zadního náhonu, na jiný jízdní styl a na bezmála dvojnásobnou hmotnost. Jinak se mi v šestkách celkem líbí, jen mě mrzí, že se tam používá styl ,,nedáš, dostaneš!“. Doplatil jsem na to v Dolním Bousově ve třetí rozjížďce a pak ve finále. Je to škoda, protože pak máme všichni rozbitý auta a stojí to hromadu peněz."

Pilotuješ mistrovský vůz po Tomáši Jánošovi. Prozradíš nám o něm něco?
"Jedná se o Peugeot 206, který je v podstatě identický s tím, se kterým jezdil Tomáš, akorát není tak pěkný, protože jezdí dost často po střešeL Auto je na tom váhově velmi dobře, podvozek patří mezi nejlepší a motor je taky v pohodě. V podstatě mám jedno z nejlepších aut, takže je to jen na mém jezdeckém umění, které budu muset ještě hodně pilovat…"

Buggy a plecháč vyžadují úplně jiný jezdecký styl. Několikrát jsi na to doplatil kolostřešní kombinací. Co je jiné na ovladatelnosti?
"S buggy jsem byl zvyklý si auto do zatáčky postavit pěkně bokem a pod plným plynem ji projet. S plecháčem to nejde, protože nemá zdaleka takovou stabilitu a jak už jsem řekl, nemá zadní náhon a má dvojnásobnou hmotnost. V Nové Pace jsem se kutálel právě kvůli přílišnému nahození, v Dolním Bousově to bylo spíš tím, že jsem v prachu nic neviděl a vyjel jsem mimo ideální stopu, kde bylo hodně mokro a už se s tím nedalo nic dělat."

V zimě se autocross nejezdí, ale ty jsi v repre ve sjezdovém lyžování. Co je větší adrenalin?
"To se nedá jen tak říct. Každý sport má své pro a proti. Na lyžích jedu sám, ale zase mi může fouknout vítr nebo mi může padnout mlha. V autocrossu se jede zase auto na auto, bok po boku a kolikrát to nekončí moc dobře."
foto : archív Karla Kupce
foto : archív Karla Kupce

Před námi je Poříčí nad Sázavou. S jakými ambicemi jdeš do závodu?
"Chci si dobře zazávodit, pobavit se a chtěl bych se už konečně podívat na stupně vítězů, ale nebude to jednoduché, protože konkurence je v šestkách opravdu veliká. Doufám jen, že se nebudou opakovat situace z předchozích závodů a všichni budou jezdit fair-play."

V Juniorkách jsi soupeřil s bratrem Radomírem. Nechybí ti vaše rivalita?
"Ani ne, protože jsme spolu vlastně nikdy moc nezávodili… Většinou jsme jezdili každý jinou rozjížďku a ve finále už nemělo smysl riskovat. Občas si jedeme zazávodit na motokáry, ale většinou je brácha o něco rychlejší."

Máš nějaký jezdecký vzor?
"Pokud bych měl jmenovat ikony motorsportu, řekl bych dvě jména. Michael Schumacher a Sebastian Loeb. Jenže je těžké si dávat za vzor někoho, koho vidím pouze v televizi. Tudíž řeknu, že mým jezdeckým vzorem je můj táta, protože je to on, kdo mě naučil ovládat auto a myslím, že je toho ještě hodně, co mě bude muset naučit."

Na závěr bych chtěl poděkovat celému našemu týmu (Mechanici Jéňa, Rades, Peťan, Milča a Klouček, kteří se mnou letos mají opravdu dost práce) a taky šéfkuchařovi Jóžovi, stratégovi tátovi a firmám AKTOS OKNA s.r.o, MT TAPES s.r.o, Isotra a další…

/ Zpět na přehled článků

/Související články

Kupec ukončil spolupráci s Autoklubem

Kupec ukončil spolupráci s Autoklubem

15.04.2016 08:57

Článek Klára Sobotková, Česká rally

AUTOKLUB RALLY TALENT: První start

AUTOKLUB RALLY TALENT: První start

13.03.2016 15:34

Článek Klára Sobotková, Česká rally

Racing-Mania.cz

Suverénním vítězem Světlé Pavel Gajar

10.10.2012 17:27

Článek Radek Vojtěchovský, Česká rally

Racing-Mania.cz

Humpolec nezná jiného vítěze, než Šikla

19.09.2012 20:14

Článek Radek Vojtěchovský, Česká rally

Rychlé hledání
ČSOB Pojišťovna
Nejvýhodnější povinné ručení online. s 10% slevou
Srovnejto.cz - výhodné pojištění vozidel s možností porovnání
Nejlevnější povinné ručení online od největšího poskytovatele online pojištění v ČR - ePojisteni.cz.
Najděte si nejlevnější operativní leasing pro soukromé osoby snadno a rychle.
Kalkulačka povinného ručení - ušetřilo s námi 91 % řidičů, buďte mezi nimi i Vy.

/Další video na téma návrat Hyundaie do WRC

/ Další video...